Einde voor beruchtste camping van het land Donorkinderen krijgen inzage in dossiers l Kies uw eigen weg 3 Ooit een vijfsterren- camping, nu een criminele krottenwijk: Fort Oranje in het Brabantse Rijsbergen. Nu valt het doek, want de beruchtste camping van Nederland moet dicht, tot ontzetting van de bewoners. „Mij krijgen ze hier niet weg." Terwijl de persconferentie in het gemeentehuis in Zundert nog be zig is, staan een deurwaarder en vier medewerkers van de gemeente al in het receptiegebouwtje van camping Fort Oranje in het Bra bantse Rijsbergen. De deurwaarder informeert de verbijsterde eigenaar Cees Engel over de voorgenomen sluiting van de camping en zegt dat hij het terrein op wil om brieven uit te reiken aan de bewoners. „Niets ervan, wegwezen", antwoordt En gel met zwaaiende armen. „Ik ver leen geen medewerking." Fort Oranje is de beruchtste cam ping van Nederland - SBS maakt er zelfs een tv-serie over. Reden om camping nu te sluiten, aldus bur gemeester Leny Poppe-de Looff: veel bewoners verkeren in een 'schrijnende situatie' en de openbare orde is in gevaar. Plaats vervangend politiechef Jaco van Hoorn kwalificeert Fort Oranje als een 'criminele wijk' waar de politie meer dan de handen vol aan heeft. „Het wapengeweld is extreem. Zo heeft laatst iemand zelfs met een samoeraizwaard lopen zwaaien." Op Fort Oranje zitten veel kinde ren die jonger dan 14 jaar zijn. Dat is een belangrijke drijfVeer voor de gemeente om werk te maken van de sluiting. De camping is zo vuil MISSTANDEN Hondenbeet, braken, slavernij dat de gezondheid van de bewoners in het geding is, beweert de ge meente. Inmiddels hebben zich buiten het gebouwtje op de camping be woners verzameld die lucht heb ben gekregen van de ontruimings plannen. „Ik werd net gebeld door familie uit Limburg. Die hoorden op de radio of tv dat de burgemees ter de camping wil sluiten. Ik wist nergens van. Niemand wist iets", aldus een verbolgen Gerard van de Marei, die vijfjaar op Fort Oranje woont. „Ik woon hier met mijn vrouw en drie kinderen. We heb ben het naar onze zin, ik heb een huis dat klinkt als een klok en ik werk hard. Maar we worden alle maal over een kam geschoren met criminelen." In het receptiegebouwtje telefo neert Engel met zijn zoon. „Jan? Ze staan hier." De deurwaarder blijft proberen: „Ik zou echt meewerken als ik u was." Maar Engel houdt voet We worden allemaal over een kam geschoren met criminelen bij stuk en laat de slagboom die toe gang geeft tot het campingterrein sluiten. De deurwaarder en de ambtenaren gaan naar buiten voor overleg met de achterban. Steeds meer politieagenten komen het terrein op. Na ruim een half uur arriveert zoon Jan vanuit Rotterdam. „Wij verzoeken u te vertrekken", zegt hij tegen een van de aanwezige agen ten. „Nee, wij gaan gewoon het ter rein op, Jan", antwoordt de agent. Hoofdschuddend leest Jan het persbericht dat de gemeente tij- dens de persconferentie heeft ver spreid. Hij zwicht toch en na ander half uur touwtrekken lopen, onder protest van Cees Engel en scheld partijen van een enkele bewoner, zo'n twintig ambtenaren langs de slagboom. Bij alle caravans geven ze een brief af. Bij mensen die niet thuis zijn, plakken ze de enveloppe op de deur. De campinggasten kij ken gelaten toe. Strijdlustig Zo niet de 80-jarige Pleunie Deleij. Ze heeft al twintig jaar een caravan op Fort Oranje. „Mij krijgen ze hier niet weg. En nu al helemaal niet, nu ze het zo doen", zegt ze strijdlustig, terwijl ze er eens goed voor gaat zit ten op haar rollator. Ze steekt haar duim omhoog. „Het is hier zó. En gel is niet verkeerd hoor, want hij helpt ook mensen, maar hij is veel te makkelijk. Weet je wat er zou moeten gebeuren? Hij zou al die ru ziemakers er eens af moeten schop pen. Eruit ermee!" Rond drie uur lijkt de rust rondom de ingang van Fort Oranje wat weergekeerd. Medewerkers van het Leger des Heils staan naast hun bus, die inmiddels is gearri veerd. Zij blijven de komende da gen om bewoners te helpen, maar vooralsnog hebben ze weinig te doen. De sluiting wordt pas defini tief als de bezwaarperiode van vier weken is afgelopen. ROTTERDAM Donorkinderen en ouders krijgen inzage in de ad ministratie van Jan Karbaat van spermakliniek Bijdorp. Binnen enkele weken wordt het archief van de omstreden arts openge steld. Het archief van Medisch Cen trum Bijdorp, waar van 1980 tot de sluiting in 2009 vrouwen zijn geïnsemineerd met donorzaad, is in 2014 door de Inspectie voor de Gezondheidszorg in beslag geno men, onderzocht en verzegeld. Bijdorp-kinderen kunnen straks gegevens inzien over hun biologi sche vader, zoals beroep, leeftijd, lengte, gewicht en gezinssituatie. Volgens het ministerie van Volks gezondheid was er veel tijd nodig om het archief onder te brengen. Stichting Donorkind vroeg de af gelopen jaren tevergeefs om open stelling van het archief. „Eindelijk. Hier wachten we al jaren op", zegt voorzitter Ties van der Meer. „Ik vind het heel erg dat donorkinderen al zo lang in de kou staan." Directeur Karbaat sjoemelde met donorzaad en gegevens. Ook verwekte hij ten minste negen tien donorkinderen met zijn ei gen zaad, bleek uit recent dna- onderzoek met een wettige zoon. P16 Kras.nl/roadtrips Of bel 0900-9697 70 Cpg - Prijzen zijn o.b.v. 2 personen excl. res.kosten en Calamiteitenfonds Boekvoor zaterdag 10 juni 2017 GO Fort Oranje gaat dicht Ine Cup Rijsbergen juni 2014: Twee bewo ners werden jarenlang af geperst door een Hon gaar. Hij behandelde de slachtoffers als slaaf. augustus 2015: Bewo ners krijgen last van diar ree en moeten braken. Ze klagen over de kwaliteit van het drinkwater. augustus 2016: De hond van een bewoner krabt en bijt diens demen terende moeder. februari 2017: Na een uitzending van SBS re ageert twitterend Neder land geschokt op de zooi op de camping. Gerard van de Marei Verzet van campingeige naar Cees Engel (boven). Amb tenaren bezorgen brieven over de sluiting bij de bewoners. FOTO'S RICARD0 SMIT, JOYCE VAN BELKOM. Maak een roadtrip en ervaar de vrijheid van een fly-drive, autorondreis of een zonvakantie incl. huurauto.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 77