0 r 4 7 N AC-stadion in de 'aanbieding', maar wat kun je ermee2 ZEELAND 25 De gemeente Breda wil van het NAC-stadion af. Voor commerciële partijen kleven er flink wat risico's aan de exploitatie van een dergelijk complex. Alleen de club is erbij gebaat om eigenaar te zijn. 1=3. SrVrtWi ÉL Het NAC-stadion staat nadrukkelijk in de verkoop. Twee geïnteresseerde par tijen - een catering bedrijf en een vastgoedbelegger - hebben zich bij de eigenaar, de ge meente Breda, gemeld. Wat kun je met zo'n betonkolos met 17.000 stoeltjes? Ik hoop dat de naam hetzelfde blijft. Rat Verlegh is een icoon RKC EN VITESSE zaterdag 10 juni 2017 2V LUJ ~J$t:IMrT,7=^> v v A Het Rat Verlegh stadion kostte de gemeente Breda in 200315,7 miljoen euro. Waarschijnlijk gaat het minder opleveren. Wie biedt? archieffoto Peter Ullenbroeck en Sjoerd Marcelissen Breda -4 Wat moet een nieuwe eigenaar eigenlijk met zo'n stadion? „Goeie vraag", zegt sportmarke- teer Frank van den Wall Bake. „Over het algemeen staan com merciële partijen niet te trappelen als het gaat om de aankoop van een voetbalstadion. Er kleven flink wat risico's aan. Niet in de laatste plaats omdat je met een huurder te maken krijgt die heel veel vierkante meters van jouw stadion in beslag neemt, zijn stempel er op drukt en toch maar eens per twee weken er speelt. Heel lastig om daar een verdienmodel bij te bedenken." Volgens Van den Wall Bake is al leen de club zelf er bij gebaat om eigenaar te zijn. „Want dan kun je als club zo'n stadion op je balans zetten. Daar staat nu alleen de waarde van je spelersgroep op. En dat is vaak niet genoeg om bij de bank te kunnen lenen. Niet voor niets hoor je nu de verhalen dat Ajax, dat 100 miljoen op de bank heeft staan, de Arena zou willen te rugkopen. Ik geloof niet dat NAC dat geld heeft." 2 Zijn er wel mogelijkheden om een voetbalstadion te gelde te maken? Van den Wall Bake: „Je kunt zo'n stadion voor zoveel zaken inzetten. Wat? Natuurlijk de popconcerten. Maar ook andere sporten, denk bij voorbeeld de hippische sport, een hondententoonstelling, bingo avonden in delen van het stadion. Ik weet zeker dat je een waslijst aan ideeën krijgt wanneer je in Breda een creatieve denktank op richt." 3 Waarom wil de gemeente Breda ook alweer van het stadion af? De gemeente werd tegen wil en dank in 2003 eigenaar van het sta dion. NAC stond op de rand van een faillissement en om de club te redden kon de gemeente niets an ders dan de beurs te trekken. Dik 15 miljoen euro werd voor de over name van het stadion betaald. Nu hebben naar verluidt twee com merciële partijen interesse ge toond om het stadion te kopen: cateraar NHG Horeca Group uit Valkenswaard, die nu al de horeca in het stadion exploiteert, en vast goedbelegger Hinke-Fongers, ei genaar van het naast het stadion gelegen winkelcentrum Stada-Sto- res. Arend Hardorff, directeur bij de Academy for Leisure aan de NHTV Breda, kan zich voorstellen dat de NHG Horeca Group voordelen ziet in overname. „Nu zijn ze voor af spraken over bijvoorbeeld tappun ten afhankelijk van een huurbaas. Die logistiek kunnen ze bij eige naarschap helemaal zelf regelen." Wat kost het NAC-stadion de gemeente Breda? Tegenover de 15,7 miljoen euro die in 2003 werd betaald voor het sta dion, staan de huurpenningen die jaarlijks naar de gemeentekas vloeien. NAC betaalt de gemeente per seizoen 925.000 euro om van het Rat Verlegh stadion gebruik te kunnen maken. Volgens een woordvoerder is deze huur kosten dekkend. Naast NAC zijn er 'inci dentele huurders'. Zoals de organi satie van de Red Buil Kop over Kop-race en het Europees kam pioenschap voor vrouwenvoetbal (komende zomer). 5 Hoe staat de gemeente Breda tegenover het organi seren van andere evenemen ten in het stadion dan alleen voet balwedstrijden? De gemeente Breda zou niets lie ver willen. Niet voor niets werd een paar jaar geleden de deal met NAC gesloten dat de club - in ruil voor een huurverlaging - zou afzien van het alleenrecht van het stadion. Zodat er meer evenementen dan alleen voetbalwedstrijden gehou den konden worden. NAC ging ak koord, maar vervolgens gebeurde er nauwelijks iets. 6 Waarom komen die evene menten in het NAC-stadion, in tegenstelling tot andere stadions, maar niet van de grond? Zoveel wordt er in andere stadions niet aan grote evenementen ge- - Marcel Vermolen, supporter Een stadion dat afgelopen jaar van de hand werd gedaan was dat van RKC. De ge meente Waalwijk en project ontwikkelaar PPO kwamen tot een akkoord voor 3 miljoen euro. Wel stelde PPO voor waarden: zo wilde de project ontwikkelaar dat Waalwijk ver plicht was het stadion terug te kopen als RKC failliet gaat en de garantie dat er woningen gebouwd kunnen worden. Daarnaast speelt de verkoop van het stadion GelreDome in Arnhem. Vitesse wil het sta dion kopen en de exploitatie overnemen. Hierover is nog geen akkoord bereikt. daan, nuanceert Hardoff. „De ArenA heeft het Amsterdam Dance Event en De Toppers, maar dat zijn vijf of zes dagen op een jaar. In Eindhoven heb je enkel Guus Meeuwis. De tijden van Bruce Springsteen of Guns N' Roses in De Kuip zijn ook wel voorbij." Hij wijst bovendien op de beperkin gen van het NAC-stadion. „Er kun nen veel mensen op de tribune, maar niet op het veld. Als je het veld snel wilt ontruimen, kan het publiek alleen door de spelerstun nel weg." zijn? Als het de gemeente Breda lukt het stadion te verkopen, tegen welke prijs zal dat Dat is pure speculatie. Maar het bedrag zal vrijwel zeker lager zijn dan de 15,7 miljoen euro die de ge meente ervoor betaalde. Het sta dion staat naar verluidt momenteel voor zo'n 13 miljoen euro in de boe ken. Ter vergelijking: de gemeente Waalwijk verkocht een paar maan den geleden het stadion van RKC aan een projectontwikkelaar voor 3 miljoen euro. Weliswaar een veel kleiner stadion, maar toch. 8 En wat gebeurt er met de naam Rat Verlegh als het stadion wordt verkocht? Dat is aan de nieuwe eigenaar. „Ik hoop dat de naam hetzelfde blijft", is Marcel Vermolen van de NAC- supportersvereniging duidelijk. „Rat Verlegh is een icoon. We heb ben eerder de namen Fujifilm en MyCom gehad, maar dat vond ik niets."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 201