Meer stemmen, minder zetels 3 dgn Gelderse Poort 4 De verkiezingsuitslag sloeg gisteren in als een bom in Groot-Brittannië. Maar premier Theresa May peinst er niet over op te stappen. VERKIEZINGEN GROOT-BRITTANNIË Wij kregen de meeste stemmen, dus wij gaan de klus klaren Het leek allemaal in kannen en kruiken: gister ochtend zou The resa May haar overwinnings- speech houden op de stoep van Downing Street. Ze zou de Britse kiezers bedanken voor het getoonde vertrouwen en hen verzekeren dat ze met haar en haar grote parlementsmeerder- heid een mooie toekomst tege moet gingen. In plaats daarvan zat May in een urenlang in crisisoverleg in het hoofdkantoor van de Britse Con servatieve Partij, om de verplette rende verkiezingsnederlaag te ver werken en een plan te verzinnen. Ze besloot niet op te stappen. On danks dat politieke tegenstanders en collega's uit haar eigen partij om haar ontslag roepen, gaat ze door. Voorlopig. Gistermiddag ging May op be zoek bij Queen Elizabeth, om toe stemming te vragen voor een po ging een minderheidsregering te vormen. Geen coalitieregering dus. „Ik ga een regering vormen die ons land door de brexit leidt", zei de premier na afloop. „De ko mende vijfjaar bouwen we aan een land dat van iedereen is. Wij Conservatieven kregen de meeste stemmen en de meeste zetels, dus wij gaan de klus klaren." Kluif Maar regeren wordt nog een hele kluif. May wil die minderheidsre gering wat vlees op de botten ge ven door nauw samen te werken met de Noord-Ierse Democratie Unionist Party, de DUP. „We heb ben al langer een goede relatie met elkaar, dus ik heb er veel vertrou wen in." Zo'n constructie rammelt be hoorlijk. Als de DUP vanuit de op positiebankjes mag meeregeren, houdt die partij de touwtjes in handen: bij elke stemming waar de Conservatieven om hun steun vragen, kunnen ze hun eigen eisen stellen. Zo zullen zich met May's brexit-plannen bemoeien, zeker als het gaat om de nieuwe grens die tussen de EU en Groot-Brit- DISTRICTENSTELSEL www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-2359693 zocPg tannië moet komen. Dat wordt de landsgrens tussen Ierland en Noord-Ierland. De DUP wil die grens absoluut openhouden: naast het symbolische belang van de grens, zijn de Noord-Ieren erg af hankelijk van de handel met het buurland. De vraag is of May dat kan en wil beloven. Deze informele parlementaire combinatie heeft bovendien maar een heel krappe meerderheid. Nog krapper dan de zeventien zetels die de Conservatieven hadden vóór deze verkiezingen. Daarmee was regeren al heel lastig, vond May. Het was te makkelijk om haar tegen te werken, en daarom had ze een grotere meerderheid nodig. Dat heeft ze geweten. De Britse politieke partijen zijn gewend om in hun eentje te rege ren. In de spaarzame gevallen dat er een coalitie- of een minder heidsregering is, gaat het meestal fout. Het is dus heel goed mogelijk dat de eventuele samenwerking met DUP snel klapt, en dat er weer nieuwe verkiezingen worden uit geschreven. De Britse kiezer moet Kun je meer stemmen behalen dan bij de vorige verkiezingen en toch worden beloond met minder zetels in het Britse parlement? Ja, dat kan! Welkom bij het Britse districtenstelsel, want daarin is alle logica van ons systeem van evenredige vertegenwoordiging zoek. Meer stemmen lijkt natuurlijk altijd goed, maar dat worden in Groot-Brittannië verspilde stem men als je ze haalt in een kiesdis trict dat toch al voor jouw partij stemt. Echt verschil wordt ge maakt in districten waar het erom spant ('marginal seats'). Dus pas als de Conservatieven buiten hun traditionele bolwer- ken winnen, zie je dat terug in ze telwinst. Lukt dat niet, dan kun je dus inderdaad eindigen met meer stemmen én met minder zetels. En dat overkwam gisteren pre mier May. incl. diner 4 dgn Sauerland HP Vechtdal diner**** zaterdag 10 juni 2017 Vastberaden May wankelt door na linkse uppercut Suse van Kleef Londen —Theresa May Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting De Conservatieven kregen méér stemmen dan in 2015, maar verloren 12 zetels. De Lib Dems zien hun stemver lies juist beloond met 4 extra zetels. Conservatives Labour Lib Dems SNP UKIP Greens Overig Meer Minder Perc. stemmen (+/-) 5% 10% Aantal zetels (+/-) Voor maar: Gelegen in Ooij, het groenste dorpje van Nederland, dichtbij Nijmegen! 2 nachten in 3* Fletcher Hotel De Gelderse Poort (7,8) Q 2 keer uitgebreid ontbijtbuffet 1 keer een diner (hoofdgerecht) Gratis wifi, parkeren en wandel- en fietsroutes 3* Hotel Zur Igelstadt (7,7) 4* Hotel Boerderij De Gloepe (8,3) 3 nachten incl. ontbijtbuffet 2 nachten incl. ontbijtbuffet 3x 3-gangen diner qq lx diner (dagschotel) CQ5 Gratis parkeren fles wijn Gratis wifi en parkeren 3 50

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 78