Miljoenen meer voor Zeeuwse gemeenten 3 Na de nieuwjaarsrellen in de Vlissingse Bloemenbuurt was het even rustig. Maar dat bleek niet voor lang. De wijk wordt weer als vanouds geterroriseerd door hangjongeren. „Na de nieuwjaarsrellen is er een tijd gesurveilleerd door de politie en is het even rustig geweest, maar nu zijn we weer helemaal terug bij ah" Dat zeggen verschillende bewoners van de Bloemenlaan in Vlissingen. Volgens hen staan er weer vrijwel elke avond groepen hangjongeren op straat die blowen, drinken, roe pen, dealen, racen en intimideren. Kortom: ze veroorzaken overlast. En niemand durft er wat van te zeggen, 'omdat de groep enorm wraakzuch tig is'. Mogelijk zijn het dezelfde groepen die in de nacht van oud op nieuw heel de Bloemenbuurt op stelten zetten. Hulpverleners werden die nacht bekogeld met vuurwerk, rui ten werden ingeslagen, brievenbus sen werden opgeblazen en auto's en gebouwen werden in de hens gesto ken. Het blijkt lastig om de daders van deze rellen te vinden. Tijdens een evaluatie van de gemeente Vlis singen bleek woensdag dat er in to taal zeven verdachten zijn opgepakt, van wie er mogelijk twee vervolgd worden: een 17-jarige jongen en een 34-jarige man die worden verdacht van brandstichting. „Tja, dat zijn er dan uiteindelijk maar twee van een groep van min stens 25 mannen die allemaal even hard mee hebben gedaan", zegt een buurtbewoner, die vlakbij de kring loopwinkel van Stichting Soek woont. Samen met een aantal an dere buren heeft hij daar tijdens nieuwjaarsnacht een brand staan blussen. „De ruiten van de winkel waren ingegooid en vervolgens was de boel in de fik gestoken. Omdat het gebouw recht naast onze wonin gen staat, moesten we het snel zien te doven. Gelukkig hebben we erger weten te voorkomen." Verf bom Een vrijwilliger van Stichting Soek vertelt dat de schade voor hen alsnog tot in de 12.000 euro is gelopen. De winkel heeft inmiddels weer schone gordijnen en nieuwe ruiten, maar de deur blijft voorlopig dicht „We zijn binnen nog steeds bezig met oprui men. De moed zakt je hiervan toch een beetje in de schoenen. Zeker aangezien het niet de eerste keer is dat wij het doelwit waren. Een paar jaar geleden hebben ze ook al eens een verfbom aan onze voordeur ge hangen", vertelt de vrijwilliger. „Het is een structureel probleem dat jon geren in deze buurt voor veel over last zorgen. En als ik dan hoor dat er amper iemand is gestraft, kunnen we volgens mij wel stellen dat het probleem niet is opgelost." Daar baalt de buurman ook van. „Het zijn altijd dezelfde jongens. Waarom komen ze er dan steeds weer mee weg?", vraagt hij zich hardop af. „Dat maakt me boos. Maar het schiet niet op om boos te zijn, want het gaat toch nooit veran deren. Nooit voor lang. Het is net een mierennest. Denk je er heel even vanaf te zijn, komen ze opeens weer allemaal terug. Zodra de aan dacht van de politie en gemeente verslapt, wordt er keer op keer weer gekloot. Ik reken er niet eens meer op dat de politie nog wat voor elkaar krijgt. Ik kan alleen maar hopen dat ik snel mag verhuizen, net als de buurman hierboven." Even verderop weet een andere vrouw - bij wie met nieuwjaars nacht een raam was ingegooid - ook te vertellen dat haar overburen zijn Het zijn altijd dezelfde jongens. Waarom komen zeer dan steeds weer mee weg? vertrokken na de rellen. Zelfheeft ze er geen problemen mee om in de Bloemenlaan te wonen, al ziet zij ook dat de jongeren voor overlast zorgen. „Hier heb je er alweer één die op zijn fiets over de stoep crosst", zegt ze terwijl ze met haar hoofd naar het raam knikt. „En kijk." Ze wijst naar de parkeerplaatsen voor haar woning. „Daar zie je