O \^m DE WEEK VAN PHLIPPEN 20 D 1 r Het was ook deze week weer raak met Donald Trump, de Amerikaanse president. Nieuws dat we een jaar geleden voor onmogelijk hadden gehou den, is nu aan de orde van de dag. Mensen die voor Trump werken, moeten voor hem liegen. Doen ze dat niet, dan zijn het leugenaars. Als hij geen president was geweest, dan had iemand hem deze zomer gewoon naar een heropvoedings kamp in de bossen gestuurd. Het is allemaal zo kinderachtig. Ook ik begin er langzaam immuun voor te worden. Maar juist zo'n moment van Trump-relativisme kan gevaarlijk zijn. Afgelopen donderdag dienden de Republikeinen vrij onopge merkt de Financial Choice Act in. Een wet die weinig heel laat van Obama's Dodd-Frank Wet om Amerikanen te beschermen tegen een nieuwe financiële crisis. De wet ging gistermiddag zonder morren door het Huis van Afge vaardigden, maar hij kan nog wor den gestopt in de Senaat. 'Financial Choice' klinkt sympa thiek, alsof consumenten een fi nanciële keuze wordt geboden. Niets is minder waar. Financiële instellingen krijgen juist weer ruimte om consumenten risico volle, complexe producten door hun strot te duwen. De oude wet (Dodd-Frank) was bedoeld om de financiële sector in toom te hou den na het uitbreken van de finan ciële crisis. Maar Trump wil ervanaf. Want: al die regels, bah. Tuurlijk kan de consument zelf beoordelen of zo'n lil complex derivatenproduct niet te veel risico behelst. Dat zelfs grote accountants, banken en toezicht houders de slimme productjes van Goldman Sachs niet doorzagen, het zal Trump worst zijn. Klant centraal stellen? Wat een onzin. Weg ook met de 'say on pay' waarin krankzinnig hoge belonin gen kunnen worden aangepakt. Toezichthouders die instellingen op het punt van omvallen uit de markt kunnen trekken - om niet de hele samenleving in hun val mee te sleuren? Onnodig, vindt Trump. Juist als de economie aantrekt, zoals nu, wil niemand het feestje van groei verpesten Als het aan Trump ligt komen de 'dierlijke driften' van de economie weer vrij. Het zal het verdienver- mogen van Amerika opstuwen. Er zal een waaier aan creatieve finan ciële producten ontstaan met veel risico. Wie denkt dat dit zich 'ge lukkig' allemaal afspeelt aan de an dere kant van de oceaan, komt be drogen uit. Europese financiële in stellingen hebben dochters in de VS. De financiële sector is een we reldwijde kluwen van transacties. En zelfs als dat niet zo zou zijn, dan zullen investeerders hun geld lie ver bij 'de goede presteerders' in Amerika laten renderen, dan in dat gereguleerde Europa. Het vervolg laat zich raden: onze economie zal zonder die kapitaal injecties weer langzamer gaan draaien dan de Amerikaanse. En ook binnen Europa zullen er stem men opgaan om onze financiële sector te liberaliseren. Voordat we het in de gaten hebben, is de vol gende financiële crisis weer in de maak. Juist als de economie aan trekt, zoals nu, heeft niemand zin om het feestje van groei te verpes ten. Laten we hopen dat de Senaat Trumps doorziet en hem met zijn dierlijke driften in een kooi zet. Aegon NN Group Heineken SURFEN VOORDELIGER IN EU f k bekijk mijn rekening UI H net en val nog net niet van mijn stoel! Ongeloof- lijk! Een rekening van Hl 8oo euro!" Tamara wordt vier jaar geleden onaangenaam verrast als na een zomerse zonva kantie in Griekenland haar tele foonrekening op de deurmat ploft. „Terwijl ik tot twee keer toe de be vestiging heb gehad van de Hi- maandbundel en ik dus denk dat ik veilig kan internetten in Grie kenland", schrijft ze op het Viva- forum. Het zijn dergelijke horrorverha len die tot enkele jaren terug elke zomer de krant haalden. „Provi ders konden elkaar hoge roaming- tarieven berekenen als buiten landse klanten op hun netwerk belden of surften", vertelt Tim Poulus, mobiele expert bij onder zoeksbureau Telecompaper. „Een bill shock was het gevolg. Daar is bij de EU de aandacht voor dataroa- ming begonnen." De eerste concrete stappen wor den in 2007 gezet als Brussel een maximumprijs bepaalt