Lukasz S.: Stemmen bevalen doodsteken Corrie Ik werkte ook als ik misselijk was Bijna helft van vrouwen in verwachting heeft problemen met werkgever 7 Het loopt storm bij het nieuwe meldpunt zwangerschapsdiscriminatie. Sinds 22 mei zijn er al 500 meldingen gedaan over problemen op de werkvloer. „We weten dat zwangerschapsdis criminatie een groot probleem is, maar toch zijn we best verbaasd dat er in zo'n korte termijn zoveel klachten zijn binnengekomen", zegt een woordvoerster van het College voor de Rechten van de Mens, dat het meldpunt instelde. Vrouwen melden vooral dat hun tijdelijke contract niet is verlengd vanwege hun zwangerschap of dat een flex-contract werd omgezet naar een nul-urencontract. Volgens de Wet gelijke behandeling, mag een arbeidsverhouding niet wor den beëindigd om een zwanger schap. Er zijn steeds meer tijdelijke contracten. Het probleem wordt dus eerder groter dan kleiner. We zijn best verbaasd dat er in zo'n korte termijn zo veel klachten zijn binnengekomen Onlangs stelde het college nog de 33-jarige thuishulp Jolanta Ammer- laan (zie interview) in het gelijk. Zij kreeg na twee tijdelijke contracten geen nieuw contract van thuiszorg organisatie Florein omdat ze zich te vaak had ziek gemeld. Volgens het College was de betreffende ziek melding het gevolg van haar zwan gerschap, het contract had dus niet daarom beeïndigd mogen worden. Zaken Van de vier zaken die het college vorige maand behandelde, oor deelde het twee keer in het voor deel van de zwangere, twee keer kreeg de werkgever gelijk dat de zwangerschap geen rol speelde. „Onze uitspraken zijn niet juri disch bindend, maar ze zijn wel ge zaghebbend", stelt de woordvoer der. „In 75 procent van de gevallen wordt er gehoor aan gegeven door het bedrijf, bijvoorbeeld door excu ses aan te bieden of een schadever goeding te betalen." Volgens het College ondervindt 45 procent van de zwangeren pro blemen op het werk. „Dan gaat het ook om zaken als de bejegening op het werk, kansen op promotie en arbeidsvoorwaarden." Ook krijgen vrouwen geen baan als ze zwanger zijn tijdens het sollicitatiegesprek. Werkgeversorganisatie AWVN stelt 'niet het idee te hebben dat er sprake is van stelselmatige discri minatie'. „Soms zal het best lastig zijn voor een werkgever, maar dan nog is het een logistiek probleem dat je kunt oplossen", zegt een woordvoerder. Bij eerder onderzoek van het Col lege werden negentien werkgevers geïnterviewd. Daarin stelden zij soms wel degelijk problemen te hebben met zwangerschap, bij voorbeeld bij tijdelijke banen of korte projecten. „Ik hoorde stemmen, die zeiden wat ik moest doen. Ik ben ziek, zon der die ziekte was dit nooit ge beurd", zei hij gisteren in de recht bank in Utrecht. Tijdens de rechtszaak werd dui delijk dat S. in 2013 in zijn geboor teland Polen al werd veroordeeld voor poging tot doodslag, wat hem enkele jaren in een psychiatrische instelling in Polen opleverde. Hij noemde het doodsteken van Corrie van den Brink 'een tragedie', die hij graag zou terugdraaien. Wat S. die fatale dag in Utrecht deed, is nog onduidelijk. Van den Brink had niet door dat ze werd ge stoken. Ze liep nog 75 meter, waarna ze voor het hoofdkantoor van de bank in elkaar zakte. „Ik heb vaker van die kwade stemmen in mijn hoofd", aldus de verdachte. Duidelijk is dat S. lijdt aan waan beelden. Uit zijn Facebookpagina blijkt een hekel aan feministen; die Ik ben ziek, zonder die ziekte was dit nooit gebeurd. Het is een tragedie zouden van hem verkracht mogen worden. Hij dweept met zijn nazi voorvaderen en zijn 'zuivere bloed' en gelooft in de apocalyps. Jezus zou hem dat in een visioen hebben verteld. S. heeft geen vaste woon- of ver- ONTSLAGEN blijfplaats en reist regelmatig tus sen Polen, Finland, Zweden, Duits land en Nederland, omdat de oor spronkelijke inwoners van deze landen in zijn ogen superieur zijn en het beste dna zouden hebben, net als hij. S. draagt op zijn arm een grote tatoeage met de tekst 'Scandi navian DNA II'. S. verhuist woensdag van de ge vangenis in Zaanstad naar het Pie- ter Baan Centrum in Utrecht, waar zijn psychische gesteld heid wordt onderzocht. Daar wordt bekeken in hoeverre hij toerekeningsvatbaar was toen hij Van den Brink doodstak. Op 3 november is de inhoudelijke behan deling van de zaak. Dan krijgt S. de strafeis te ho- y ren. zaterdag 10 juni 2017 Zwangerschap een ziekte? Cyril Rosman Utrecht —Woordvoerster College voor de Rechten van de Mens Het contract van Jo- lante Ammerlaan werd vanwege haar zwan gerschap niet verlengd. Ze liet het er niet bij zitten en spande een rechtszaak aan tegen haar oude werkgever. Rianne de Zeeuw Honselersdijk Het is bijna kerst 2016 als de zwangere Jolante Ammerlaan uit Honse lersdijk gebeld wordt. Het management van zorgorganisatie Florein in Den Haag heeft een nare boodschap. Haar tweede contract in de thuiszorg, dat eind ja nuari 2017 zal aflopen, wordt niet verlengd. Ze heeft zich te vaak ziek gemeld. En nee, het komt echt niet door haar zwangerschap, verzekert haar leiding gevende. Ammerlaan weet wel beter. „Ik heb me tijdens de zeven maanden dat het contract gold, maar één dag ziek gemeld. Tijdens het vorige con tract ben ik vier dagen ziek geweest. Dus vijf dagen op 14 maanden." Ze is ervan overtuigd dat ze moet stoppen als thuiszorgmedewerker omdat ze zwanger is. „Ik wilde een goede reden krijgen voor mijn ont slag. Zwangerschap is geen ziekte. Ik ben altijd blijven werken, ook als ik last had van misselijk heid." Ze stapt naar het Col lege voor de Rechten van de Mens en vraagt haar cliënten om een getuigschrift. Op de zit ting staat Jolante tegen over de advocaat van Florein. „Zij was zelf zwanger", zegt Ammer laan lachend. Florein stelt naar een 'interne richtlijn' te hebben ge handeld. Het bedrijf vindt dat er te veel ver zuim is en dat is niet prettig voor de klanten. Het college stelt Jolante in het gelijk. Haar con tract had niet beëindigd mogen worden enkel omdat ze ziek was van haar zwangerschap. Lukasz S., die afgelopen fe bruari in Utrecht uit het niets de 41-jarige Rabobankmedewerk- ster Corrie van den Brink uit Soest doodstak, heeft bekend. Yelle Tieleman Utrecht Lukasz S. ^Jolante Ammerlaan met haar baby Mayla. foto THIERRY SCHUT S. en zijn advocaat in de rechtszaal. ILLUSTRATIE RENEE VAN DEN KERKHON

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 81