Schreijer pikt toch 'bonnetjes-gedoe' 15 Kersvers D66-Kamerlid Jessica van Eijs is slechthorend Weer actie tegen slachthuis Bergen, gondels en meer Alexander Pechtold probeerde haar vorig jaar te bellen. Om haar te polsen voor een Kamerlidmaat schap. De D66-leider werd weggedrukt door Jes sica van Eijs, toen nog fractievoorzitter in Eindho ven. En nog eens. Daarop volgde een berichtje dat Van Eijs (35) paraat houdt: of Pechtold kon whats- appen, want Van Eijs is slechthorend en kan niet bellen. „Daarna kwam het goed, hoor", zegt ze la chend. Klaarblijkelijk: onlangs werd de 35-jarige D66- politica geïnstalleerd als Kamerlid. De eerste parle mentariër ooit die slechthorend is. Zonder hoor- toestel verstaat ze met links zo'n 50 procent, met rechts niets. De ironie dat zij juist als politicus - ie mand die gehoord wil worden - een beperking heeft, is haar niet ontgaan. „Al krijgen we toch al het verwijt nooit te luisteren", grinnikt ze. Ontroerend Van Eijs spreekt er desgevraagd open over. „Ik hoop niet dat het er vier jaar lang over gaat, maar ik maak er geen geheim van. Een moeder met twee slechthorende zonen mailde mij laatst. Dat ze te gen hen had gezegd: zie je wel, je kunt genoeg doen. Kamerlid worden. Dat vond ik ontroerend." Op haar 28ste merkt Van Eijs dat ze gesprekken op de radio niet goed meer kan verstaan. Testen brachten helderheid. Haar gehoor ging achteruit. De oorzaak is ongewis, misschien iets erfelijks. Na flink wat krachttermen leerde ze er mee over weg te gaan. In haar werk als bouwkundig advi seur, maar ook als gemeenteraadslid. „Natuurlijk was ik eerst bang. Ik was nog jong immers. Het ging toen ook snel achteruit. Je bent bang geïso leerd te raken, maar ik wilde in het leven niet aan de kant gaan staan. Ik accepteerde dat ik mij moest aanpassen. Brutaler zijn, bijvoorbeeld. Vooraan gaan staan als iemand spreekt. Wat je vroeger in de klas had, dat iedereen achteraan ging zitten, werkt niet voor mij. Ik ga overal op de eerste rij zitten, zo lang de stoelen niet gereserveerd zijn." De tol van haar gehoorproblemen is gering, bena drukt ze. Bij een werkbezoek op een boot op de winderige Waddenzee, drong ze naar voren. „Gaat er dan weer een volgende verderop spreken, dan loop ik om tot ik weer dichtbij genoeg sta. Ze den ken vast wel eens: wat doet die griet raar! Maar echt nare reacties krijg ik nooit." Naar concerten gaat ze niet. En thuis staat nooit muziek op. Moderne muziek is 'ongeschikt' voor haar oren. Ouderwetse muziek gaat wel. Eagles. Fleetwood Mac. The Beatles. Ze 'herkent' tonen van vroeger. „Mijn hersenen vullen de muziek aan aan de hand van mijn geheugen." Zwart kastje Spreek een uur met Van Eijs en je merkt weinig. Ze kijkt je wellicht wat nadrukkelijker aan. Spraakaf- zien. Noem het een milde vorm van liplezen die ze trainde met haar logopedist. Haar zus zegt dat haar spraak wel iets is veranderd. „Dat ik iets meer ach terin mijn mond spreek. Maar zij hoort dat vooral omdat ze mijn zus is, hoop ik." Het meest zichtbare is het kleine, zwarte kastje dat ze om haar hals meedraagt. Het apparaatje ver sterkt het geluid in de plenaire zaal van de Tweede Kamer. Haar audicien nam al poolshoogte in de zaal, omdat er juist op haar rij in de bankjes 'een geluidsdip zit'. Er wordt aan gewerkt. „Gelukkig kijk je bij een discussie in de Kamer de ander recht aan. Ik zal vast wel eens iets missen, maar die angst heb ik losgelaten." In de D66-fractiekamer gebruikt ze 'tafelhulp jes', kleine geluidsvangers die het geluid doorzen den naar haar gehoortoestel. „Als ik iets toch niet versta, vraag ik iemand het te herhalen. Aanvanke lijk zei ik 'sorry?', maar dat leer ik af. Ik hoef me toch niet te verontschuldigen, denk ik nu." Dat is misschien toch wel wat het meeste van in vloed is geweest op haar karakter: de gene achter zich laten. „Voordat ik hier in de Kamer begon, moest ik natuurlijk ook beslissen: ga ik dit doen? Maar als ik voorbereid ben, mijn spullen meeneem en niet bang ben te zeggen dat ik iets niet heb