II II 899 Cruisespecial Noord-Europa naar Italië 3 Zelfverzekerde ex-directeur FBI Comey veegt de vloer aan met Trump Kras.nl/msc Het spijt me dat ik jullie geen gedag heb kunnen zeggen Ik geloof de president als hij zegt dat ik ben ontslagen om het Rusland- onderzoek De president van de VS is een leugenaar, zegt de ex-directeur van de FBI onder ede. In de Senaat schetste James Comey hoe het gedrag van Donald Trump hem schokte. Diens partijgenoten betwijfelen of hun president iets fout deed. Leugens. Zo karakteriseert James Comey een van de vele verklarin gen voor zijn ontslag die de rege ring Trump de wereld in hielp: dat hij zijn werk niet goed deed en FBI- agenten van hem af wilden. „De re gering koos ervoor om mij zwart te maken, en nog belangrijker, de FBI. Het waren leugens, simpel." De man die 3,5 jaar de federale recher che van de Verenigde Staten leidde, vertrouwt de president voor geen cent. Hij legde de leden van de in lichtingencommissie in de Senaat gisteren duidelijk uit waarom hij besloot na gesprekken met Trump direct uitgebreide aantekeningen te maken: „De aard van de persoon. Ik was oprecht bezorgd dat hij zou lie gen over de meeting." Verontrustend In de langverwachte hoorzitting waarin Comey publiekelijk ge tuigde over zijn ontslag en de rela tie met het onderzoek naar moge lijke samenwerking tussen Trumps campagneteam en Rusland, sprak de FBI-man zelfverzekerd over zijn indruk van de man die Amerika leidt. Comey heeft de reputatie te willen doen wat hij juist vindt, on geacht de politieke gevolgen. Die zijn in potentie groot, nu hij gede tailleerd, onder ede en live op tv heeft beschreven wat hij verontrus tend vond aan zijn relatie met pre sident Trump - met onder meer een ongekende beschuldiging van liegen. Comey denkt dat niet zijn prestaties, maar het Rusland-on derzoek reden waren voor zijn ont slag - zoals Trump zeifin een inter view zei. Het centrale moment in zijn ongemakkelijke contact met de president: een gesprek in de Oval Office over het onderzoek naar Trumps adviseur Mike Flynn, die heeft gelogen over contact met ver tegenwoordigers van de Russische overheid. Trump zorgde dat hij al leen was met Comey. „Ik hoop dat je het kunt laten gaan", zei hij ver volgens over een strafrechtelijk on derzoek naar Flynn. Republikeinse senatoren wezen erop dat de president daarmee niet letterlijk beval een onderzoek stop te zetten. Maar Comey voelde druk. „Ik interpreteerde het als een in structie. Hij is de president." Bo vendien: „Waarom stuurde hij ie dereen de Oval Office uit? Dat is een heel belangrijk feit voor mij." De grote vraag is of Trump zich schuldig heeft gemaakt aan belem mering van de rechtsgang. Comey vond de opmerking over het laten gaan van Flynn 'zorgelijk', maar zegt: „Ik denk dat het niet aan mij is om te zeggen of het gesprek met de president een poging tot obstructie was." De verdenking is echter seri eus: de speciaal aanklager onder zoekt de kwestie nu. Republikeinen zien iets onschul- digers: een onervaren president met weinig politieke kennis die een vriend probeerde te helpen. „Dit is nieuw voor hem", reageerde partij leider Paul Ryan. „Hij is niet door drongen van de protocollen voor de relaties tussen de FBI, het ministe rie van Justitie en het Witte Huis." Trump zelf bleef weg van zijn Twit- teraccount, maar zoon Donald jr. vertolkte het familiegevoel: „Hopen of vertellen wat je moet doen, zijn twee heel verschillende dingen." Trumps advocaat Mare Kasowitz bestrijdt het relaas van Comey. „De president heeft nooit, in welke vorm dan ook, bevolen of gesugge reerd dat Comey een onderzoek moet stopzetten." Hoop dat hij het onderzoek naar Flynn zou 'laten gaan' is ook nooit uitgesproken, stelt Kasowitz in een verklaring. Doofpot Trumps partijgenoten leggen de nadruk op een onderdeel van de ge tuigenis dat hen wél bevalt: dat Co mey de president heeft verteld dat hij zelf géén onderwerp van onder zoek is. Zie je: Trump heeft niets fout gedaan, is de conclusie. Maar inmiddels is de vraag niet alleen of Trump of zijn medewerkers een complot smeedden met het Krem lin. Het probleem is nu wat lijkt op een poging de kwestie in de doof pot te stoppen, in theorie een reden voor afzetting. MMpjMllfltlU! r Zeecruises De wereld is Kras ^{Éé-MSC of bel 0900-9697 70 cpg 3 KRAS vrijdag 9 juni 2017 'Het waren leugens, simpel' Karlijn van Houwelingen Washington James Comey tegen zijn FBI-collega's Lissabon 111JUJJ.JM MliU o tvansfers \r\d- vlie9re 11 dagen v.a. 1 CRUISES idf. f t*» Boek nu uw najaarscruise en laat u onderdompelen in de mediterrane levensstijl aan boord van de MSC Preziosa! Slechts eenmalig vertrek en beperkt plaats! Cruise per luxueus MSC Preziosa**** Veel zien: o.a. Southampton, Lissabon en Barcelona Gemak: slechts één keer uw koffer uitpakken Toegankelijk: geschikt voor jong, oud, gezinnen en families Comfortabel: aantrekkelijke All Inclusive dranken- en wifipakketten te boeken Vertrek: 8 oktober Hamburg-Genua 11 dgn v.a. 899 Vertrek: 6 oktober Amsterdam-Genua 13 dgn v.a. 999 Zie: Kras.nl/37652 of Kras.nl/37651 rijzen per persoon o.b.v. 2 personen exclusief servicebijdrage, reserveringskosten en Calamiteitenfonds

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 3