WIM HOFMAN Valappels 9 Nadat ik op het nippertje geen gedroogde pruim had wegge nomen en ook net niet had op gegeten, nam mijn moeder me mee op de fiets. Ik mocht in mijn stoeltje voorop, een kuipstoeltje van ijzer. Ze bond me dan aan het stuur vast met een das. Het was spannend om voorop te zitten. Je zag alles goed, de straatste nen, de zandweg, de akelige bruggetjes van planken over sloten of beekjes. Ik vertrouwde volkomen op mijn moe der. Ze fietste dikwijls naar het boe renland. Ze had geen geld, het was nog steeds oorlog en vooral eten was moei lijk te krijgen. Ze ontmoette boeren en slechte boeren. Zo verruilde ze op een dag een paar bordeauxrode leren kin derschoentjes tegen twee eieren en aan haar gezicht kon je goed zien hoe ze dan over de boer of boerin dacht. Op een namiddag stopte ze bij een heg, ze knoopte me los en zette me op de grond. Ze wees naar een opening on derin de haag. Daar moest ik door en ik moest een paar appels rapen die daar onder een boom in het gras lagen. En dat deed ik. De appels waren groen en nat en door het gat in de heg, gaf ik mijn moeder de appels. Ik vond dat al lemaal maar zozo, vooral omdat ik vieze knieën had gekregen van het over de grond kruipen. Mijn moeder legde me later uit dat het oprapen van die appels eigenlijk geen stelen was. In tijd van nood mag je zoiets doen en bovendien waren dit afgevallen appels. De boer zou ze toch maar aan zijn var ken geven en in de bomen hingen er nog genoeg. Eenmaal thuis sneed ze de appel in stukken, ze sneed de worm eruit. Het stukje dat ik kreeg smaakte erg zuur, maar mijn broer had een buitenge woon lekker stukje van dezelfde appel. Hij hield van zuur. BRIEVEN U kunt uw brief (maximaal 150 woorden) richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Postbus 5046 4380 KA Vlissingen 08801-30210 Thermphos De Statenleden ergeren zich aan het feit dat Rijk en havenschap (20 mei) niet meebetalen aan de sanering van het terrein. Vreemd, want het is voorname lijk zwak provinciaal beleid wat tot deze ramp geleid heeft. Ze blijven zwak beleid voeren door andere overheden te verwijten dat ze niet meebetalen. Ze zijn onmachtig hun eigen falen op te lossen. Sterk toekomstgericht beleid zou zijn als er geïnventariseerd wordt welke Zeeuwse bedrijven een fi nancieel risico vormen als ze, na sluiting, grond en gebouwen vervuild achter laten. De rijksoverheid heeft een amo- vatiefonds voor de kerncentrale verplicht gesteld. Waarom zou de provincie dat niet kunnen voor elk vervuilend bedrijf in Zeeland? Dit voorkomt toekom stige financiële rampen voor de bevolking. Regeren is vooruitzien. Tot nu toe is deze vorm van politiek be drijven kennelijk niet 'cool' ge noeg voor onze Statenleden. Voor ons en het milieu zou deze bestuursvorm een zegen zijn. W. Minderhout Vredehoflaan 326, Vlissingen Trump Donald Trump heeft Saudi-Ara- bië uitgekozen als bestemming voor zijn eerste buitenlandse reis (22 mei). Daarmee versterkt hij de Amerikaanse banden met een regime dat een voedingsbodem geeft aan juist het extremisme, de onverdraagzaamheid en het geweld dat de Amerikaanse regering zegt te willen uitroeien. Luc Brusselaers Hoefkensdijk 11, Kuitaart Trump (2) Hoewel president Trump niets van een klimaatakkoord wil weten (29 mei) laat de Amerikaanse staat Californië goed leiderschap zien, omdat veel geld aan het klimaat is te verdienen doordat zij zich niets aantrekken van Trump's politiek betreffende het klimaat, aldus staatssecretaris van milieu Sharon Dijksma (PvdA). Geld verdienen aan een broodje- aapverhaal is dus haar leuze, want CO2 heeft wereldwijd een negatief effect van maar 0.170 graad op de aardse temperatuur. Ter vergelijk: In Nederland is het negatief effect 0.0002 0 graad Celsius. Dit valt buiten alle meetbereik en is dus onzinnig. Ter