4 Agent moet jarig meisje vertellen dat vader en opa zijn verongelukt 13 de formatie €59, C)M Exclusieve Lezersreizen Zij willen dat vluchtelingen meer dan nu worden opgevan gen in de buurlanden van hun herkomstland. In die geest is ook de Turkijedeal gesloten: Turkije vangt Syriërs op en Europa betaalt vooral mee aan de opvang. Europa neemt weliswaar ook Syrische vluchtelingen op, maar wil de in stroom zo laag mogelijk houden. Bovendien pleiten VVD en CDA sinds 2010 ook voor aanpassing van het Vluchtelingenverdrag van de Verenigde Naties. Door dat ver drag kunnen vluchtelingen van heel ver asiel aanvragen in Europa, terwijl WD en CDA vinden dat Europa niet verantwoordelijk is voor migranten uit andere wereld delen. Zeker nu er wordt voorspeld dat door conflicten en klimaatver anderingen ook veel Afrikaanse vluchtelingen richting Europa ko men. Als er toch mensen aanklop pen door conflicten dicht bij Eu ropa, moeten ze asiel aanvragen aan de buitengrens van Europa. GroenLinks vindt dat alle vluchtelingen het recht hebben om individueel asiel aan te vragen in Europa. De partij wil niet door die 'principiële ondergrens'. Ook over nieuwe deals met Noord- Afrikaanse landen valt lastig te praten met GroenLinks. Klaver vond de Turkijedeal al verwerpe lijk. Een voorwaarde om asielzoe kers terug te sturen, is immers dat ze naar een veilige plek kunnen en juist Klaver klaagde dat vluchte lingen slecht ondergebracht wer den in Turkije en Libanon. In Afri kaanse landen - zeker het insta biele Libië - is het al helemaal de vraag of dat lukt. Een kwestie van interpretatie. Martijn Stronks, universitair do cent migratierecht, stelt dat het naar de letter niet botst als vluch telingen uitsluitend buiten Europa asiel mogen aanvragen. „Er staat nergens dat je recht hebt op toe gang tot een grondgebied." Migratiedeskundige Leo Lucas- sen vult aan dat het wel tegen de geest van het verdrag is. „Je maakt het onmogelijk om het territorium te bereiken waar je asiel wilt aan vragen. De facto zeg je daarmee het Vluchtelingenverdrag op." Problematisch is verder dat asielzoekers volgens het verdrag niet teruggestuurd mogen worden naar een onveilig land. Dat zou bij voorbeeld kunnen gelden voor Libië, waar anarchie heerst. Dat kan, maar als Nederland het verdrag opzegt, is het altijd nog gebonden aan regels van de Europese Unie. In theorie zou Nederland dan ook moeten breken met de EU. Het verdrag aanpassen kan ook, maar dat vergt jaren praten binnen de Verenigde Naties en de EU. Opzeggen brengt bovendien een risico met zich mee, zegt Lucassen. „Stel dat Nederland over 20 jaar aan de verkeerde kant van de streep staat. Dan kunnen wij niet zomaar bij andere landen aanklop pen als vluchteling. Het gaat om een wederzijdse afspraak." Opvang in de regio klinkt als een wondermiddel, maar feitelijk ge beurt dat al 35 jaar onder de vlag van de VN, zegt Stronks. „Het probleem is alleen dat landen nog geen 50 procent aan geld leveren van wat de VN-vluchtelingenor- ganisatie UNHCR vraagt." Dui zenden oorlogsvluchtelingen zit ten uitzichtloos vast in kampen in Jordanië, Libanon en Turkije. De UNHCR vraagt veilige landen om ze op te nemen, maar daar wordt geen gehoor aan gegeven. Ook in de Turkijedeal is afgesproken dat Europese landen vluchtelingen eerlijk verdeeld opnemen, maar ook dat wordt te weinig gedaan. In 2015 bereikte de vluchte- lingencrisis het hoogtepunt met een instroom van 58.900 asielzoe kers in Nederland. Vorig jaar was dat bijna met de helft afgenomen: 31.600 asielzoekers. De grootste groep is afkomstig uit het door oorlog geteisterde Syrië. Europese cijfers laten dezelfde trend zien. Lucassen: „Nederland kan dit makkelijk aan. In de jaren 90 kwamen veel meer asielzoekers en toen is de verzorgingsstaat ook niet omgevallen." Vanaf Leiden; stad van hofjes, molens en monumenten arrea De twee mannen zaten vrijdag in een auto die in Strijen frontaal op een tractor botste. De tractor was na een klapband op de ver keerde weghelft te recht gekomen. Juist op dat mo ment reed daar de auto van de twee Numansdorpers (63 en 40 jaar). Ze hadden geen schijn van kans