ge hoord, is er niets te vrezen. Ik heb besloten mij niet te laten leiden door angst voor wat ik niet kan." opgeluchte partijbestuur. Anders dan de vier andere CDA-Europarlementariërs liet Schreijer-Pierik de afgelopen twee jaar na haar kantooruitgaven, een forfaitair bedrag van 4.300 euro per maand, door een externe accountant te la ten controleren. De Twentse had geen zin in (WT d "V 'bonnetjesgedoe', haar „Annie gaat er niet aan Éf eigen accountant meende meedoen", zoals het eerder dat een goedkeurende ver deze week nog heette, wordt dus klaring over de uitgaven zelfs niet per 1 juli: „Annie gaat er wel aan meedoen." Het CDA-bestuur maakt dat vandaag bekend. „Het verschil van inzicht over de toe passingvan de regeling is daarmee uit de wereld", aldus het blijkbaar mogelijk was. Het CDA in Europa claimt dat het strakkere regels hanteert dan het parlement voor de kantooruit gaven, die in Nederland grote pu blieke woede opwekken. DEN HAAG Zeker 175.000 mensen, onder wie 80.000 Ne derlanders, hebben hun hand tekening gezet onder een pam flet van Animal Rights dat op roept om dierenleed in de vee houderij streng te bestraffen en om dierenrechten in de grondwet op te nemen. De dierenrechtenorganisatie overhandigde de handtekenin gen gisteren aan de Vlaamse minister van Dierenwelzijn met de oproep om de omstre den varkensslachterij in het Belgische Tielt te sluiten. Die kwam eerder dit jaar in het nieuws met opgenomen beel den, waaruit bleek dat de dieren werden geschopt en geslagen. Exclusieve Lezersreis pharosreizen y* 1'* v 8-daagse rondreis Italië Vanaf Boek nu deze reis op reiskatern.nl/pzc f) reiskatern.nl zaterdag 10 juni 2017 'Ik laat me niet leiden door angst' Ze is het eerste slechthorende Tweede Kamer lid ooit.. Jessica van Eijs (D66) laat haar beper king het leven niet dicteren. „Ik zal vast wel eens iets missen, maar de angst daarvoor heb ik losgelaten." Tobias den Hartog Den Haag Van Eijs draagt een klein, zwart kastje om haar nek dat het ge luid van de gesprek ken in de Tweede Kamer versterkt. FOTO GUUS SCHOONEWILLE M weides. Dan verblijf je in hotel Villa Gasparini, een 18e-eeuwse Venetiaanse villa aan de rivier de Brenta in Dolo. Daarna in Hotel La Capannina, hoog boven het Lago Maggiore. Prachtig uitzicht op het meer! Inbegrepen 7x overnachting met ontbijtbuffet 7x driegangenkeuzediner Meer informatie: Ga voor Bergen, gondels en meer naar onze website reiskatern.nl/pzc/prl732 of bel met Pharos Reizen van ANWB: 023 - 55 42 870 (lokaal tarief) met zoekcode 18228. /Ai>V Annie Schreijer-Pierik en het CDA-partijbestuur gaan in vrede het weekend in: per 1 juli laat ook de Twentse CDA-Euro- parlementariër elk jaar haar kantooruitgaven controle ren. /I Frans Boogaard Brussel Prijzen Data 8 dagen 09/06-13/07 €329 14/07-31/08 €339 01/09-14/09 €309 15/09-28/09 €299 29/09-06/10 €289 Voor de 10-daagse variant zie website. Prijzen in p.p. Niet inbegrepen: reserveringskosten 20,-), kosten Calamiteitenfonds 2,50) en toeristenbelasting (lokaal tarief. Wijzigingen en drukfouten voorbehouden. Wat is er heerlijker dan vakantie vieren in Italië? Drie keer vakantie vieren in Italië! Met deze rondreis ontdek je eerst de Dolomieten. Vanuit de romantische en zonnige Val di Non sta je zo in het beschermde natuurgebied Adamello- Brenta. Maak je ook een ritje over de Grote Dolomietenroute? Daarna verhuis je naar Veneto, de streek van de historische villa's en de prosecco- wijngaarden. En van het onovertroffen Venetië natuurlijk! Je sluit de reis af aan het mediterrane Lago Maggiore, met zijn grandioze tuinen. Je verblijf Je eerste hotel is Hotel Waldheim, in de mooie vallei Val di Non, tussen bossen en Wat een variatie in één rondreis! Geniet van de Italiaanse bergen, bezoek het betoverende Venetië en sluit af aan het mediterrane Lago Maggiore. Vertrek: 10 juni t/m 6 oktober 2017 Dolomieten, Venetië en Lago Maggiore in één reis! inclusief 7 driegangendiners ontdek de Prosecco-wijngaarden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 89