Politiebonden: lang moeten wachten op aangifte 'onacceptabel' Terrorist Breivik laat naam veranderen mm mm ma 10 W- HH DETENTIE 'GITMO' VERWACHT NIEUWE GEVANGENEN De bewakers van de beruchte Amerikaanse terroristen gevangenis Guantanamo Bay bereiden zich voor op de eventuele komst van nieuwe terreurverdachten. Sluiting lijkt van de baan onder president Trump. Jan Struijs, voorzitter van de Ne derlandse Politiebond, vindt de late aangiftes 'onacceptabel'. Hij spreekt van een 'zeer verontrus tende' situatie. Hoewel exacte cijfers ontbreken, is volgens Struijs duidelijk dat burgers 'veel te vaak dagen moeten wachten voordat zij aangifte kunnen doen'. „Dat is fu nest voor het vertrouwen in de politie. Het gaat burgers flink irri teren als ze een week geduld moe ten hebben om aangifte te doen." Afgelopen zaterdagnacht werd een 16-jarig meisje in Apeldoorn ernstig mishandeld. Toen haar va der aangifte wilde doen, kon hij aanvankelijk pas zes dagen later bij de politie terecht. Even later kwam de politie daarvan terug. Er was sprake van een verkeerde inschat ting. De politie heeft de zaak inmiddels 'topprioriteit' gegeven. De 22-jarige Kevin Holman, ook uit Apeldoorn, overkwam vorig maand hetzelfde. Hij werd in el kaar geslagen nadat hij jongens die vrouwen lastig vielen, aansprak op hun gedrag. De Apeldoorner be landde zwaargewond in het zie kenhuis, maar moest negen dagen wachten voor de politie tijd had om zijn aangifte op te nemen en een onderzoek te beginnen. Excuses Na aandringen van zijn vriendin en zijn vader kon hij wel eerder aangifte doen. De politie in Apel doorn maakte op haar Facebook- pagina excuses voor zijn behande ling. „Van dit soort schrijnende voorbeelden hebben burgers he laas steeds meer last", zegt Wilma Noordergraaf van politiebond ACP. „Wij horen deze verhalen re gelmatig van onze leden." „Het leidt tot veel ergernis en onbegrip bij burgers en dat is het laatste wat we willen", zegt Struijs. „Het is belangrijk om zo snel mo gelijk een aangifte op te nemen. Zeker als het om een ernstig mis drijf als mishandeling gaat. Zo laat je zien het slachtoffer serieus te ne men en is de kans groter dat we de dader pakken." Struijs zegt het onderwerp on der de aandacht te willen brengen bij de politiek in Den Haag. „Op basis van de verhalen die we van politieagenten horen, hebben we sterk de indruk dat het een groei- Wachten op aangifte leidt tot veel ergernis bij burgers en dat is het laatste wat we willen end probleem is. De oorzaak ligt vooral in structurele onderbezet ting." De politie zegt dat het onder werp hoog op de agenda staat. „Onze medewerkers op het ser vicecentrum plannen de afspraken voor aangiftes in en soms worden daar verkeerde keuzes gemaakt", erkent woordvoerder Simen Klok van de politie Oost-Nederland. „We zijn bezig onze medewerkers te trainen om situaties waarin sprake is van een kwetsbaar slacht offer beter te herkennen en deze direct in contact te brengen met de lokale politie. Een bejaarde vrouw die slachtoffer is van een babbel truc of een jong meisje dat mis handeld is, wil je niet dagen laten wachten. Die moeten zo snel mo gelijk aangifte kunnen doen." Breiviks advocaat 0ystein Storrvik bevestigde tegenover de krant Ver- dens Gang de naamsverandering, die in het Noorse Rijksregister bekend werd gemaakt. Breivik (38) gebruikte de naam Fjotolf Hansen al eerder, bij de op richting van een onderneming in 2009. Het bedrijf, Geofarm, ge bruikte hij om onder meer aan ton nen kunstmest te komen voor de bom die hij in juli 2011 liet ontplof fen in de regeringswijk in Oslo. Door de explosie kwamen acht mensen om het leven. Breivik reisde vervolgens naar het eiland Utoya, waar hij 69 mensen dood schoot opeen vakantiekamp van de regerende sociaaldemocratische partij. Breivik kreeg wegens meervou dige moord en terrorisme 21 jaar gevangenissstraf opgelegd, met de mogelijkheid tot verlenging als hij na die periode nog steeds een ge vaar is voor de samenleving. De advocaat van Breivik kon digde donderdag aan naar het Euro pees Hof voor de Rechten van de Mens in Straatsburg te stappen om de omstandigheden waaronder zijn cliënt wordt vastgehouden aan te vechten. Hij ving eerder bot bij de Noorse rechter. Breivik verblijft in vrijwel volledige isolatie in een cel die drie ruimtes telt. r is geen lamsvlees dit jaar. Het Ameri kaanse leger bestelt alleen in bulk en vindt het niet de moeite om voor de iftarmaaltijd (de maaltijd die moslims 's avonds tij dens de ramadan gebruiken) in Guantanamo Bay een partij lam te laten bezorgen, nu er nog maar 41 ge vangenen over zijn. Ze moeten het tijdens de ramadan doen met kip- kebab, en een flinke doos dadels om het vasten te doorbreken zoals de profeet Mohammed dat deed. In de keuken van het detentiecentrum - dat als het aan ex-president Obama lag al lang gesloten had moeten zijn - vertelt de kok wat ze de zwaarbe waakte terreurverdachten op dag 8 van hun religieuze vastenmaand te eten geeft. „Ze krijgen ook baklava. Wil je proeven?" De legereenheid die Guantanamo Bay bewaakt, gunt journalisten soms een - beperkte - blik achter het prik keldraad. Er zijn continu oppassers in de buurt die bezoekende verslagge vers wegsturen als de gevangenen verplaatst worden en boeien dragen. Maar vanachter een spiegelraam naar de al Qaeda- en Talibanstrijders glu ren op het moment dat de zon onder gaat en een van hen een oproep tot gebed zingt, dat mag. Piepschuim Twee uur per dag zijn deze mannen opgesloten in hun cel, de rest van hun tijd brengen ze grotendeels ge zamenlijk door. Ze delen een playsta- tion en een tv met internationale zender, en kunnen goedgekeurde boeken, games, tijdschriften, kranten en dvd's opvragen uit de gevangenis bibliotheek. (Net uitgeleend: Ice Age en deel 3 van The Hunger Games.) Tij dens de ramadan zijn de lessen En gels en schilderen naar de middag verplaatst, komt het ontbijt al om half drie 's ochtends en is het toege- zaterdag 10 juni 2017 Slachtoffers van misdrijven kunnen steeds vaker pas na dagen bij de politie terecht om aangifte te doen, ook voor zware misdrijven zoals ernstige mishandeling. Dat stellen twee politievakbonden. Paolo Laconi Apeldoorn —Jan Struijs De Noorse massamoordenaar Anders Behring Breivik heeft zijn naam officieel laten veran deren. De man die een gevange nisstraf van 21 jaar uitzit voor de moord op 77 mensen in 2011, gaat nu door het leven als Fjotolf Hansen. ANP Oslo Tekst en foto's Karlijn van Houwelingen In afwachting van nieuwe gevangenen worden plannen gemaakt om het kamp toekomstbestendig te maken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 84