1 I m- W i te 1 'Zijn ouders hebben altijd geknokt voor de beste hulp' Even voor de start gaat de wind liggen en maakt de regen plaats voor de zon 7 Duizenden mensen liepen gisteravond mee in de stille tocht voor de 14-jarige Savannah Dekker uit Bunschoten. X f Y Savannah werd zondag vermoord gevonden in een sloot bij indu strieterrein De Kron kels in Bunschoten. De twee dagen daarna stormde en regende het. Een half uur voor aanvang van de stille tocht ging de wind liggen en de zon schijnen. Duizenden mensen verzamel den zich gisteravond bij het ge meentehuis van Bunschoten-Spa kenburg en legden de drie kilome ter lange tocht in een stilte af. In de verte klonk het ritmisch geluid van de grote trom, verder slechts het geschuifel van duizenden voe ten en het geritsel van bossen bloemen. In alle kleuren van de regenboog, want daar hield Savan nah van. Het handjevol mensen dat niet meeliep in de tocht, stond langs de kant van de weg, in de voortuinen en achter de ramen en keek met hand voor de mond toe. Een twin tigtal vrouwen in de traditionele Spakenburgse kledendracht buigt het hoofd als de stoet voorbijkomt. Als de voorkant van de tocht op nieuw de Molenstraat oversteekt, is te zien hoe nog eens duizenden mensen aan de stille tocht begin nen. Het dorp is uitgelopen. Burgemeester Melis van de - - *- TTdsSv Groep zei in zijn toespraak vooraf gaand aan de twee minuten stilte: Bunschoten huilt. Treffender had hij het niet kunnen verwoorden. De inwoners houden eikaars han den vast, knuffelen en ondersteu nen elkaar. Ouderen in rolstoel en achter de rollator, gezinnen, jonge kinderen, ouders en tieners, klas genoten en vriendinnen van Sa vannah. Iedereen loopt mee. Vol gens de deelnemers is dat normaal. Dat doe je voor elkaar. Voor de na bestaanden. Via via kent iedereen Savannah. Sommige kenden haar persoonlijk, anderen alleen van gezicht. In de straten waar de stoet langs loopt i Verder is alleen het geschuifel van duizenden voeten te horen hangt bij iedere woning de vlag halfstok. De familie van Savannah loopt niet mee. Voor hen is het te zwaar om bij de tocht aanwezig te zijn. Van de Groep bedankte de deelnemers namens de familie. „Het voelt voor hen in deze dagen van kilte als een warme deken van liefde." Aan het einde van stille tocht, bij Savannahs school het Oost- wende College, staan twee borden: Savannah, we zullen je missen en Savannah, voor altijd in ons hart. De meegenomen bloemen worden op het grasveld voor de school ge legd, bij de duizenden kaarsjes, brieven en knuffels. Volgens de burgemeester is de gemeenschap geschokt en dat was gisteren dui delijk te zien aan de vele tranen en gebogen hoofden. „Dat dit één van ons is overkomen." Het altijd ge zellige dorp is in diepe rouw. DEVERDACHTE vrijdag 9 juni 2017 Bloemen in alle kleuren van de regenboog voor Savannah Rachel van Kommer Bunschoten-Spakenburg Duizenden mensen, ouderen, kinderen, en tieners namen deel aan de stille tocht voor de vermoorde Savan nah. FOTO'S ANP T Sommige inwoners volgden de stoet met gepaste eerbied vanaf de kant. //y t -««F V-s De 14-jarige jongen die Romy Nieuwburg (14) uit Hoevelaken heeft misbruikt en gedood, had volgens buurtbewoners sinds zijn geboorte een vorm van autisme. Raymond Boere Lunteren „Ik hoor nu mensen hardop roe pen dat de opvoeding tekort zou zijn geschoten. Maar dat is onzin", zegt Wilma, die de familie van de verdachte via haar broer kent en niet met haar achternaam in de krant wil. Voor haar staat buiten kijf dat hij een vorm van autisme had. Dorpsgenoten zeggen het zelfde. „Dit is een hardwerkend, voorbeeldig gezin. Hij komt abso luut niet uit een slecht milieu. Zijn ouders hebben altijd geknokt voor de beste hulp voor hun zoon", stelt Wilma. De boerenzoon uit Lunteren heeft inmiddels bekend dat hij het meisje heeft omgebracht in het natuurgebied in Achterveld. Giste ren ontmoetten familieleden de jongen voor het eerst sinds zijn arrestatie, in de rechtbank in Utrecht. Hier kregen ze van de onderzoeksrechter te horen dat hij in elk geval de komende veer tien dagen nog vast blijft zitten. Details over wat er is voorgevallen tussen de jongen en het meisje willen zowel het Openbaar Minis terie als de advocate van de jon gen niet bekend maken. „Dat is niet in het belang van mijn cliënt", laat de advocate weten. Welke vorm van autisme de jon gen heeft, is niet bekend. De aan doening kent volgens het centrum voor autisme, het dr. Leo Kanner- huis, vele gradaties die ook nog eens op verschillende manieren tot uiting kunnen komen. Kenmer kend zijn overgevoeligheid voor prikkels, traag van begrip zijn en moeite hebben met het interpre teren van lichaamstaal. De verdachte zat vanwege zijn stoornis op de J.H. Donnerschool in De Glind. Romy Nieuwburg was een medeleerling. Of hij ook in jeugdzorgdorp De Glind onder begeleiding woonde, is niet duide lijk. Wilma neemt de ouders van de jongen niets kwalijk. „Zij kunnen er ook niets aan doen. Hun zoon is zo geboren. Dit is een drama voor de ouders van Romy en van deze jongen", zegt ze. Gisteren besloot de onderzoeks rechter ook dat de 16-jarige jon gen uit Den Bosch die verdacht wordt van betrokkenheid bij de dood van Savannah nog veertien dagen blijft vastzitten. De politie heeft inmiddels ruim 250 tips ge kregen over het omgebrachte meisje uit Bunschoten. Ook deed de politie gistermiddag een pas- santenonderzoek bij de vind plaats van Savannahs lichaam op industrieterrein De Kronkels. De uitvaart vindt woensdag plaats in de Adventkerk in Bunschoten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 7