II SoLmaRTours Qü» EUWS 11 MaLGRaT oe MaR TREINKAPING MOLUKKERS 10 DAGEN HP Langs het spoor bij De Punt herinnert een paal met kogelgaten nog aan het gewelddadige einde van de Molukse treinkaping. De paal moet een monument worden, vindt archeoloog Jobbe Wijnen. In de vroege ochtend van n juni 1977 doorzeefden scherpschutters de trein met duizenden kogels, waarna de be storming door mariniers plaatsvond. Bij de actie, gisteren precies veertig jaar geleden, kwamen zes Molukse kapers en twee passagiers om. In een paal van de bovenleiding zijn de ko gelgaten omcirkeld. „Deze paal is waarschijnlijk het meest iconische spoor van de beschieting van de trein, een object dat het hele verhaal van de kaping in zich draagt", legt Wijnen uit. „Ik vroeg me af of dat soort resten beschermd zijn en kwam erachter dat dit niet zo is." Behalve de paal bevinden zich op het naastgelegen golfterrein nog schuttersputten vanwaaruit de trein werd geobserveerd en beschoten. Wijnen vraagt de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed om het hele terrein waar de kaping zich afspeelde de status van archeologisch be schermd rijksmonument te geven. kraait'. Zo deed de doorzeefde trein - een Hondekop 747 - na restauratie nog wel dienst, maar werd die mid den jaren 90 vernietigd. De archeo loog beseft de gevoeligheid van de kwestie. „Ik sta in dit verhaal niet aan een van de twee kanten, maar zie het juist als een plek om samen verder te kunnen. Het is dramatisch wat daar is gebeurd en het veroorzaakt nog steeds veel leed." Schadevergoeding Zo procederen nabestaanden van twee kapers tegen de Nederlandse staat. Ze eisen een schadevergoeding, omdat de kapers in de trein door mariniers zouden zijn geëxecuteerd, terwijl ze al uitgeschakeld waren en overmeesterd hadden kunnen wor den. De rechtbank gelastte begin februari nader onderzoek naar de dood van de kapers. Onlangs zijn geluidsopnamen van de mariniers in de trein vrijgekomen. Ook worden de mariniers voor de rechter als getuigen gehoord. Een verzoek van de nabestaanden om een reconstructie is deze week afgewe zen. Op de begraafplaats in Assen, bij het grafmonument waar de zes ka pers samen begraven liggen, was gis termiddag de jaarlijkse herdenking. „Vanuit archeologisch perspectief is het een slagveld met bijbehorende sporen", zegt Wijnen. „Het ligt in de verwachting dat er naast de bovenlei- dingspaal en schuttersputten nog meer sporen zijn." Volgens Wijnen is de plek bij het Drentse dorpje De Punt van grote symbolische waarde en is de gebeurtenis van groot belang voor de Nederlandse geschiedenis. Net als de plek waar de basisschool stond die destijds tegelijkertijd werd gegijzeld door een andere groep Mo- lukkers. Wijnen: „Door de heftige af loop is De Punt samen met de school in Bovensmilde een belangrijk sym bool van de Molukse acties gewor den. In de media is daar de afgelopen weken vaker aandacht voor geweest, maar over de plek waar het gebeurde, hoor je weinig." Volgens de Erfgoedwet kunnen sporen met een belangrijke symboli sche waarde wettelijk beschermd worden als archeologisch monument of cultuurgoed. Het aantal aanvragen stijgt jaarlijks. Inmiddels hebben 1.448 terreinen zo'n beschermde sta tus. Vijftig jaar geleden waren dat er nog 132. Wijnen wil voorkomen dat spoorbeheerder ProRail ooit 'met één pennenstreek' besluit de paal te ver vangen 'zonder dat er een haan naar Deze paal draagt het hele verhaal van de kaping in zich Beste prijs, goede reis! SPANJE Aquahotel Silhouette Spa**** 3 juli 2017 0495-588740 www.solmar.nl maandag 12 juni 2017 'Maak een monument van paal bij De Punt' Tonny van der Mee Assen De met kogels door zeefde trein bij De Punt. FOTO ANP —Jobbe Wijnen Zin in Zon? Aquahotel Silhouette bSpa---- Adults Only hotel gelegen op ca. 250m van het strand en 350m van het oude centrum Qito Incl. Royal Class bus Al onze prijzen zijn p.p. gebaseerd op een 2pk, evt vroegboekkorting reeds verwerkt, kind(eren) gratis geldt bij bijplaatsing extra bedden op een 2pk, betalen alleen busreis. Adm kst 10,-/€ 15,-. Voor voorwaarden www.solmar.nl Typefouten voorbehouden. De paal met kogelgaten langs het spoor bij De Punt. foto moluks erfgoed

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 11