bülkhyfrriöin, 'Imari 12 i2£ 72 DEZE WEEK: ONDER KLIMAATSCEPTICI zaterdag 10 juni 2017 'De mens draagt schuld aan de opwarming van de aarde.' Wie twijfel zaait over dat credo, komt in de problemen, merken klimaatsceptici. Filmmaker Marijn Poels (41) noemt zichzelf een 'linkse' jongen met hart voor het milieu. Zijn wereldbeeld kantelde toen hij zich verdiepte in Duitse boeren die, onder druk van Europese regelgeving, gesubsidieerde windmolens op hun land zetten. Energie 'oogsten' levert meer op dan het verbouwen van voedsel. Een hele wereld verdwijnt zo, con cludeert Poels in zijn documentaire The Uncertainty Has Settled. Hij onderzoekt hierin de aanname dat de mens afscheid moet nemen van fossiele brandstoffen om de opwar ming van de aarde af te remmen. Prachtig is Poels' groeiende verba zing als hij, op bezoek bij gerenom meerde wetenschappers - onder wie de 93-jarige wis- en natuurkundige Freeman Dyson - begrijpt dat dit ver haal zo niet klopt. „Die klimaathyste- rie blijkt vooral een hype van politici en lobbyisten", zegt Poels. „Onder wetenschappers bestaat er geen echte consensus." Dyson en ook Piers Corbyn (de broer van Labour-leider Jeremy), die een nieuwe ijstijd voorspelt, beweren dat de modellen die worden gebruikt om het klimaat te voorspellen on deugdelijk zijn: de resultaten komen niet overeen met de werkelijkheid. Zo pakten de afgelopen dertig jaar kouder uit dan voorspeld. „En wat heeft Dyson, een éminence grise die boven alle partijen staat, nou te ver liezen?" vraagt Poels zich af. De documentaire zou aanleiding kunnen zijn voor een diepgaand de bat over climate change, over Donald Trump die zich terugtrekt uit het Parijs-klimaatakkoord (volgens Poels terecht) en over een groene 'multina- Marcel Crok: „Het klimaatdebat is volle dig ideologisch gedre ven." tional' als Greenpeace, die dankzij de klimaathype ruime fondsen weet aan te boren. Maar Poels loopt tegen een muur op. „Ik heb tientallen films ge maakt over sociale en mensenrech- tenthema's in ontwikkelingslanden en internationale prijzen gewonnen. Maar ik krijg nu de ene na de andere afzegging van festivals." Wat is er aan de hand? Poels: „Zolang ik voor eigen parochie preek, ben ik welkom. Maar nu ik een kritisch geluid laat horen, durven ze het risico niet aan. Volgens festivalorganisatoren en weten schapsjournalisten zaait mijn verhaal te veel verwarring. Klimaatverande ring zou door het populisme al te zeer onder druk staan. Een Neder landse journalist vond mijn film zelfs 'onverantwoordelijk'." Poels had het kunnen zien aanko men. Van de 52 klimaatalarmisten die hij benaderde, wilden slechts twee met hem praten. Een geleerde uit Potsdam stuurde hem zelfs een handleiding voor journalisten 'hoe om te gaan met klimaatsceptici'. Poels, verbluft: „Klimaatverandering blijkt een religie te zijn. Deze erva ring heeft mijn ogen geopend. In mijn eigen, linkse wereld bestaan regelrechte taboes." Klimaatpublicist Marcel Crok (46) liep tegen dezelfde problemen aan. Nadat hij keer op keer zijn twijfels uitte over de mate waarin de aarde door menselijk handelen zal opwar men, droogde het aantal schrijf opdrachten op. „Redacties weigeren mijn stukken. Terwijl er niemand in Nederland is die meer weet over het klimaat dan ik." Hoewel klimaatalarmisten bena drukken dat 97 procent van de we tenschappers het erover eens is dat de mens schuldig is aan de opwarming, is dit volgens Crok nog altijd 'een open vraag'. „Ik ben een rationele, pragmatische bèta, ken alle ins en outs van dit dossier, met de mensen van het KNMI kan ik gelijkwaardig debatteren, maar ik krijg doordat ik dit beweer geen brood meer op de plank. Terwijl de bewijsvoering in die duizenden rapporten dat klimaatverandering een groot pro bleem gaat worden flinterdun is" Gegijzeld Hoe is dit mogelijk? „Het klimaat debat is volledig ideologisch gedre ven", zegt Crok. De politiek - denk aan Al Gore - heeft het klimaat gegij zeld: „Het staat mooi om de wereld te willen redden." En inmiddels wordt aan het klimaat enorm veel geld ver diend. 'Groene' industrie is een miljardenbusiness. Donald Trump heeft hét symbool van deze internationale beweging, het klimaatakkoord van Parijs, aange vallen, zegt Crok. „Daarom reageert iedereen zo emotioneel. Terwijl de effecten van Parijs minimaal zijn: een vermindering van de opwarming met 0,05 procent in 2100." Marijn Poels toont in zijn docu mentaire de schaduwkant van de rigoreuze klimaatpolitiek ('Energie- wende') in Duitsland. De burgers moeten hier miljarden aan over heidssubsidies voor duurzame ener gie ophoesten. Door de stijgende energieprijzen kunnen inmiddels honderdduizenden huishoudens de stroomrekening niet meer opbren gen. Gevolg: 'Energiearmut'. Poels: „Dat kan niet de bedoeling zijn." Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! (0318) 58 09 58 www.bolderman.nl 12 dagen Rondreis Klassiek Italië en Amalfikust 10 dagen Istrië Opatija 10 dagen Het prinsdom Andorra 5 dagen Sonthofen in de Beierse Allgau 8-daagse stedenreis Berlijn, Dresden, Leipzig en Potsdam 8 dagen De Engelse Rivièra 'Klimaatverandering is religie' FOTO MARCO OKHUIZEN v.a. slechts Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. Brochure en boekingen: Prijs p.p. o.b.v.&pers. kamer excl. Calamiteitenfonds reserveringskosten Vertrekdata: 19 juni/3.17.31 juli /IA. 28 aug/11, 25sept9 okt. Vertrekdata: 19 juni 3.17 juli IA. 28 aug 711,25 sept etc. Vertrekdata: 3,10,17, 2A juli IA, 21, 28 aug/11, 25 sept etc. Vertrekdata: 3,17, 31 juli IA, 28 aug/11, 25 sept/ 9 okt. Vertrekdata: 19 juni 17 juli IA aug/11, 25 sept/9 okt. Vertrekdata: 1,15 juli 12, 26 aug 9 sept.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 86