Chemisch bestrijden 44 3 <D C C 2 ROMKE VAN DE KAA BIEREN Keuken Heeft de keuken z'n beste tijd gehad? Is de kleur niet meer hip? Wacht even met slopen. Renovatie kan weieens een sympathieke optie zijn. Swinging sixties op de muur vv1 .vv1 Column We leven aan het einde van een tijdperk. Schrik niet: dit wordt geen politieke verhandeling over de ondergang van een wereldmacht, maar wél een korte beschou wing over de opkomst en ondergang van de che mische onkruidbestrijding. Neem de herbiciden, de onkruidbestrijdingsmiddelen: ik heb ze zien komen en gaan. En niet vanaf de zijlijn, want ik heb ze allemaal gebruikt. Ik wist niet beter. Toen in de jaren 60 de contactherbiciden op de markt kwamen, met namen als Paraquat en Gramoxone, volgde een revolutie. Niet alleen in de landbouw, ook in de tuin. Schoffels, schrepels en hakken werden aan de wilgen gehangen en door de rugspuit ver vangen. Maskers en rubberen handschoe nen gebruikte je niet; die waren voor watjes. Ik hoef het woord Para quat maar op te schrij ven en ik krijg de geur weer in mijn neus. Daarna kreeg je bodem herbiciden. Die spoot je op de grond waardoor geen onkruidje meer kiemde. En ook de muffe geur van Simazine kan ik me zonder moeite weer voor de neus halen. Al gauw bleek dat sommige onkruiden hard nekkig waren. Akkerdistels bijvoorbeeld stier ven wel af als je ze bespoot, maar liepen na een paar weken vanuit de wortelstok weer vrolijk uit. Maar de wetenschap staat voor niets. Want daar volgde de entree van MCPA, een groeistofherbi cide dat de hormoonhuishouding van planten zodanig in de war stuurde, dat die zich als het ware dood groeiden. Als je in de berm van de weg van die raar gekronkelde planten zag staan, dan wist je: die zijn met groeistof bespoten. De Ame rikanen wisten zelfs 10 procent van Vietnam te ontbladeren, een prestatie die daarna niet meer is geëvenaard. In de tuin waren de meeste klassieke herbici den inmiddels verboden. Maar zolang je nieuwe middelen blijft ontwikkelen, is er weinig aan de hand. Een geweldige uitvinding bleek het syste- mische herbicide glyfosaat, bekend geworden on der de merknaam Roundup, waarvan aanvanke lijk beweerd werd dat het zo ongevaarlijk was dat je het zelfs kon drinken. Inmiddels weten we be ter, hoewel het verbod op glyfosaat maar moei zaam tot stand komt. We zitten nu in de merk waardige spagaat waarbij professionals geen gly fosaat meer mogen gebruiken op verhardingen, terwijl de particuliere tuineigenaar nog vrolijk mag spuiten. Lang zal dat niet meer duren. Tijd om de spuit weer te vervangen door de schrepel. Een schre pel is een handig handhakje met een driehoekig, scherp geslepen blad. In de landbouw werd het vroeger gebruikt voor het op afstand zetten van uien en bieten, maar die worden tegenwoordig op afstand gezaaid. In de tuin haal je er onkruid mee weg in borders en perken. Er bestaan al langer snoeischaren voor linkshan- digen, maar smederij De Wit voelt de tijdgeest aan en heeft alvast een schrepel voor linkshandi- gen op de markt gebracht. Bij het woord Paraquat krijg ik de geur weer in mijn neus BOEKEN OVER HUIS, TUINEN KEUKEN V" ubollige deurtjes, hardnekkige vlek- i ken op het aan recht en die tegel- tjes ademen een ander tijdperk. Zo'n keuken waar na vijftien jaar intensief gebruik het mooie vanaf is, kan nog best even mee. In een nieuw jasje weltever staan. Je kunt een verfkwast over die eikenhouten deurtjes halen of ze la ten pimpen door een spuiterij. Je kunt de tegeltjes verven of een nieuw aanrechtblad plaatsen. Als