Schemerzone tussen Cuba en VS EUWS 11 c? Als ik nu een telefoontje krijg dat een vliegtuig onderweg is, dan kunnen we adequaat reageren V AX AXj staan in een grotere groep dan ge bruikelijk te bidden. De meesten gaan in gebed op het sportveld, dat niet te zien is, maar een paar gevan genen blijven binnen. Ze hebben lange baarden en dragen broeken tot boven de enkels, zoals hun geloof voorschrijft, en knielen naast tafels vol piepschuimbakjes waarin gevan genbewaarders de iftarmaaltijd ser veren. De militairen die vanachter het spiegelglas dag en nacht toekij ken doen het licht uit en manen tot stilte - tot een van de gevangenen een geplastificeerd A4'tje omdraait: 'gebed voorbij'. Op het lijstje gebeds tijden aan de muur streept een Ame rikaan in camouflage-uniform een bezinningsmoment af. Het volgende gebed is over één uur en 18 minuten. Voor sommige gedetineerden is het de vijftiende ramadan in Guanta- namo, de gevangenis die wereldbe roemd werd vanwege marteling en oranje uniformen. Drie van de bewo ners zijn veroordeeld door een mili tair tribunaal, zeven zijn aange klaagd, maar de rest wordt nog altijd zonder proces vastgehouden als krijgsgevangene. Ex-president Obama wilde af van wat hij ziet als morele schandvlek op Amerika, die terreurgroepen graag gebruiken in hun propaganda. Obama probeerde het complex te sluiten en liet gevan genen gaan als ze volgens een speci ale commissie niet langer een gevaar vormen. De gevangenis is daardoor zo leeg dat bezoekers kunnen rond wandelen in een verlaten cellenblok waar de sporen van protest nog zicht baar zijn op het plafond: bewakers werden er geregeld besmeurd met een mix van urine, ontlasting en braaksel. ('Het is ontsmet, maar het gaat er niet af.') Maar sluiting is van de baan onder Donald Trump. In zijn verkiezings campagne beloofde hij het kamp juist weer vol te stoppen met 'bad dudes', mogelijk ook terreurverdachten van eigen bodem. Sinds zijn inauguratie wordt gewerkt aan een presidentieel decreet dat volgens gelekte concep ten het leger opdraagt eventuele IS-gevangenen over te brengen naar Guantanamo. Na een golf aanslagen in het Westen is het gevangenkamp dat het symbool werd van mensen rechtenschendingen, plots weer ge woon een middel in de strijd tegen terreur: in Groot-Brittannië gingen na de aanslagen in Londen en Man chester stemmen op om een verge lijkbaar detentiecentrum voor ge vaarlijke extremisten in te richten. Voor de zekerheid Een officieel besluit heeft Trump nog altijd niet genomen, maar de com mandant van de marinebasis waar het kamp ligt, bereidt zijn troepen voor de zekerheid alvast voor op de eventuele komst van nieuwelingen. „Als ik nu een telefoontje zou krijgen dat een vliegtuig onderweg is, dan kunnen we daar adequaat op reage ren", zegt admiraal Edward Cashman. Zijn troepen oefenden in de afgelopen weken de aankomst van een nieuwe gevangene. Cashman: „We hebben nu plaats voor ongeveer 200 extra gedetineerden. In de prak tijk waarschijnlijk wat minder, afhankelijk van hun achtergrond en specifieke veiligheidsmaatregelen die nodig zijn." Zo zijn plannen gemaakt voor het geval een vrouwelijke terreurver dachte naar Guantanamo Bay wordt gestuurd. IS-strijders worden hoe dan ook niet gemengd met de huidige be woners, zegt luitenant-kolonel Gaba- vics, de commandant van de bewa kers. Hij werkt vanwege Trumps cam- pagnewensen ook aan het toekomst- bestendig maken van de gevangenis, die ooit gebouwd is als tijdelijke voor ziening. Bewakers wonen in vervallen barakken. Gabavics heeft om nieuwe huisvesting verzocht. Een nieuwe me dische afdeling is