1, 10 Simon Tahamata INTERVIEW SIMON TAHAMATA Gisteren was het 40 jaar geleden dat militairen een einde maakten aan een Molukse treinkaping en schoolgijzeling. Voetballer Simon Tahamata (61) sympa thiseerde in 1977 met de 'actievoerders' en vecht nog altijd voor erkenning van de Molukse zaak. f tmm k was erbij, in de rechtszaal, niet zo lang geleden. Uit nieuwsgierigheid. Maar ook als steun en toeverlaat voor de twee families, nabestaan den van twee omgekomen actievoer ders, die een proces begonnen tegen de Nederlandse staat. Ze willen openheid, gerechtigheid. Ik wil laten zien dat ik achter ze sta. Is het allemaal waar, wat er wordt gezegd? Sommige jongens hadden zoveel kogels in hun lichaam. Zijn ze feitelijk geëxecuteerd door de Neder landse militairen, daar in die trein? Moesten ze per se dood? De meeste mensen in Nederland spreken over 'kapers'. Voor mij zijn het helden. Die actievoerden voor ons ideaal. Voor de beloftes die de Nederlandse regering aan KNIL-sol- daten deed, toen die op dienstbevel naar Nederland kwamen. Tijdelijk, om ooit terug te keren naar hun ei gen staat, de Molukse republiek. De doorsnee Nederlander weet vandaag de dag helemaal niet wie wij zijn. Ik was 19 ten tijde van de eerste treinkaping in Wijster; 21 ten tijde van de kapingen in Bovensmilde en De Punt. De actievoerders waren maar een paar jaar ouder. Ik had een van hen kunnen zijn. Zo heb ik dat altijd gevoeld. Als ik als kind niet in Tiel maar in Bovensmilde in een Mo lukse wijk was beland, had het zo maar anders kunnen lopen. Ik ben geboren in de barakken van kamp Vught. Op mijn vijfde verhuis den we naar een rijtjeshuis in Tiel. We kwamen met 60 Molukse gezin nen te wonen in één lange straat aan de rand van het dorp. Er was een diep gevoel van saam horigheid in de Molukse wijk. Als er iets te vieren was, een bruiloft of zo, hielp iedereen mee. Als er iemand was overleden, rouwde iedereen mee. Elke Molukse wijk had zijn ei gen voetbalteam. In schoolvakanties speelden we toernooien tegen andere Molukse wijken: Hatert, Gennep, Breda, Moordrecht, Assen. Man, dat ging erop hoor. Mijn oudere broers waren in aanleg betere voetballers dan ik. Ik heb veel aan ze te danken: met hun eerst verdiende geld betaal den ze mijn treinkaartjes en kostgeld toen ik naar de jeugd van Ajax ging. Twaalf kinderen Mijn vader Lambert was een KNIL- militair. Erg strenge man. Mijn moe der was een heel lieve vrouw. De mo tor van het gezin. We waren thuis met twaalf kinderen. Over de oorlog in Nederlands-Indië, over de Mo lukse zaak, werd niet veel gesproken toen ik klein was. Mijn ouders waren bezig een nieuw leven op te bouwen in Nederland. Maar in hun hoofd wa ren ze op de Zuid-Molukken. Mijn vader had zo'n groen stalen koffertje. Met daarin zijn uniform, zijn gegevens. Altijd klaar om te ver trekken. Elk Moluks gezin had zo'n koffertje. Die van mijn vader staat nu bij mijn zus op zolder. Een symbool van onze geschiedenis. Ook een stille Ik moest kleur bekennen in 1977, tot dan dachten mensen dat ik een Surinamer was getuige van een onvervulde droom: een eigen vaderland. Die droom heb ik nooit losgelaten. Elk jaar op 25 april ben ik erbij, als de Molukse regering in ballingschap in Den Haag spreekt over de RMS, de onafhankelijke Molukse republiek. Ik móet erbij zijn. Anders zijn de offers voor niets geweest. Van KNIL-solda- ten die voor Nederland zijn gevallen, maar ook van de actievoerders. Ook op 11 juni komen we elk jaar samen. Dan herdenken we de zes die hun leven lieten voor de Molukse zaak. Ik had een van die jongens kun nen zijn, maar ik denk dat Hij andere plannen met mij had. Bekend wor den als voetballer, de eerste donkere speler van Ajax-i en het Nederlands elftal. En vanuit die positie kan ik het verhaal over de Molukken vertellen. Ik moest kleur bekennen in 1977. Tot dan toe dachten veel mensen dat ik een Surinamer was. Ik maakte me in de pers en in de voetbalwereld be- PASPOORT kend als Molukker en vertelde dat ik sympathiseerde met de Molukse ac ties. Het lot van de Molukkers staat niet of nauwelijks in de Nederlandse geschiedenisboekjes. Het is een zwarte bladzijde die liever wordt weggelaten. Daarom blijf ik dat ver haal vertellen, ook veertig jaar later. Wat betreft de actie in die school: daar was ik niet blij mee. Kinderen moet je er niet mee belasten. Maar waar een volk strijdt voor zijn rech ten vallen slachtoffers. De mensen in de trein hadden pech. Verkeerde plaats, verkeerde tijd. Zo loopt het le ven soms. Hij hierboven bepaalt dat. Vliegtuigcrash Kijk naar mij. Ik had in dat SLM- vliegtuig moeten zitten dat in 1989 in Suriname verongelukte. Twee weken voordat we met een selectie van ge kleurde Nederlandse voetballers zouden vertrekken, brak ik mijn sleutelbeen. Ik was op de begrafenis van de slachtoffers. Mensen zeiden: God heeft nog plannen met jou. Alleen Hij weet wanneer onze droom, de RMS, een realiteit wordt. Ik moet blijven geloven dat het goed komt. Al maak ik het misschien niet meer mee. Dan moeten de kinderen van de derde en vierde generatie klaar zijn om het land op te bouwen. Dus is het belangrijk dat ze goed worden opgevoed en opgeleid. Als mensen zeggen: stop met dro men, het is valse hoop, dan haal ik mijn schouders op. Wij strijden er gens voor en dat blijven we doen." maandag 12 juni 2017 GO 'Ik had een van die Molukse actievoerders kunnen zij n' Harm Graat Tiel/Amsterdam Simon Tahamata, techniektrainer bij Ajax, zet zich in voor de Molukse republiek, foto raphael drent Simon Tahamata (26 mei 1956) maakte als linksbuiten furore bij Ajax, Standard Luik, Feyenoord, Beerschot en Germinal Ekeren. Hij debuteerde in 1979 voor het Nederlands elftal, waarvoor hij 22 keer in actie kwam. Toen Tahamata in België speelde, liet hij zich naturaliseren tot Belg (er mochten maar drie buitenlandse spelers tegelijker tijd in het veld staan). „Het pas poort is een papiertje. Ik ben in de eerste plaats Molukker." Momenteel is hij techniektrai ner bij Ajax. Ook heeft hij de Simon Tahamata Soccer Aca demy, op zondagochtend. „Daar voor heb ik voetbaltalent gese lecteerd tussen de 9 en de 14 jaar, die ook als persoon een steuntje in de rug kunnen gebrui ken. Vooral Molukse jongens." Tahamata is getrouwd en heeft twee zonen. Sinds kort is hij opa van een kleindochter. „Het mooi ste wat er is."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 10