de basis (lees: de kastjes) nog in goede staat is, kan renovatie de op lossing zijn. Zeker als je gehecht bent aan de indeling en opstelling. Door gaans hangt aan opknappen een vriendelijker prijskaartje dan aan een nieuwe keuken, zit je met minder (sloop)rotzooi in huis en is de klus sneller klaar. Slopen De Zeeuwse keukenspecialist Henk Geluk van Cuisine d'Oc renoveert meer dan dat hij nieuw plaatst. „Lo gisch", vindt hij. „Er is veel mogelijk. Waarom zou je alles slopen zoals ja ren de trend was?" Dat laatste ergerde hem in zijn vorige baan bij een keu kenbedrijf zo erg dat hij het over een andere boeg besloot te gooien. Met zeker zeventig renovaties ach ter de rug weet Geluk waar de kneep zit: „In de staat van de kastfronten. Hoekjes eraf, bollende voorkanten, loslatende randen: als de kastfrontjes er niet meer uitzien, willen mensen iets nieuws." Grootste euvel is de loslatende lijmlaag tussen deurtje en folie. Als frontjes er niet meer uitzien, willen mensen iets nieuws „Soms zie je na vijfjaar al de eerste barstjes ontstaan. Voor garantie hoef je dan niet meer aan te kloppen." Elke meubelmaker kan nieuwe fronten op maat leveren. Wie zelf handig is, komt ook een eind. Mar- celle Speelman uit Mijnsheerenland pimpte voor nog geen 2.000 euro haar keuken met zelf ontworpen deurfronten. Dat beviel zo goed dat ze de deurtjes met paneel nu ver koopt onder de naam byMarcelle. Een op maat gemaakt basisdeurtje, inclusief gefreesde scharnier, kost minder dan 100 euro. Tekst „Het werkt simpel", legt ze uit. „In de panelen kun je telkens iets anders schuiven. Daarna doe je ze weer op slot. Roestvrij staal, plastic, hout, glas, canvas, iets met tekst, rood met witte stippen of een Brigitte Bardot-ruitje: je kunt eindeloos variëren. Zelfs ie mand met twee linkerhanden kan de keuken aanpassen. En je kunt het zo duur maken als je zelf wilt." Henk Geluk: „Mensen vinden de renovatie een mooi moment om ook andere dingen in de keuken te veran deren. Een extra lade, een kastje min der, andere kookplaat en spatwand. Maar de basis blijft staan." De spoelkast onder het aanrecht overleeft een renovatie niet altijd. „Die is dan te erg aangevreten door vocht. Als het meevalt, plaatsen we een nieuwe aluminium of kunststof bodem erin. Dat kost een paar tien tjes en hij kan weer tien jaar mee." Klinkt renovatie je als muziek in de oren? Onthoud dat een gerenoveerde keuken geen nieuwe is. Als het bin nenwerk niet meer je van het is, moet je bepaalde elementen binnen een paar jaar weer vernieuwen. TIPS NIEUWS vrijdag 9 juni 2017 Reageren? r.vandekaa@persgroep.nl GO Geen paniek dankzij Mijn tuin is een parkeer plaats en andere design dillema's (Thoth, €14,95) Bloemen zijn mooi in je tuin en lekker op je bord. Eet smakelijk met Bloemen met smaak (KNNV, €24,95) Biertje? Verloren bieren van Ne derland (Spec trum, €19,95) Nieuw? Bijna goed Evelien Baks 44 —Henk Geluk De jaren 60 waren het decennium van flower power en kleur. Die eigen schappen zag je terug in het interieur. Sofa's, tapijten en muren hadden blitse kleuren, weelderige en soms zelfs psy chedelische prints en vrolijke patronen. Behangmerk Arte heeft zich laten inspi reren door dit roem rijke decennium. In de collectie View (prijs op aanvraag) zit bijvoorbeeld een drukke print in oranje, één van de favoriete kleuren uit de sixties. Waan je terug in de tijd met zo'n vintage- look behang op je muur. 1 2 Romke van de Kaa over de hits van het tuincentrum

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 41