in aanbouw. „We denken ook na over faciliteiten voor gevangenen die ouder worden", ver- telt de kolonel. De oudste gedeti neerde wordt deze zomer 70. „Of de deuren breed genoeg zijn voor rol stoelen bijvoorbeeld." Gekeerde kansen De gevangenen weten heel goed dat hun kansen om Guantanamo ooit nog te verlaten, gekeerd zijn, zegt de Jordaans-Amerikaanse 'cultureel ad viseur' van Guantanamo Bay, die zichzelf om anoniem te blijven Zaki noemt. „Verkiezingsdebatten, de uit slag; ze hebben alles gevolgd. Zaten vastgelijmd aan de tv." Dus hebben ze Trump ook horen zeggen dat hij geen terreurverdachte meer wil laten gaan. 'Humeurig', zo beschrijft kolo nel Gabavics de stemming in de eer ste dagen na de verkiezingsdag. Vrij latingen zijn opgeschort, terwijl vijf mannen al toestemming hadden om te vertrekken. Maar de cultureel advi seur stelt dat ze nog altijd hoop heb ben. „Omdat er nog steeds geen be sluit is genomen. En ze weten dat presidentskandidaten wel vaker din gen roepen die uiteindelijk niet ge beuren." Volgens Gabavics gedragen ze zich voorbeeldig. „We hebben op dit moment een heel meegaande po pulatie." Zelfs 'een paar' hongersta kers die weigeren te eten uit protest tegen hun detentie, hoeven niet vast gebonden te worden als ze sondevoe ding krijgen, volgens de dokter. Voorheen mochten journalisten de speciale voedingsstoel zien waarin ze destijds vastgebonden werden, maar die blijft nu uit zicht. De dokter leidt rond in het ziekenhuis, maar alleen om te verzekeren dat de gevangenen uitmuntende medische zorg krijgen, met respect voor hun religieuze over tuigingen. Zelfs als ze tegen hun zin gevoed worden via een slang in hun neus. Tijdens de ramadan, zegt de dokter, wordt dwangvoeding met vanillesmaak toegediend na zons ondergang. SURREALISTISCH zaterdag 10 juni 2017 11 i 1 i i XX 1 p i —Admiraal Cashman Windmill Beach, heet het beste strand van Guantanamo Bay. Er is een barbecue waar ma trozen in hun vrije tijd bier drinken, vlees gril len en luid meebrullen met Spaanstalige hits. De lucht wordt er 's avonds prachtig paars, en het schelpen- strand is omringd door grillige rotspartijen. Met daarbovenop prikkel draad en wachttorens. Guantanamo Bay is een surrealistische mix van marinebasis, Caribische badplaats en gevangen kamp waar foltering normaal was. De basis ligt op Cuba, maar wel achter een mijnenveld en een hermetisch ge sloten hek. In uiterlijk lijkt het een Ameri kaanse suburb. Er is een uitgedroogde golf baan, een McDonalds, een souvenirwinkel met Guantanamo Bay-knuf- fels en een paintball- centrum dat Ground Zero heet. Elke ochtend om 08.00 uur klinkt over de hele basis het Amerikaanse volkslied. Ergens in deze geogra fische schemerzone tussen Cuba en Ame rika staat de beruchte ClA-gevangenis waar onder anderen de man die gezien wordt als het brein achter 9/11 vastzit, Khalid Sheikh Moham med. Vrijwel niemand weet waar precies. De basisschool voor ruim honderd kinderen van militairen die hier opgroeien, staat ver derop. Guantanamo Bay is een geweldige plek, zeggen hun ouders: su- perveilig. Maar jonge militairen veranderen hier in hunks, chunks of drunks: meer dan bo venmatig sporten, eten en drinken is er niet te doen. Alle voorraden worden vanuit Florida aangevoerd per boot, dus als de pizza op is, kan het een week of twee duren tot er weer pepperonipunten ver krijgbaar zijn. Er is een Tikibar, en wekelijks een filmavond in de buiten bioscoop, waar een iro nische waarschuwing in beeld verschijnt: „Zorg dat dit een gezinsvrien delijke plek blijft."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 85