Zweetalfabet (2 4 Nieuwe studie Zeeuwse Lagune SP: Provincie negeert cijfers Brouwerseiland Behoud dorpsschooltje is een stapje dichterbij 2 MAAN LEO Column Ik koester al enige tijd buitenge wone belangstelling voor zweet. Preciezer uitgedrukt: ik verbaas me telkens weer over de vele verschillende soorten zweet die een mens kan voortbrengen. Daarom breng ik een ode aan het rijke spectrum van menselijk zweet: ziehier deel twee van het zweetalfabet! Neuszweet: de neus is een van de weinige plekken waar een aan tal glanzende zweetdruppeltjes best charmant kunnen ogen. Onderborstzweet: vrouwen met een forse boezem weten wat ik be doel. Parelzweet: zie ook neuszweet; soms manifesteert zweet zich in royale vochtvlekken, soms echter ligt het als fijne parels op de huid, wat bij de juiste persoon een be paalde bekoring kan hebben. Queestezweet: zweet dat je dub bel en dwars verdiend hebt na een lange, vermoeiende en verrukke lijk onmogelijke missie. Radiaalzweet: vormt zich in cir kels op de kleding, voornamelijk rond de oksels. Strandzweet: ruikt naar kokos en zout, een geur waar je in de winter weemoedig van kan wor den. Tabakszweet: buitengewoon on welriekend, verraadt ondubbel zinnig dat de producent ervan een zware roker is. Uitcheckzweet: het zweet dat ontstaat zodra je beseft dat je bent vergeten uit te checken na je trein reis. Vastplakzweet: zweet dat maakt dat je kleding de hele dag lang aan je rug, billen of borst blijft plak ken. Waanzweet: wanneer je zeker weet dat je compleet voor gek loopt, omdat je een kletsnat shirt hebt, maar bij thuiskomst blijkt er niets te zien! Xeroxzweet: het zweet dat wordt achtergelaten op een kopi eermachine wanneer iemand er de afdruk van een zeker lichaamsdeel op heeft gemaakt. Yangzweet: actief mannelijk zweet (tegenhanger van het yin- zweet passief vrouwelijk zweet). Zwijmelzweet: door de zweet- klieren opgerispt vocht wanneer de producent ervan wordt beto verd door de feromoontjes van an dermans zweet. Strandzweet: ruikt naar kokos en zout, een geur waar je in de winter weemoedig van wordt DESTELLING Vandaag: ledereen moet biologisch eten Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters HELFT PALEIS SOEST&IJK WOR&T HOTEL PE AMPERE HELFT MC POM ALPS. Zomerfiles moeten worden vermeden Veilinghuis doet goede zaken Zeeuwse kinderen minst naar opvang VLISSSINGEN Kwart Zeeuwen denkt aan emigratie Dertien raadsleden, zeven politieke partijen en drie mogelijkheden om uit te kiezen. Tijdens de Noord-Be- velandse raadsvergadering van gis teravond bleek maar weer hoe lastig het is om in zo'n geval alle neuzen dezelfde kant op te krijgen. Zeker als het gaat om een veelbesproken on derwerp als het vervolg voor de Zeeuwse Lagune. De raadsfracties kregen drie opties om uit te kiezen: een kleiner recrea tieproject toestaan op de beoogde locatie aan de Veerse Gatdam, een heel nieuw plan realiseren op een andere locatie of afzien van welke bebouwing dan ook. Al snel bleken de meeste partijen een voorkeur te hebben voor de tweede variant. De WD kon zich als enige van de drie coalitiepartijen niet vinden in die optie. „Ik had liever voor optie één gekozen", zei fractievoorzitter Dirk Hage. De partij besloot uitein delijk aan te sluiten bij CDA en SGP, maar verbond daar wel twee voor waarden aan: Zeeuwse Lagune moet ook worden meegenomen in het onderzoek. En het advies wat daar uit voortkomt, moet bindend zijn. Alle partijen konden zich vinden in die eerste eis, maar die vlieger ging niet op voor de tweede voor waarde. Een aantal raadsfracties weigerde zich op voorhand te con formeren aan de uitslag. Met een boze Hage als gevolg. „Eerst beslui- We lopen weg vooronze verantwoordelijkheid ten we onafhankelijk onderzoek te laten doen en vervolgens willen we daar dan toch weer over discussië ren. Zo zitten we hier over 47 jaar nog. We lopen weg voor onze ver antwoordelijkheid." Uiteindelijk stemde hij schoorvoetend in. Dat betekent dat wethouder Piet de Putter nu eerst, samen met de raad, een 'meetlat' gaat vaststellen voor het onderzoek naar de alterna tieve én huidige locatie. Onlangs hebben