m Helemaal onbeperkt is roamen ook niet E 21 9 Dit plekje is nog vrij Nu volop Last Minutes Karin's Volgende week donderdag is het eindelijk zover. Dan behoort een torenhoge mobiele telefoonrekening na een vakantie in Europa definitief tot het verleden. Maar ging niet vanzelf. i naar schatting 40 tot 50 miljoen euro extra kwijt is voor klanten die in het buitenland roamen. Provi ders als Vodafone en T-Mobile zijn relatief goedkoper uit omdat zij in tegenstelling tot KPN talloze Eu ropese netwerken bezitten. Expert Tim Poulus spreekt van een redelijk compromis. „Hier is zoveel jaren over gesproken, ik denk dat er een goede balans is ge vonden." Schaake is terughouden der. „De burger had nóg centraler mogen staan, maar het positieve overheerst. We zijn van ver geko men, 15 juni is voor mij echt een datum om te vieren." En zo is dataroaming volgende week eindelijk verleden tijd. In de afgelopen jaren zijn vakantiebel len, sms'en en surfen overigens al flink voordeliger geworden. Mo biel bellen kost nu 92 procent min der dan in 2007, surfen is 96 pro cent goedkoper dan vijfjaar terug. Effecten Poulus van Telecompaper is be nieuwd naar de effecten van het afschaffen: gaan Nederlanders en Europeanen massaal surfen op va kantie en zijn ze hun angst kwijt? Zijn sommige providers niet te duur uit? „Als ze leeglopen aan roamingkosten, moeten ze mis schien hun tarieven verhogen." Schaake belooft daar goed op te letten. „Ik denk dat de mobiele be drijven nodeloos bang zijn. Voor hen is het alleen maar voordelig als consumenten meer van hun diensten gebruikmaken." Het blijft opletten voor wie buiten de Europese Unie op vakantie gaan. De 19-ja- ige Shannon Mills uit Schotland ontving twee jaar terug een te lefoonrekening van 30.887 euro na haar vakantie in 1\ir- kije. Provider O2 was mild, ze hoefde 'maar' 4.000 euro te betalen. VRAGEN OVERAL EN ALTIJD? Ja, het is écht waar. Vanaf 15 juni bellen en surfen EU-inwoners overal in de Europese Unie te gen thuistarief, in het Engels Roam like home. Ze gelden voor iedereen, zowel consumenten als bedrijven. In alle 28 EU-landen plus Noor wegen, IJsland en Liechtenstein. In die laatste drie treedt het nieuwe regime overigens iets la ter in. Het hebben van een abonne ment of prepaidpakket maakt geen enkel verschil. Tijdens 'normale' vakanties zal dat geen probleem zijn. Maar wie langdurig in het buitenland woont of verblijft, moet elders een bundel afsluiten. Neem pensionado's die een halfjaar in Benidorm verblijven of uitwis selingsstudenten die een se mester naar Bologna of Oxford gaan. Het is niet toegestaan een Poolse simkaart te kopen en daarmee hier spotgoedkoop te bellen. De operator mag in zo'n geval iemands belgegevens na trekken. Er kan een straftoeslag volgen van maximaal 3,2 cent per belminuut, 1 cent per sms'je en 7,70 euro per gigabyte data. Nee, maar operators zijn ver plicht een royale hoeveelheid data te bieden. Zolang de smartphone contact maakt met een mast op het vas teland geldt de thuisbundel. Cruiseschepen, veerboten en vliegtuigen gebruiken andere communicatie. Zij mogen ho gere tarieven vragen. Zolang uw smartphone min stens éénmaal per dag verbin ding maakt met het Neder landse netwerk, geldt dat niet als roaming. Een dagje in België geldt niet als roaming voor wie dezelfde dag weer thuiskomt. Wil jij tijdens je vakantie weg van de massa op ontdekking gaan en zelf je tempo bepalen? Zoek je rust, ruimte en vooral geen gedoe? Kijk dan op www.karinschoice.nl Mito Altijd inclusief: K vlucht verblijf E huurauto Kleinschalige accommodaties weg van de massa www.karinschoice.nl zaterdag 10 juni 2017 GO ten grave gedragen Dataroaming verdwijnt, maar er blijven wel degelijk uitzon deringen en addertjes onder het gras. Yes. Torenhoge roamingkos ten verdwijnen! Wie vallen er onder de nieuwe regels? In welke landen kan ik vanaf volgende week tegen thuista rief bellen? Ik heb een prepaidbundel. Blijft mijn tegoed op vakantie bruikbaar? Kan ik mijn gehele vakantie roamen tegen thuistarief? Wat als mijn provider misbruik vermoedt? Ik heb een ongelimiteerde bundel bij T-Mobile of Tele2. Kan ik overal in Europa onbe perkt surfen? Ik ga een cruise maken op de Middellandse Zee. Ik woon in de grensstreek, mijn telefoon maakt dagelijks contact met het Duitse net werk. Wat als ik vaak in Antwerpen ga shoppen? Villa's met privé zwembad Boutique hotels Originele appartementen Griekenland - Kreta - Ag ia Galini Tropica Villa Appartementen Griekenland - Lesbos - Golf van Gera Appartement Villa Ariadni

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 95