voor mo biel bellen en gebeld worden in het buitenland. Dit Eurotariff be draagt 49 cent per minuut voor bellen en 24 cent voor gebeld wor den, beide exclusief btw. De li mieten zijn sindsdien om de zo veel tijd aangescherpt. Met de komst van moderne smartphones komt er ook een maximumlimiet voor mobiel internet. Neelie Kroes Het is oud-eurocommissaris digi tale markt Neelie Kroes die écht werk maakt van de afschaffing van de hoge roamingtarieven. Al kort na haar aantreden, eind 2009, roept ze dat burgers binnen de EU tegen hetzelfde tarief als thuis moeten kunnen bellen en surfen. „Kroes besloot de telecommarkt als basis voor één Europese digi tale markt te nemen", zegt Euro parlementariër Marietje Schaake (D66). „Ze staat daarmee aan de wieg van de afschaffing van de da- taroaming." Toch duurt het nog jaren voor dat het zover is. Operators als Vo- dafone, Orange en T-Mobile wei geren hun melkkoe zomaar op te geven. „Als Europarlement heb ben we hard moeten pushen", zegt Schaake. „Het is een moeilijke strijd geweest, providers en zuide lijke lidstaten hebben een harde lobby gevoerd." Uiteindelijk berei ken Commissie, Europees Parle ment en lidstaten twee jaar gele den een akkoord over definitieve afschaffing per juni 2017. Pro bleem: providers eisen een fair use policy. Zo kan iemand een goed kope simkaart in Polen aanschaf fen en daar in Nederland spot goedkoop mee bellen. Vakantie- Mei voor KLM een topmaand BodyShop in andere handen landen als Frankrijk, Griekenland, Italië en Spanje vrezen daarnaast in de zomer een hausse van mil joenen mensen voor wie de net werken van de providers onvol doende capaciteit hebben. Pas begin dit jaar ligt er definitieve deal. Roaming wordt afgeschaft, maar als vakantiegangers boven een - overigens ruim - maximum surfen, mo gen providers elkaar voor lopig maximaal 7,70 euro per gigabyte rekenen. Dat tarief wordt komende jaren afgebouwd naar 2,50 euro. De overeenkomst betekent dat KPN komend jaar @sandraphlippen Dierli ke d o. Biologisch en ander duurzaam eten is niet langer voor de geitenwol len sok, maar is definitief mainstream geworden in Nederland, met 12 pro cent marktaandeel. Europa presenteerde plannen om de financiële sector uit Londen naar het vasteland te halen. De Britse jeugd is te laat wakker geworden om hun economische toekomst veilig te stellen en de brexit af te wen den. Sandra Phlippen is chef van de redactie economie O zaterdag 10 juni 2017 GO De financials veerden op na de stembus gang van de Britten. De Duitse broker Baader Helvea ziet kansen voor het chemiecon cern. Net als Aegon profiteerde NN Group van de stembusuitslag in Groot-Brittan- nië. De bierbrouwer presteerde het slechtst in de AEX, maar het verlies was zeer bescheiden. E o Roaming David Bremmer Rotterdam Surfen via je mobiele telefoon is nu al 96 procent goedkoper dan vijf jaar terug. PARIJS KLM heeft in de zeer drukke vakantiemeimaand 2,9 miljoen passagiers vervoerd, ruim 10 procent meer dan in 2016. De passagiers van KLM legden ook 10 procent meer ki lometers af. De gemiddelde be zettingsgraad nam met 2,6 pro centpunt toe tot een recordni veau van 87,4 procent. De zu stermaatschappij Air France ver voerde 4,3 miljoen passagiers, die samen 2,5 procent meer kilo meters vlogen dan in het jaar er voor. Bij de prijsvechter uit het luchtvaartconcern, Transavia, was in de meimaand gemiddeld 90 procent van de stoelen aan boord gevuld. CLICHY L'Oréal onderhandelt met het Braziliaanse bedrijf Na- tura Cosméticos over de ver koop van The Body Shop. Dat heeft de Franse cosmetica gigant gisteren bekendgemaakt. De overname moet nog dit jaar worden afgerond. De Brazilianen zouden er 1 miljard euro voor overhebben. The Body Shop, met meer dan 3000 winkels in 66 landen, werd in 1976 in Engeland opgericht en in 2006 door het Franse L'Oréal overgenomen. De omzet van de keten daalt echter al jaren. Het onderdeel werd om die reden in februari in de etalage gezet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 94