info: inmiddels is het gesmolten ijs op de Noordpool nagenoeg weer aangegroeid! Jan Duin Leliëndaleweg 15, Burgh-Haamstede Hoofddoek Door mohammedaanse politie- agentes eventueel toe te staan de hidjab (18 mei) te dragen wordt het seculiere karakter van Nederland en het beginsel van de scheiding van kerk/religie en staat geweld aangedaan. De Nederlandse over heid dient zich neutraal op te stel len tegenover religies. Verwijzin gen naar de situatie bij de politie in landen als Engeland en Canada slaan de plank mis. Dit zijn name lijk multiculturele staten, staten die aan een (groot) aantal godsdiensten en ideologieën meer rechten toe kennen dan aan andere. Engeland heeft zelfs een staatskerk. Stel dat een agent vanuit zijn levensover tuiging met een (stevig vastgebon den) theepot op zijn hoofd wil rondlopen, wil de Amsterdamse politie dit dan ook opnemen als on derdeel bij het politie-uniform of vinden wij dit dan een belachelijk symbool? De religieus neutrale staat is het beste model om dit soort netelige zaken te regelen en daar moeten wij niet aan tornen. Martin Bos Postbus 65, Middelburg Dupont In Dordrecht (22 mei) is door ge vaarlijke stoffen de volksgezond heid weer eens in gevaar. Eerder al kwesties met asbest, Q_- koorts (was Navo biologisch wa pen), antibiotica, MRSA, roken, chroom-6 en fijnstof Leert men het nooit of wil men het niet weten? De BV Nederland zet zorgkosten, schades, huisvesting, e.d. niet als bedrijfsonkosten maar als omzet op de balans. Meer slachtoffers door bijvoorbeeld meer roken, betekent zo dubbele winst voor de economie en een hoger BNP. Met toezichthouders als toeschou wer zijn alle volksgezondheidsrisi co's voor rekening van slachtoffers en zorgverzekeraars. In een sjoe- mel-economie en lobbycratie is de winst blijkbaar goed voor de een, maar is het verlies altijd voor een ander.Als bedrijven en instellingen alle schades en medische kosten vanwege fouten en missers aan slachtoffers en zorgverzekeraars vergoeden, kan dit leerprocessen versnellen. H. Steehouwer Zuidsingel 69, Middelburg Waterrijk Waterrijk Walcheren blijft enige kandidaat (22 mei) voor het Water park Veerse Meer. Mij is nu duide lijk geworden dat er slechts verlie zers en schuldeisers zijn overge bleven uit de jarenlange onder handelingen die grotendeels zijn gebaseerd op loze beloften. Een illuster tweetal projectontwik kelaars ging zelfs zover om ne derzettingen in te tekenen op grond van derden. Tot een mo gelijke oplossing van alle mis lukte plannen zou kunnen beho ren: sloop van alle opstallen, bulldozer erover, inplanten en teruggeven aan de natuur. De hele kleuterschaar levert op deze manier een bijdrage aan na tuur in Zeeland. Kees Baan Wijdauplantsoen 2 9, Middelburg Gevaarlijk De provincie organiseerde op 22 mei een informatieavond in het gemeentehuis van Reimerswaal. Het ging over de verbetering van het kruispunt N289 Oude Rijks weg/Burgemeester Elenbaas- straat in Kruiningen. De provin cie gaf aan dat het kruispunt vooral voor (school) fietsers van en naar het NS-station gevaarlijk is. De provincie wil komend na jaar een ovonde aanleggen op het kruispunt om de voorrang beter te regelen en de snelheid van het verkeer te verlagen. Dit zou vol gens de provincie veiliger zijn voor alle weggebruikers. Kosten: 500.000 euro. Een fietstunnel onder de N289 staat niet in het plan. Ook is niet nagedacht over een zebrapad voor de vele voetgangers. Er kan dus geen sprake zijn dat alle weggebruikers gaan profiteren van verbetering van het kruis punt. Want voor fietsers blijft de situatie zoals deze nu is: gevaar lijk. Henk Coolen Burg. Elenbaasstraat 28, Kruiningen vrijdag 9 juni 2017 PC De wereld van Wim Hofman, schrijver/illustrator Donald Trump, fotoap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 36