k De Draai gaat het experiment overdoen waar De Acht van Chaam mee stopte 24 ZE ronieboom De Draai van de Kaai verruilt deze zomer zijn fameuze profcriterium voor een 'echte koers'. 23 jaar geleden probeerde de Acht van Chaam precies hetzelfde. Met als gevolg een heuse rennersstaking. M mrm x Theo van der Westerla- ken wordt ietwat emo tioneel als hij thuis in Chaam de krantenver slagen over 'zijn' Acht van Chaam uit de jaren negentig uitspreidt op de eettafel. 'Renners staken in Chaam' staat er, in 1994, met koeienletters op de voorpa gina van BN De Stem. 'Hunkeren naar een ouderwetse Acht', is de kop boven het artikel dat vier jaar later terugkijkt op de poging van Chaam om De Acht om te vormen naar een internationale UCI-wedstrijd. Het advies van de scribent om snel terug te keren naar de aloude criteriumvorm, was niet aan dove mansoren gericht. Integendeel. In Chaam wisten ze al veel eerder dat ze in 1994 een verkeerde afslag hadden genomen. „We zaten er met zijn allen ver doorheen", ver zucht Van der Westerlaken. „Het scheelde niet veel of er was nu geen Acht meer geweest." Zware woorden van de man die al decennia lang als secretaris de spil is in het organisatiecomité. En dat allemaal omdat de klassieker onder de profcriteriums in 1994 meeging in het plan van wed- strijdmakelaar Gerry van Gerwen om de Acht om te vormen naar een internationale wegwedstrijd. Geen show meer, maar keiharde eerlijke strijd. Het publiek moest volgens hem niets meer hebben van de sport die van list en bedrog aan elkaar hing. Eerlijke wedstrij den waren volgens hem de toe komst. Weinig weerstand „Er was binnen het comité niet veel weerstand tegen zijn plan", herinnert Van der Westerlaken zich. „Het grote voorbeeld was Plouay. Daar (in Bretagne) was men er in geslaagd om van een cri terium een succesvolle UCI-koers te maken. Tegenwoordig is het zelfs een wedstrijd in de World Tour. De Acht was volgens Van Gerwen bij uitstek geschikt om ook zo'n verandering te onder gaan. We hadden de naam, een parcours van acht kilometer en de organisatie ervoor." In de praktijk viel het al snel al lemaal tegen. Op de eerste plaats begonnen de renners te morren. Die konden fluiten naar hun vaak hoge startgelden en moesten nu in dienst van de ploeg gaan koersen. „De eerste keer in 1994 verzamel- Adrie was de felste van ons twee. We waren niet blij dat die drie mochten starten den we in café Klein Amerika en voelden al dat er iets gaande was", weet Van der Westerlaken nog. Toen men vervolgens doorkreeg dat ook eenlingen als Jean-Paul van Poppel, Sergei Oetsjakov en Eros Poli aan de start verschenen, was het hek van de dam. Niemand die geloofde dat die drie voor een kleine onkostenvergoeding naar Chaam waren gekomen. Dus toen burgemeester Bax het startschot loste, bleef iedereen uit protest staan. De rennersstaking was een feit. Jelle Nijdam wierp zich samen met Adrie van der Poel op als stakingsleider. „Ik herinner me vooral dat Adrie de felste was van ons twee. We waren er inder daad niet blij mee dat die drie ook mochten starten", zegt Nijdam. Van Poppel herinnert het zich nog als de dag van gisteren. „Mijn ploeg (Festina) deed niet mee, maar ze wilden mij er graag bij hebben, (grijnslachend) Daar ben ik dus niet slechter van geworden en dat hadden de anderen dus wel door. Dan zet je de boel dus op stelten." Van der Westerlaken geeft toe dat Chaam min of meer in paniek was geraakt. „We dachten nog te veel als organisators van een crite riums. We keken naar de deelne merslijst en vonden dat er nog een aansprekende naam bij moest." De staking die dat tot gevolg had, duurde weliswaar slechts vijf mi- Hincapie won bij ons. Vijf dagen later reed Indurain de keien uit De Kaai. Dat deed pijn nuten, maar het kwaad was al ge schied. „Dit soort koppen over een rennersstaking wil je niet heb ben", zegt Van der Westerlaken nog altijd vol afgrijzen. Dat Sergei Oetsjakov won, voor Hendrik Redant, Maarten den Bakker en Jos van Aert, daarover ging niet in de krant. Wel over de vraag of de organisatie er goed aan had gedaan om de strijd aan te gaan met de renners. Een jaar later lieten die hun on genoegen blijken met een lang- zaamaan-actie. Veertien renners reden al snel weg en het peloton werd na een uurtje al gedubbeld. „Zo werkt dat in echte koers", grinnikte Van der Poel. „Iedereen had z'n mannetje mee en dan zijn ze weg." George Hincapie won, voor Servais Knaven. 'Wat moet ik met Hincapie', zo verzuchtte Van der Westerlaken destijds over de toen nog onbe kende Amerikaan. „Lance Arm strong zat nota bene ook in koers. Die stuurde Hincapie vooruit. Vijf dagen later reed Miguel Indurain in Roosendaal de keien uit De Kaai. Het publiek ging uit haar dak. Geloof me, dat deed pijn." Achteraf zegt hij alleen zichzelf als organisator iets te verwijten. Niet de renners. „De grote fout die we hebben gemaakt is dat we onze wil hebben willen opleggen aan het publiek. Nu zeg ik: dat was fa liekant verkeerd. Wij zijn, net als de renners, slechts volgers. Wij moeten volgen wat het publiek wil zien." Van Poppel kan hem alleen maar gelijk geven. „Voor de Draai van de Kaai dreigt hetzelfde. Oké, je wil met de tijd meegaan, maar de oude Draai verdient nog altijd een kans. Het is nota bene een van de laatste profcriteriums die er nog toe doen." Toppers aanraken Voormalig stakingsleider Nijdam ziet het net zo. „Mensen willen toppers zien en kunnen aanraken. Dan moet je al in de World Tour zitten om dat voor elkaar te krij gen. Buiten de World Tour, krijg je een UCI-wedstrijd met vooral veel minder bekende Belgische ren ners. Daarvoor komen de mensen niet naar Chaam of Roosendaal. Ze komen om Tom Dumoulin te zien." In het stakingsoverleg op woensdag 27 juli 1994 bracht Van der Poel dat ook al naar voren. 'Na drie weken Tour zitten renners niet te wachten op een serieuze koers in Chaam. En het publiek ook niet.' In 1997 sloeg Chaam het boek 'UCI-wedstrijd' met een grote zucht dicht. Van der Westerlaken straalt als hij terugdenkt aan dat moment. „In 1998 hadden weer een ouderwetse Acht. Heerlijk. Lekker ontspannen en iedereen blij." zaterdag 10 juni 2017 De andere koers van 'De Acht' u paai Adrie van der Poel (rechts) leidde met Jelle Nijdam (links) de rennersstaking bij de start van de Acht van Chaam in 1994. Wedstrijdmake laar Gerrie van Gerwen (midden), bedenker van de 'nieuwe' Acht als echte UCI-koers, was de gebeten hond bij de coureurs, fotojohan van gurp Ad Pertijs Chaam -Jelle Nijdam, stakingsleider - Theo van der Westerlaken De kopgroep in Chaam waar tot verdriet van de organisatie nie mand over sprak, met (vlnr) Hendrik Redant, Maarten den Bakker, de latere winnaar Sergei Oetsjakov en Jos van Aert. foto johan van gurp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 200