9 Ze raakte in de ban van de verhalen van die mensen. Het liet haar niet meer los Ze hebben het haar allemaal wel een keer gezegd. Vrienden, fa milieleden, het ministerie van Buitenlandse Zaken: allemaal maakten ze zich zorgen. „Yvonne had al lang moeten vertrekken uit Libië", vertelt Elisabeth van der Steen hoven, die haar al jaren kent. „En dat wist ze zelf ook. Maar ze wilde haar vrienden niet verraden." Twee weken zit Yvonne Snitjer nu in een cel in Libië. Ze werd aangehouden toen ze foto's maakte van ongeregeldheden in Tri poli. Het ministerie van Buitenlandse Za ken probeert haar voor zover mogelijk bij te staan: Libië is een van de meest chaoti sche landen ter wereld. Maar als het er zo gevaarlijk is, wat deed de alleenstaande Nederlandse er dan? En waarom nam ze zulke grote risico's? Bevlogen Snitjer begint haar loopbaan in 2000 bij het Rode Kruis, waar ook haar echtgenoot werkt. „Een enorm bevlogen vrouw, altijd bezig om mensen te helpen", zegt oud-col lega Merlijn Stoffels. En haar hulpvaardig heid blijft niet beperkt tot kantooruren. Haar woning in Alphen aan den Rijn, waar ze eerst samen met haar man woont, wordt na hun scheiding steeds meer een opvanghuis voor mensen in nood. „Er woonden altijd mensen bij haar in huis", vertelt haar vriendin Jeanette Borger. „Ik zocht een keer onderdak voor een Poolse kennis: nou, die was meteen welkom. Een vergoeding hoefde ze niet." In 2011 komt Libië in haar leven. Snitjer leidt voor het Rode Kruis de opvang van 25 Libiërs die tijdens de revolutie gewond zijn geraakt en in Nederland mogen her stellen. „Daar gebeurde iets", zegt oud-col lega Stoffels. „Ze raakte in de ban van de verhalen van die mensen. In korte tijd ont wikkelde ze een enorme voorliefde voor Libië. Het liet haar niet meer los. Ook in tern begon ze veel aandacht te vragen voor Libië. Ze ging erin op." Snitjer brengt al snel haar eerste bezoek aan het land, dat een nieuwe toekomst zoekt na de val van leider Khadaffi. Ze maakt er vrienden, stelt haar huis in Alphen open voor Libische vluchtelingen. „Ze konden allemaal bij haar terecht", ver telt Van der Steenhoven, directeur van een hulporganisatie in de regio. „Ze hielp die mensen met haar laatste centen." Snitjer vindt dat Libië te weinig aandacht krijgt: ze bestookt Kamerleden met tweets over de situatie in het land. Alleen al WD- Kamerlid Han ten Broeke stuurt ze er der tig. Ze wil een ontmoeting, maar die komt er niet. Daar blijft het niet bij. De Alphense ont wikkelt het idee om in de Libische hoofd stad Tripoli een educatief centrum op te zetten, waar ze Libiërs met verschillende achtergronden wil helpen met traumaver werking. Ze schrijft een eerste plan, een document van dertig kantjes, dat ze deelt met vrienden en kennissen. „Ik begreep het niet zo goed", zegt vriendin feanette Borger. „Maar zij was er helemaal vol van. Ze wilde maar één ding: naar Libië." Een andere Alphense kennis, Adrie den Her tog: „Ze was er zo fanatiek over dat ik een beetje afstand nam. Waarom zou je alles opgeven om naar zo'n levensgevaarlijke plek te gaan?" Dat vraagt het ministerie van Buiten landse Zaken zich ook af. Een woordvoer der van het ministerie wil er niet op in gaan, maar betrokkenen bevestigen dat Buitenlandse Zaken de Alphense diverse keren heeft gewaarschuwd: ga niet alleen in Libië wonen. Drie jaar na de val van Khadaffi wordt het land geteisterd door een stammenstrijd, milities verdienen ka pitalen met het kidnappen van westerlin gen. Van der Steenhoven, zelf ook actiefin Noord-Afrika: „We hebben het haar alle maal afgeraden, ik ook. Ik deel haar belang stelling voor de regio, maar ik zou het nooit hebben gedaan. Veel te gevaarlijk. Zeker voor een westerse vrouw." In 2015 is haarvertrek definitief. Ze ver koopt haar huis