Fixen 24 M ANGELA NEW KIDS POLITIEK, MAAR DAN ANDERS Journalisten Xander van der Wulp (42) en Joost Vullings (46) draaien al jaren mee op het politieke toneel, maar beleefden tijdens de afgelopen verkiezingen hun televisiedoorbraak. Wie zijn deze veertigers, vaders en vloggers? Wat een dag, donderdag. Eerst het ver hoor van gewezen FBI-baas Comey, waarbij de scriptschrijvers van House of Cards vermoedelijk hun laptops tegen de muur hebben gesmeten uit ergernis dat zij zo veel intriges in vijf seizoenen niet bij elkaar verzonnen kregen. Dan om klokslag 23 uur de exitpolls in Enge land. Je moet het de BBC nageven: die pakken dat toch beter aan dan de NOS. Bij de Britten geen haperende techniek of gestuntel a la Di- onne Stax, maar een vlekkeloze presentatie. En dan dat statige gebeier van de Big Ben op de achtergrond. Briljant! Alsof de Dag des Oor deels eindelijk was aangebroken. Wat goedbe schouwd misschien ook wel zo was. Tüssendoor zapte ik dankbaar naar Gordon in Hotter Than My Daughter. Want een mens heeft bij zulke complexe wereldpolitiek af en toe grote behoefte om eens hard te lachen. Bo vendien steek je ook van dat programma heus een paar essentiële levenslessen op. Bijvoor beeld dat werkelijk geen enkele vrouw - moe der of niet - opknapt van te veel decolleté, la tex of sliploze dagen onder een veel te kort rokje. Of, zoals donderdag, dat je werkelijk nooit moet gaan survivallen in de Ardennen met enkel een lap elastische stof om je silico- nenborsten. Spielberg kiest Hanks en Streep Anouk terug in rode stoel en doordeweekse dag op het Bin nenhof. De zon prikt venijnig tus sen de torentjes. Drie heren kijken in de camera van een telefoon die op een regenpijp in de muur is ge zet. Ze babbelen, lachen en dollen. Dan loopt Mark Rutte in beeld. Spontaan voegt hij zich bij het trio. Het gesprekje huppelt van de huidige kabinetsformatie naar de zonnebril van de minister-president. 'Oh ja, vind je 'm hip? Nou, hij is zó oud dat-ie weer in de mode raakt', onthult Rutte. 'Dat is met Herman Tjeenk Willink eigenlijk hetzelfde verhaal, toch', knalt een van de drie he ren daar overheen. 'Zo scherp die jongen', grijnst Rutte tot enkele jongeren: „Dit zijn beroemde journalisten. Daar moeten jullie mee op de foto." Het zijn Xander van der Wulp en Joost Vullings die samen met collega Vincent Rietbergen Forma- tievlog 10 in elkaar flansen. Beroemde journalisten? Valt mee. Bekende? Steeds meer. Meer dan 75.000 views leverde dat laatste vlogje op. De twee draaien al jaren mee in het circuit - de één op de radio, de ander op televisie - maar sinds de laatste verkiezingen, waarbij ze dagelijks aan tafel zaten bij Jeroen Pauw en Eva Jinek, genieten zij de status van een BN'er. „Dat valt wel mee, hoor", wuift Vullings bescheiden weg. „Nou, je merkt wel een verschil met een jaar geleden", zegt Van der Wulp. „Je wordt vaker aangestaard en aangesproken. Ik heb ook zomaar een kerstkaart gekregen." Xander van der Wulp en Joost Vullings. Veerti gers. Vaders. Nieuwsjunkies. Vertegenwoordigers van een nieuwe generatie politieke duiders. Niet als de lonely stand-upper (Ferry Mingelen), maar aan een tafel met nootjes en wijn. En tussen de gasten in. „Barend en Van Dorp waren de eersten", weet Van der Wulp. „Daar schoof Frits Wester aan. Heb ik jaren naar zitten kijken. Waarom de anchorman van de commerciëlen uitnodigen als je zelf ook de kennis en kunde in huis hebt, heb ik op een gege ven moment gezegd. We hebben onze plek inmid dels veroverd. Nu bellen ze Frits als wij niet kun nen." Zijn naam was bekend. Vader Gerard was een zwaargewicht. Journalist, politiek presentator, hoofdredacteur van het NOS. Woordvoerder van 'Bij tv wordt heel scherp gekeken naar bij wie en wanneer kijkers wegzappen' m Ruud Lubbers. Directeur van de RVD. De politieke paplepel kón aan zoonlief niet voorbijgaan. „Ik heb veel van mijn vader geleerd. De NOS heeft me al tijd getrokken." In verschillende functies werkt Van der Wulp 'al meer dan 25 jaar' bij de NOS. De Utrechter doet de dagjournaals en duidt het politieke nieuws bij Je roen Pauw. Vullings is vanaf 2001 in dienst, voor namelijk op de radio bij Met het Oog op Morgen en het Radio 1 Journaal. Op tv schuift hij bij Jinek aan. Vullings: „Daar is het begonnen, een jaar of vijf ge leden. Waren ze aanvankelijk best blij mee, want zij hebben jou dan als nieuw