16 Jan Karbaat zag donorinseminatie als zijn levens werk. De spermadokter was een topper in zijn vak en had lak aan regels. Het doel heiligde de middelen: veel vrouwen snel aan een kind helpen. Desnoods met zijn eigen zaad. Hij had niet ieders vertrouwen omdat hij de werkelijkheid naar zijn hand zette Jan Karbaat et is weer zo'n och tend dat Jan Karbaat zijn zoon te laat naar school brengt. Als hij binnenkomt, zingt de klas net een liedje over Abraham die zeven zonen had. „Ja, ik ben net als Abraham", zegt Karbaat geksche rend. „Ik heb ook zeven zonen." Het is begin jaren 8o. Karbaat heeft vier zonen uit twee huwelijken, twee buitenechtelijke zonen en een nog onbekend aantal kinderen dat hij met eigen zaad verwekte in zijn sperma kliniek. Karbaat heeft een stamboom waarvan nog lang niet alle takken zichtbaar zijn. Jan Karbaat (1927) is de oudste van zes kinderen in een Rijswijks gezin. Zijn vader is veehouder, maar geen van de kinderen neemt de boerderij over. Karbaat wordt arts. Hij vertrekt met zijn eerste vrouw en oudste zoon voor zijn werk naar Suriname. Twee blanke vrouwen benaderen hem, vertelt hij vorig jaar in deze krant. „Ze waren getrouwd met een don kere man, maar konden geen kinde ren van hen krijgen. Of mijn chauf feur, een knappe Creool met blauwe ogen, sperma wilde doneren. Dat wilde ik niet, maar ik heb een verple ger uit het ziekenhuis gevraagd." Het is de basis voor zijn levens werk: kunstmatige inseminatie met donorzaad (KID) bij stellen met vruchtbaarheidsproblemen. „Hij was een workaholic", vertelt zijn oudste zoon André (61). „Ik zag hem weinig thuis. We deden nooit dingen samen toen ik klein was." Karbaat en zijn vrouw krijgen in Su riname nog twee kinderen. Na vijf jaar keert het gezin terug naar Neder land, maar de band met Suriname blijft sterk. André: „Mijn vader is mentaal een Surinamer geworden. Thuis was het open huis. Er was al tijd eten, altijd plezier. Iedereen was welkom. Hij was begaan met het lot van slechtbedeelden. Zo steunde hij een weeshuis in Suriname, waar hij eens in de paar jaar was. Hij was ge liefd en buitengewoon sociaal." In 1965 wordt Karbaat geneesheer-di recteur van het Zuiderziekenhuis in Rotterdam en verhuist het gezin naar Barendrecht. Een paar jaar later strandt zijn huwelijk. Hij ontmoet een andere vrouw. Ze krijgen drie kinderen en adopteren een Suri naams meisje. Bijdorp In het Zuiderziekenhuis runt Karbaat een spermakliniek, waar hij vele honderden vrouwen insemineert. In 1973 koopt hij 'landhuis Bijdorp', dat hij samen met vrienden uitbreidt en verbouwt. Als hij eind 1979 ontslag neemt in het Zuiderziekenhuis na een conflict opent hij op zijn erf Me disch Centrum Bijdorp. In het Zuiderziekenhuis leert Kar baat Marjo Noordzij kennen. Hij is nog getrouwd, maar ze krijgen in 1978 een relatie. Noordzij werkt eerst in Bijdorp en daarna in Medisch Cen trum De Dem in Hoensbroek, de kli niek die Karbaat in 1984 opent. Kar baat heeft de leiding, doet zelf de in takegesprekken, werving, behande ling en correspondentie. Bijdorp groeit uit tot de grootste spermakliniek van Nederland. Kar baat wordt beschouwd als een topper in zijn vak. Tegelijk wordt zijn werk met argusogen bekeken. Noordzij: „Hij had niet ieders vertrouwen, om dat hij de werkelijkheid naar zijn PASPOORT hand probeerde te zetten. Hij kende alle aspecten van dit werk, de meeste gynaecologen kenden het proces fragmentarisch. Ze twijfelden wei eens aan wat hij zei, maar waren niet altijd in staat zijn woorden te weer leggen. Zolang er vertrouwen was, was er ook een soort afhankelijkheid van zijn kennis en toepassingswijze." Dat beaamt Henk Ruis, destijds di recteur van de vruchtbaarheidskli niek Geertgen in Gemert, die donor zaad uit Barendrecht gebruikte. „Kar baat werd als arts gerespecteerd, maar hij was geen gynaecoloog. Dat zorgde voor controverses. Hij was zijn tijd ver vooruit, de enige in het land die andere klinieken de mogelijkheid bood zelf vrouwen te insemineren." Scharrel Karbaat is een pionier op het gebied van invriezen van donorzaad. En hij breekt een lans voor donorinsemina tie bij alleenstaande vrouwen. Als het AMC daarmee stopt, noemt hij dat 'gezwets van oudere gynaecologen'. Hij vindt het onverantwoord dat vrouwen met een kinderwens wor den gedwongen zwanger te worden via een scharrel in de kroeg. Niemand weet hoe groot Karbaats imperium precies is. In interviews geeft hij duizelingwekkende cijfers: 6.000 vrouwen geïnsemineerd, 10.000 tot 40.000 donorkinderen. „Als ze me vandaag bellen, kan ik morgen leveren. Ik heb genoeg voor honderd kinderen", zegt hij in 1981. Karbaat is open en rechtdoorzee, maar ook een solist. „Niemand had goed zicht op hoe hij zijn bedrijven runde", zegt ex-partner Noordzij. „Betrokkenen kenden wel hun taak, maar overzagen niet het geheel." Dat overzicht raakt Karbaat kwijt. Hij kent geen remmingen, neemt het zaterdag 10 juni 2017 Uit de docu mentaire Zwart Zaad-, grote han den met brede nagels kenmer ken de afstamme lingen van Kar- baat. Hier ligt zijn hand naast die van een van zijn wettige dochters. Grote foto: Kar- baat met zijn derde echtgenote Rita Grondsma (rechts). FOTO'S ARCHIEF Jan Karbaat waande zich Hanneke van Houwelingen Tonny van der Mee Barendrecht Marjo Noordzij Geboortedatum: 18 september 1927, Rijswijk Artsenopleiding in Leiden, speciali seert zich tot tro penarts. Studeert ook sociologie en economie en pro moveert met een proefschrift over de troepenmacht in Suriname. Medio jaren 50 chef van de Militair Geneeskundige Dienst in Parama ribo. Werkt later in het Militaire Hospi taal in Utrecht. 1965-1979: ge- neesheer-directeur Zuiderziekenhuis (nu Maasstad) in Rotterdam 1980-2009: di recteur Medisch Centrum Bijdorp 1984-1987: di recteur Medisch Centrum De Dem in Hoensbroek Overleden op 11 april 2017.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 90