Paul de Leeuw Weg uit Canada, maar geen huis in Nederland 19 Ken je haar, vraagt mijn vader als hij de vernietigende column van Angela leest ijn vader is 85 ge worden en dat vieren we met een weekend in Polen, waar hij woont. In het bestelbusje van mijn vader rijden we vanaf de luchthaven door het prachtige Poolse platteland. We voelen ons Blaricumse bouwvakkers. De chauffeur, Stanislawski of zoiets, rijdt als een bezetene, want hij kent niet echt de weg. Elke keer als we weer net aan de dood zijn ontsnapt - Stanislaws ki trapt vaak op de rem vanwege een verkeerde afslag - zetten we voor papa het Lang zal hij leven in. Dat hebben we, op weg naar Wroclaw, waar we gaan lunchen, acht keer ingezet. Op het plein in Wroclaw is een manifestatie aan de gang. Er hangt een groot doek met de tekst 'Europa'. Een protestmani festatie? Het blijkt om een kook- festival te gaan, met gerechten uit heel Europa. Wij lunchen Tsje chisch. 's Avonds zitten we op de veran da van pa's huis, geven hem ca deaus en lezen de uit Nederland meegenomen kranten. „Ken je haar?" vraagt mijn vader als hij de vernietigende column van Angela leest. „Nee. Hoezo?" „Ze schrijft dat je lange tenen hebt. Dat moet ze dan toch een keer hebben meegemaakt?" Ik heb haar nog nooit ontmoet. „Pap, ik denk van horen zeggen. Heb je het programma al gezien?" Mijn vader zegt dat hij tegen die tijd, rond half twaalf, al op bed ligt. Maar de eerste aflevering heeft hij wel bekeken. Hij vond het 'wel aardig'. We kijken naar de Champions League-finale en rond midder nacht zitten we aan de keukenta fel, met wodka en met de oude vader die vraagt wat we met zijn Poolse landgoed gaan doen als hij komt te overlijden. Hij steekt een sigaretje op. „We gaan het landgoed niet voortzetten." „Maak er dan een golfcourse van", stelt hij voor. Hij legt het Poolse nationalisti sche beleid uit qua grond kopen. Het mag alleen nog verkocht worden aan Polen zelf en niet aan buitenlanders. Je moet minimaal vijfjaar in het dorp wonen voor je er grond mag kopen. Als je het eenmaal hebt gekocht mag je het tien jaar niet doorverkopen. een koffiehuis dat niet alleen ge bak verkoopt, maar ook een soort tortellini met vulling van kool, spinazie, bospaddenstoelen en gehakt. De Vlaamse eigenaar leidt ons rond over zijn terrein. De omgeving is glooiend en groen. „Dit stukje Polen is het Toscane van het oosten", zegt-ie. De Belg heeft nog meer sterke opmerkingen: „Mannen zijn op aarde gekomen om een zoon te verwekken, een huis te bouwen en een notenboom te planten. Aan dat laatste ben ik nog niet toegekomen." We verlaten zijn domein met een grote doos gevuld met taart en appelmoes. De chauffeur, wiens naam we hebben omge doopt tot Kalasjnikov, rijdt ons - hortend en stotend - naar huis. We lopen met een emmer etensresten naar de kippen. Hun eieren zijn zo kakelvers en kip lekker. Mijn vader zegt dat-ie er 85 aan ons meegeeft. „Voor elk jaar één." afscheid. „Pap, we melden ons als we weer thuis zijn." Mijn vader, helder van geest, oogt broos. „Jochie, ik ga van avond naar je op tv kijken. Dan weet ik dat je goed bent aangeko men." Len van Heest, de Nederlander die als baby naar Canada ging maar vanwege een strafblad na 60 jaar werd teruggestuurd, zit drie maanden na zijn terugkeer nog bij het Leger des Heils. „Ze zoeken een woonplek voor hem maar, dat valt nog niet mee", zegt zijn moeder Trixie vanuit Van couver Island in Canada. Van Heest mag gaan en staan waar hij wil bij het Leger des Heils in Amsterdam, waar hij volgens zijn bejaarde moe der nu in zijn eentje zit. „Alle ande ren die er zaten zijn weg, want ze zijn de boel aan het opknappen." Drugsgebruik Trixie belt Len elke morgen, onder meer om hem de sportuitslagen door te geven. In Canada leefde Len, die vanwege drugsgebruik in het verleden ontspoorde, veelal bij zijn