de slipspo ren van het racen." Ze vertelt dat jongeren in de brandgangen achter haar huis drugs dealen, dat ze bewoners intimideren en dat ze schade aanrichten aan an dermans eigendommen. De enige echte oplossing is volgens haar een groepsverbod waar streng op wordt gecontroleerd. „Nu heeft de politie geen poot om op te staan. Laatst sprak een motoragent een paar van die jongens aan op hun gedrag. Zeg gen ze gewoon: 'Wat ga je doen dan, motormuis? Ik heb toch het recht om hier op straat te staan?' Ze weten precies hoe ze zich eruit moeten lul len. Maar ik denk dat de lol er gauw van af is, als ze met niet meer dan drie bij elkaar mogen staan." De gemeente Vlissingen over weegt in elk geval om in aanloop naar en tijdens de volgende nieuw jaarsnacht extra maatregelen te ne men en meer te surveilleren. Nu al wordt het 'buurtpreventieteam Middengebied' opgestart, met vrij willigers die het hele jaar een oogje in het zeil houden. „Dat kan mis schien wel helpen", zegt de eerder genoemde buurman. Hij haalt zijn schouders op: „We wachten het maar weer af, hè?" Burgemeester Bas van den Tillaar was gisteren niet in de gelegenheid om te reageren. W—W. De voetbalkooi in de Bloemenlaan in Vlissingen. 's Avonds en 's nachts zorgen jongeren hier voor overlast, foto lex de meester Gemeenten baseren hun begroting voor volgend jaar op de bedragen uit de meicirculaire. Zowel voor de korte als de lange termijn ziet het er financieel goed uit. Er blijkt dit jaar aanmerkelijk meer geld te zitten in het Gemeen tefonds. Dat is de grootste inkom stenbron van de gemeenten. De belangrijkste oorzaak is dat lonen en prijzen zijn gestegen van wege een hogere inflatie. Volgens het principe 'samen de trap op, samen de trap af, komt er meer geld in het gemeentefonds als de uitgaven van het Rijk stijgen. In Zeeland blijken vooral Goes en Sluis spekkoper. Zij krijgen ruim 5 miljoen euro meer dan ze vorig jaar verwachtten. Overigens is dat geen vrij be steedbaar geld. In het extra bedrag voor Goes zit bijvoorbeeld 3,7 mil joen euro voor de aanleg van de A58. Het hoge bedrag voor Sluis wordt grotendeels verklaard door een uitkering van 4,7 miljoen uit de zogeheten bommenregeling van het Rijk. Die is bestemd voor het ruimen van explosieven op bouw locaties in Cadzand-bad. Veere gaat er het minst op voor uit, met 116.494 euro. Verder varië ren de bedragen van enkele tonnen voor kleinere gemeenten als Tho- len en Noord-Beveland tot enkele miljoenen voor de grote gemeenten Middelburg, Terneuzen en Vlissin gen. Geen verrassing Het extra geld komt niet als een complete verrassing. Na de meicir culaire van vorig jaar, op basis waarvan gemeenten hun begrotin gen maakten, verschenen ook nog circulaires in september en decem ber. Die lieten al een stijgende lijn zien. De komende jaren zet die zich door. Tot en met 2022 komt er bijna een miljard euro extra in het Ge meentefonds. MEER GELD VAN HET RIJK vrijdag 9 juni 2017 Bloemenbuurt weer in de greep van hangjongeren Elodie Kint Vlissingen -buurtbewoner De Zeeuwse gemeenten krijgen dit jaar ruim 22,6 miljoen euro meer van het Rijk dan waar ze in hun begrotingen rekening mee hielden. Dat blijkt uit de meicir culaire van het kabinet. Ernst Jan Rozendaal Vlissingen Extra bedragen uit Gemeentefonds ten opzichte van de ramingen in gemeentelijke begrotingen voor 2017: Borsele: Goes: Hulst: Kapelle: Middelburg: Noord-Beveland: Reimerswaal: Schouwen-Duiveland: Sluis: Terneuzen: Tholen: Veere: Vlissingen: 720.113 5.316.399 732.740 310.115 2.347.891 396.770 366.366 1.150.248 5.456.121 2.204.737 327.066 116.494 3.236.978

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 54