gezicht ontdekt. Maar als het gras elders groener is, ben je zo gezien." Van der Wulp: „Je moet jezelf in elke uitzending verkopen. Of je het even sappiger wil maken, hoor je dan. Het programma wordt grotendeels geleid door de kijkcijfers. Daar wordt de volgende och tend onmiddellijk gekeken bij wie er wanneer wordt weggezapt." Vullings: „Ik ben vier keer afgebeld. Drie keer omdat het onderwerp niet doorging. Nou, dat kan. De vierde keer was ik wekenlang met een onder werp bezig geweest. Werd ik een uur voor de uit zending ingewisseld voor een ander. Daar heb ik toen iets van gezegd. Ben ik nooit meer gebeld." Van der Wulp: „Zij eisen exclusiviteit. Nou, die ligt bij de NOS. Die betaalt ons." Van der Wulp: „Om maar meteen de aandacht van mij af te leiden: bij Joost ontbreekt elke vorm van ijdelheid. Hoewel Joost, je draagt nu zeker een bril van een of andere chique ontwerper? Daarvoor liep je met een HEMA-bril van twee euro." Vullings: „De letters in de krant werden steeds vager. Ik zat te denken om 'm deze week bij Eva op te zetten, maar de visagie vond dat het zonder be ter was." Van der Wulp: „Ik moet vaak je kraagje goed doen." Vullings: „Ze moeten het echt tegen me zeggen: ga naar de kapper! Schaf een extra jasje aan! Kle ding en zo, het interesseert me gewoon niet." Van der Wulp: „Jort Kelder maakt zich er wel druk over." Vullings: „Na een uitzending van Jinek zei Jort: 'Joost, ik ga je nu misschien iets vertellen wat niet leuk is'. Kom maar op, zei ik. 'Je draagt altijd van die Honecker-jasjes.' Van die stijve jasjes dus." Van der Wulp: „Nee, nee, ik bruin snel." Vullings: „Jij houdt wel van mooie kleding. Hebt zelfs schoenspanners." Van der Wulp: „Ja, anders krijg je deuken, zeker met ieren schoenen. Ik let op mijn gewicht. Loop regelmatig hard." Vullings: „Groot. Ik weet nog dat het kabinet bijna op omvallen stond. Ben je bij wijze van spreken honderd keer op de radio, maar toen ik bij het Acht Uur Journaal 1,3 seconde in beeld was, kreeg ik het meteen te horen: 'hey, je was op televisie'." Van der Wulp: „De eerste keer bij DWDD. Dat was wel een dingetje. Met Matthijs van Nieuw- kerk, Katja Schuurman aan tafel. Bijna onwerkelijk. Je hebt even de tijd nodig jezelf te zijn." Vullings: „Ik heb nooit de ambitie gehad om op televisie te komen, maar wilde het wel eens probe ren. Een van de eerste keren had ik zo'n touwarm- Quote van de dag Welk normaal mens gaat vrijwillig zó de straat op en anders grijpt de plaatselijke politie wel in? En omdat de stroom kandidaten na al die jaren maar niet wil opdrogen, had ik toch ten minste een paar van die exemplaren in mijn omgeving moeten signaleren? Maar nog nooit, gelukkig. Dikken ze hun kledingstijl en gedrag misschien aan voor de camera? Ik hoop het maar. Want dat gebeurt ook elke aflevering: ik krijg onherroepelijk medelijden met die vrouwen. Ze ogen wel zo stoer en zelfverzekerd, maar er is in hun verleden steevast iets ernstigs of treurigs gepasseerd, waardoor ze een beetje van het padje raakten en besloten om voortaan met al hun kroonjuwelen in de aanbieding te lopen. Maar dan is de boodschap van Hotter Than My Daughter zo heerlijk geruststellend: geen geval zo uitzichtloos of het valt te fixen met een leuk jurkje, een beter kapsel en wat minder eye liner. Was het in Amerika en Engeland ook maar zo makkelijk. Mijninboxis ontploft. Ik wist niet wat me overkwam zaterdag 10 juni 2017 FILM Tom Hanks en Meryl Streep spelen voor het eerst samen in een film. Ze hebben een rol in The Papers, de nieuwe film van Steven Spielberg, over een geheim rap port van het Pentagon over de rol van Ame rika in de Viet- namoorlog. THE VOICE Zangeres Anouk keert terug als coach in The Voice of Holland, in plaats van Guus Meewis. Way- lon, Sanne Hans en Ali B. zijn ook komend seizoen weer te zien in de bekende draaiende stoe len. Dennis Jansen 44 —Xander van der Wulp Deze vlog met Mark Rutte leverde 75.000 views op. Journaals deden jullie al, daarna volgde De We reld Draait Door. Moet je ijdel zijn voor televisie? Nee, dan Xander van der Wulp. Strak in het pak. Stropdas. Haartjes in de gel. Lekker kleurtje... van de zonnebank? Hoe groot is de impact van televisie? dedatingshow Eva. Bestaan die types nou echt, vraag ik me elke aflevering weer af. Dat kan toch niet? Reageren? angela@persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 98