moeder. Volgens Trixie leest Len Alle anderen die er zaten zijn weg, want ze zijn de boel aan hetopknappen veel en krijgt hij af en toe bezoek van een nicht uit Zwolle, waar Trixie oorspronkelijk vandaan komt. „Zij brengt Len tabak en cho cola en zo. Ze reist veel heen en weer tussen Zwolle en Amster dam." Emigratie Lens ouders emigreerden bijna 60 jaar geleden, toen Len pas een paar maanden oud was. Maar ze verga ten Len, die nooit Canada verliet, de Canadese nationaliteit te geven. Omdat Len later door drugsgebruik meerdere veroordelingen aan zijn broek kreeg, moest hij volgens de Canadese wet terug naar het land van herkomst. Dat hij Nederland totaal niet kent en zijn leven onder tussen op orde leek te hebben, maakte niet uit. Na jaren procede ren stond hij op 7 maart op Schip hol, om hier noodgedwongen zijn leven weer op te bouwen. Het Leger des Heils vangt hem sindsdien op. Waarom er nog geen huis voor hem is gevonden, is on duidelijk. Goddelijk verblijf nabij Brugge, Gent en Knokke NUWEG/ Exclusieve Lezersreis Boek nu deze reis op reiskatern.nl/pzc reiskatern.nl zaterdag 10 juni 2017 Verjaardag De volgende dag bezoeken we Maandagochtend nemen we r Uitgezette Len zit nu in z'n eentje bij het Leger des Heils Victor Schildkamp Amsterdam Len van Heest. —Moeder Trixie Toe aan een heerlijke 'break'? Bezoek het mooie Vlaanderen. Vergaap je aan de architectuur van historische steden als Brugge, Gent of Antwerpen; flaneer over de boulevard van Knokke, ga heerlijk shoppen, of kom gewoon tot rust in een omgeving die zo anders is dan je thuis gewend bent. Boek nu een comfortabel verblijf in bet majestueuze Godshuis in Sint-Laureins, Oost-Vlaanderen. Een plek waar je niet alleen culinair verwend wordt, maar ook kunt genieten van wellness en luxe die boort bij een viersterren accommodatie. Het Godsbuis is een 19e eeuws klooster met indrukwekkende gewelven en galeries. De kamers beschikken over traditionele kenmerken zoals dikke muren en bouten balkenplafonds. Sint Laureins en haar omgeving worden gekenmerkt door uitgestrekte polders en kreken, ideaal om per fiets te verkennen. Op korte afstand van het hotel liggen de historische steden Brugge, Gent en de badplaats Knokke. Ook een bezoek aan de Nederlandse vestingplaats Sluis behoort tot de mogelijkheden. Brugge kruipt onder je vel; een Middeleeuwse Hanzestad vol grandeur, én immens lekkere chocolade! Gent ademt geschiedenis, maar borrelt tegelijk van cultuur en modern stadsleven. Antwerpen is een mix van cultuur, mode, wereldkeukens, internationale handel en diamanten. Knokke is natuur (Het Zwin), shoppen, zee, strand en beachbars, gastronomie, sport en kunst. Zeeuws- Vlaanderen is het land van Reynaert de Vos, Jantje van Sluis en de Vliegende Hollander, met eeuwenoude stadjes, gezellige marktjes, zee- en strandplezier. Het Godshuis is goddelijk. Het biedt een luxe uitvalsbasis naar cultuur, natuur, sport en gastronomie. En een gratis sauna. Geniet. Geniet als een God in Fr... eh... België. Godshuis-Sint Laureins 69,00 p.p. 2 overnachtingen in een cosy kamer 2 x uitgebreid ontbijtbuffet gratis gebruik sauna's en stoombad per boeking ontvangt u een sieraad van EXOALcadeau Vanaf 1 juli is de prijs 79 per persoon. Bij aankomst op vrijdag of zaterdag is de prijs €79 p.p. en vanaf 1 juli 89 p.p. Actievoorwaarden kortingen Kinderkorting bij 2 volbetalende personen op de kamer: Maximaal 2 kinderen, t/m 6 jaar 50% korting en t/m 11 jaar 25% korting. Toeslag 1-persoonskamer: 100%. Boekingskosten: 15 per boeking. Meer informatie en boeken: Ga voor Godshuis - Sint Laureins naar onze website reiskatern.nl/pzc/NUW1724 Voor vragen zijn wij per e-mail bereikbaar via info@nuwegexclusief.nl Godshuis - Sint Laureins 19e eeuws klooster gratis gebruik van de wellness

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 93