en overleden ter plekke. De auto be landde in de sloot, terwijl de trac tor op zijn kant in de berm terecht kwam. De bestuurder van het landbouwvoertuig bleef onge deerd. Kats kreeg na het ongeluk de taak de nabestaanden, onder wie het meisje, van het slechte nieuws op de hoogte te brengen. Het maakte diepe indruk op Kats. „Er zijn momenten in je carrière die je nooit vergeet. Vanmiddag op de verjaardag van een kleine meid vertellen dat pappa en opa niet meer leven", twitterde de Nu- mansdorpse agent. Kats leeft ook erg mee met de bestuurder van de tractor. „Vrij wel zeker is een technisch manke ment de oorzaak dat de tractor haaks omging", aldus de agent. „Ik heb absoluut ook te doen met deze man, een harde wer ker." Ook elders in de Hoeksche Waard is met verslagenheid gereageerd op het dodelijke ongeluk. Op onder meer de facebooksite van AD Hoeksche Waard stroomden de steunbetui gingen binnen voor de familie. Burgemeester Jan Luteijn van Cromstrijen betuigde op Twitter zijn medeleven. „Namens de ge meente Cromstrijen leef ik mee met de nabestaanden van dit vre selijke ongeluk. Ik wens hen kracht om dit grote verlies te kun nen dragen." 2 of 3 dagen Leiden Boek nu deze reis op reiskatern.nl/pzc reiskatern.nl maandag 12 juni 2017 Vluchtelingen zetten politiek schaak De formatie tussen VVD, CDA, D66 en GroenLinks hapert op het vluchtelingenvraagstuk. Jesse Klaver (GroenLinks) staat lijnrecht tegenover Mark Rutte (VVD) en Sybrand Buma (CDA), die veel harder willen zijn tegen Afrikaanse migranten. Zes vra gen over de kwestie. Tobias den Hartog Deborah Jongejan Den Haag Wat willen VVD en CDA? 2 Waarom wil GroenLinks dat niet? 3 Botst een deal met Noord- Afrikaanse landen met het Vluchtelingenverdrag? De Aquarius zet op zee opgepikte migranten af in Italië, fotoafp Kun je als land dan van het verdrag af? 5 Alle partijen zijn wel voor meer opvang in de regio. Gaat dat lukken? 6 Hoe groot is het vluchtelin genprobleem eigenlijk? Inbegrepen: 1 of 2 x overnachting 1 of 2 x uitgebreid ontbijtbuffet 1 x 3-gangen diner 1 x een entreekaartje voor een museum naar keuze Stadsplattegrond Gebruik van WiFi Laat u betoveren door de veelzijdige stad Leiden. Doe uw ogen tegoed aan vele hofjes, molens, kerken en stadspoorten. De stranden van Noordwijk en Katwijk zijn in slechts 10 minuten bereikbaar. Kunst en cultuurliefhebbers halen hun hart op in 9 fantastische musea. Natuurlijk kunt u ook uitstekend win kelen want de langste winkelstraat van Nederland is hier te vinden. Elke woensdag en zaterdag is er een gezellige markt in het centrum. Vergeet ook niet het bruisende uitgaansleven te ontdekken en om culinair te genieten. Leiden is leuk hè? Tulip Inn Leiden Centre (3*) en Golden Tulip Leiden Centre (4*) liggen direct tegenover het Centraal Station, op loopafstand van het centrum. Het hotel beschikt over een totaal gerenoveerd Restaurant Rubens en een gezellige bar. Ook is er in het hele hotel gratis WiFi beschikbaar. Parkeren bij het hotel is tegen betaling. Beleef, geniet en laat u inspireren! Prijzen 2 of 3 dagen Tulip Inn Leiden 2-daags: juni, sept. enokt. €75,-p.p. juli, aug., nov. en dec. €59,-p.p. Tulip Inn Leiden 3-daags: juni, sept. en okt. €89,-p.p. juli, aug., nov. en dec. €85,-p.p. Tegen een meerprijs van 10,- p.p. verblijft u in het luxe 4* Golden Tulip Leiden Centre. Prijzen p.p. o.b.v. 2 personen per kamer Toeslag alleengebruik: 30,- p.n. Toeristenbelasting: 2,50 p.p.p.n. Reserveringskosten 14,50 per boeking Meer informatie en boeken: Ga voor Leiden; stad van hofjes, molens en monumenten naar onze website reiskatern.nl/pzc/MAR1723 of bel Marrea Hotelarrangement 0571-277744 V V hotelai hotelarrangementen Het was een van de meest dra matische momenten in zijn po- litiecarrière. Agent Piet Kats moest een meisje, dat haar zesde verjaardag vierde, ver tellen dat haar vader en opa bij een ongeluk om het leven waren gekomen. Folkert van der Krol Numansdorp/Strijen Vertrek: t/m december 2017, m.u.v. feestdagen Verblijf midden in het centrum van Leiden Entreekaartje voor museum naar keuze!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 13