Gedeputeerde Sta ten vragen beantwoord die de SP had gesteld over een recent rapport van Twynstra Gudde. Daaruit blijkt dat het economisch effect van Brou werseiland tegenvalt (24 miljoen euro in plaats van 37,8) en dat er ook veel minder banen mee gemoeid zijn. Het provinciebestuur ant woordde dat het al in 2015 heeft be sloten het recreatieproject te steu nen. Statenlid Sylvia Tuinder stelt dat de vragen van de SP kennelijk 'niet helemaal begrepen zijn'. Ze wijst erop dat 19.000 handtekeningen zijn aangeboden tegen het plan. Ze wil weten waarom actuele cijfers niet worden meegenomen als de provin cie vindt dat Brouwerseiland een economische meerwaarde is voor Zeeland. Ook vraagt ze hoe het plan bijdraagt aan de waterkwaliteit. Een primeur voor Jan Schuurman Hess uit Kats én voor de Jan Lig- thartschool in het Groningse plaatsje Westerbroek. Ondanks een leerlingentekort mag de basisschool in het dorp toch open blijven. Staatssecretaris San- der Dekker van onderwijs heeft daar afgelopen woensdag officieel zijn goedkeuring aan gegeven. Door die handtekening is de Jan Ligthart- school de eerste school die 'verzelf standigt' onder de paraplu van de Verenigde Zelfstandige Dorpsscho len (VZD). Op termijn moet Westerbroek, samen met zes andere kleine dorpsscholen in het land, één schoolbestuur vormen. Oprichter van de VZD is Jan Schuurman Hess. De inwoner van Kats strijdt al jaren voor het behoud van kleine dorpsscholen. Hij zette zich jarenlang in om de sluiting van de Prinses Margrietschool in zijn woonplaats te voorkomen. Tever geefs; de school sloot in 2013. De Jan Ligthart is na de zomer een 'experimentschool', wat in houdt dat de school en VZD vijfjaar de tijd hebben om te laten zien dat ze de onderwijskwaliteit op peil kunnen houden. vrijdag 9 juni 2017 Reageer op pzc.nl Gisteren: Ik haal mijn pak ket liever zelf op 722 reacties DEN HAAG Rijkswaterstaat moet bij wegwerkzaamheden meer rekening houden met vakantieverkeer. Dat vindt het CDA in de Tweede Kamer. De dag na Pinksteren ontstond een file van twintig kilo meter op de A58. CDA- Kamerlid Joba van den Berg heeft demissionair- minister Melanie Schultz (VVD, Infrastructuur) ge vraagd welke wegwerk zaamheden in de zomer zijn gepland en wil dat die verschoven worden. MIDDELBURG Bij het Zeeuws Veilinghuis in Middelburg is gisteren een schilderij van Lee Man Fong (1913-1988) afgeha merd op 450.000 euro. Twee andere schilderijen van dezelfde kunstenaar gingen voor 200.000 en 60.000 euro weg. Lee Man Fong was de paleis schilder van president Su karno en is in Zuid-Oost Azië bijzonder geliefd. Tij dens de Indonesische vei ling bracht een tekening van een Balinese danser gemaakt door Rudolf Bon net 200.000 euro op. VLISSINGEN In Zeeland en Friesland wordt het minst intensief gebruikgemaakt van dag opvang. In de provincie Zeeland brachten kinde ren in 2016 gemiddeld minder dan 600 uur door in de dagopvang. In Rei- merswaal worden kinde ren het minst naar de dagopvang gebracht: ge middeld 440 uur in 2016. Ouders in de gemeente Terneuzen brengen hun kinderen het meest naar de dagopvang: gemid deld 600 uur. 27 procent van de Zeeuwen overweegt wel eens te emi greren. Landelijk is dat 35 procent. Dat blijkt uit onder zoek uitgevoerd in opdracht van het ministerie van Vei ligheid en Justitie. Het mi nisterie is een campagne begonnen om mensen erop te wijzen dat zij bij emigratie hun Nederlandse nationali teit kunnen verliezen. De Zeeuwse Lagune krijgt een vervolg, maar het is nog niet dui delijk op welke locatie. Een nieuw en onafhankelijk onder zoek moet uitwijzen welke plaats het meest geschikt is: de huidige locatie aan de Veerse Gatdam of een totaal andere plek op Noord-Beveland of mis schien zelfs elders in Zeeland. Ellen Jobse Wissenkerke -Dirk Hage, fractievoorzitter VVD Het provinciebestuur is blind voor twijfels aan het economi sche nut van Brouwerseiland en het grootschalige protest tegen de aanleg van het recreatiepark bij de Brouwersdam. Dat vindt de Statenfractie van de SP. Ernst Jan Rozendaal Middelburg Ellen Jobse Kats

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 2