in Alphen en verhuist naar Tripoli, waar ze een bescheiden flat betrekt in de wijk Znata. „Amper meubels, geen airco en geen tv", vertelt Yaseen El Kanuni, een Libische vriend van Snitjer. Vanuit het appartementje begint ze haar gedroomde educatieve centrum, 'Al Eureka', waarmee ze bijeenkomsten organiseert in cafés of bij mensen thuis. Zeko Reko Obaid, een Libische fotograaf, bezoekt een van de eer ste workshops in 2016, in een zaaltje boven een restaurant. „Het was niet druk, hoog uit twintig mensen", vertelt hij. „Yvonne vertelde over hoe mensen van verschil lende achtergronden bij elkaar kunnen ko men. Hoe we het verleden achter ons kun nen laten. Ik vond het heel mooi." Knullig Volgens vriendin Elisabeth van der Steen hoven zijn de workshops van Snitjer 'knullig, maar belangrijk'. „Juist op heel kleine schaal kunnen mensen van ver schillende achtergronden weer bij elkaar komen. Door te praten over hun verdriet, hun ervaringen. Een burgeroorlog los je niet alleen op met grote ingrepen, maar ook met heel kleinschalig werk op de grond. Dat deed Yvonne. Misschien niet heel professioneel, maar wel waardevol." Hoewel het gevaar per dag toeneemt, kidnaps en aanslagen aan de orde van de dag zijn, is Snitjer gelukkig. 'Ik denk dat ik op dit moment de meest gelukkige vrouw op aarde ben', schrijft ze in maart op Face- book. Maar ze heeft ook moeilijke momen ten, vertelt vriend El Kanuni. „Ze was te leurgesteld dat ze weinig hulp kreeg uit Nederland. Overal waar ze aanklopte, bleef de deur dicht." Snitjer beseft bovendien wel degelijk hoe groot het gevaar is, zegt Van der Steenhoven. „Maar ze wilde niet weg. Uit solidariteit met alle Libiërs die niet weg konden." Op vrijdag 26 mei gaat het mis. 's Och tends schrijft Snitjer op Facebook over ge vechten in de buurt van haar flat. Ze sug gereert dat ze die dag een vreedzaam pro test wil organiseren, waarbij mensen stil een boek gaan lezen om te protesteren te gen het geweld. Of ze dat ook doet, is on duidelijk. Om 21.30 uur 's avonds wordt ze voor het laatst gezien in café Roma, in het oude centrum van Tripoli. Alarm Twee dagen later slaan haar Libische vrien den alarm, omdat Snitjer haar telefoon niet meer opneemt. Tientallen Libiërs vragen via sociale media om aandacht voor haar vermissing. In Nederland wachten haar vader, fami lie en vrienden op nieuws. Dat komt vijf dagen na haar verdwijning: de Libische au toriteiten laten Nederland weten dat Snit jer is gearresteerd. Omdat ze opnames maakte van een gevecht in de stad. Haar vriend El Kanuni zegt inmiddels kort tele fonisch contact met haar te hebben gehad. „Ze hebben haar eerst ondervraagd over die opnames, daarna over allerlei andere dingen: haar visum, haar autopapieren. Dagenlang." Voor het ministerie van Buitenlandse Zaken is de kwestie ingewikkeld. De con tacten met de nieuwe Libische regering zijn beperkt en de Nederlandse ambassade is nog altijd gesloten. Na een week vol onderhandelen slaagt een lokale Libische medewerker van de ambassade er afgelopen donderdag in om Snitjer te bezoeken in de gevangenis in Tripoli. Het ministerie wil niet veel kwijt over het bezoek. „Maar we doen alles om haar zo goed mogelijk bij te staan in deze ingewikkelde situatie", zegt een woord voerder. Van der Steenhoven is opgelucht: arres tatie is in elk geval beter dan ontvoering. „Wat ze heeft gedaan, was onverstandig", zegt ze. „Het is natuurlijk heel bijzonder dat Yvonne haar leven riskeert om mensen te redden, en ze heeft in Libië ook heel veel harten veroverd. Eigenlijk is het een won der dat het niet eerder fout is gegaan." zaterdag 10 juni 2017 —Merlijn Stoffels, oud-collega A Yvonne Snitjer zit vast in een cel in de Libische hoofdstad Tripoli.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 83