Schoon en gastvrij helpt stad overleven Burgerparticipatie langzaam op gang Geen boekenuitleen door verhuizing 4 Voormalig sluipschutter geeft lezing zv Dat zegt plaatsvervangend direc teur Kees van Beveren van ZB Planbureau en Bibliotheek van Zeeland. Mensen kunnen wel te recht in de bibliotheek in Middel burg. „We hebben wel biblio theekbussen, maar die zijn zo vol- geroosterd dat die niet eenvoudig vrij te maken zijn", zegt hij. De vestigingen sluiten beiden vanaf maandag 17 juli. De biblio theken heropenen op vrijdag 8 september. De Vlissingse vesti ging woont dan in bij de bioscoop, de Souburgse huist nog even in het pand aan de Kanaalstraat. In Oost-Souburg zoekt ZB/Biblio theek van Zeeland naar een locatie waar een uitleenpunt kan worden geopend. Tot 1 januari 2018 heeft ZB/Bibiliotheek voor Zeeland het gebouw van de gemeente in bruikleen. Ongeveer de helft van de biblio- Bibliotheekbussen, zijn volgeroosterd en niet eenvoudig vrij te maken theekmedewerkers komt in dienst bij ZB/Planbureau voor Zeeland: 7,25 voltijdsbanen, inge vuld door elf medewerkers, ver telt Van Beveren. Voor de overige acht mensen wordt binnen of buiten het gemeentehuis een nieuwe functie gezocht. Om alle mensen over te nemen was de 'bruidsschat' waarmee de bibliotheken overgaan naar de Middelburgse organisatie te klein, stelt Van Beveren. „De gemeente heeft een bezuinigingsdoelstel ling en van het budget dat over blijft, moeten wij een biblio theekinstelling leveren. Dat kan niet met al het personeel." ZB blijft de scholen in Vlissin gen en Oost-Souburg voorzien van een actuele boekencollectie. De educatieve diensten worden met de scholen en de kinderop vang ingevuld. Het Taaihuis ver huist mee naar de bioscoopbiblio theek. ZB houdt ook de activiteiten op het gebied van onderwijsachter standen, zoals taalvaardigheid en mediawijsheid in stand. Purly Hinds, Lya Seleski en Nata- scha Morsen beginnen vrijdag met hun werk als steward in Mid delburg. De drie vrouwen gaan folders en een toeristische kaart uitdelen. Daarnaast helpen ze bij het vinden van de openbare toiletten en de gratis bewaakte fietsenstalling op het Zusterplein. De drie stewards, cliënten van Orionis, zijn samen met nog drie collega's vier maanden lang te vinden in het centrum van Mid delburg. Ze hopen dat ze tijdens of na die proefperiode uiteindelijk een baan vinden. Purly Hinds wil graag iets doen waarmee ze ande ren kan helpen, Lya Seleski wil vooral bezig zijn. „Het maakt mij niet uit waar." En Natascha Mor sen hoopt dat ze iets kan doen op het gebied van administratie of secretariaatswerk. Het aanstellen van de stewards is onderdeel van het actieplan van de Vereniging Ondernemers Bin nenstad (VOM) en anderen om de binnenstad aantrekkelijker te ma ken. Daar hoort ook opruimen van afval op zondagmorgen bij. Volgens VOM-voorzitter Dick Anbeek is het dan vaak een sme rige bende. De afvaldienst rukt vanaf nu op zondagochtend uit en daar is Anbeek blij om. De VOM gaat ook de ondernemers zelf aan spreken en er bij hen op aandrin gen dat de klanten geen troep ach terlaten. Ook zouden onderne mers zich gastvrijer moeten op stellen. „Als Middelburg moeten we schoner, aantrekkelijker en gastvrijer worden." Dat is volgens Anbeek dé manier om als winkel stad overeind te blijven. MIDDELBURG De Palestijnse schrijver Tass Saada spreekt mor gen in de Ontmoetingskerk in Middelburg. Hij was moslim en sluipschutter voor de PLO, en is ook chauffeur voor Yasser Arafat geweest. Als jonge sluipschutter doodde hij verscheidene politieke tegenstanders. Tegenwoordig zet Tass Saada zich met zijn organisatie Seeds of Hope in voor verbetering van de leefomstandigheden van Pales tijnse kinderen en jongeren en voor vrede en verzoening met de Joden. Tass Saada schreef twee boeken: 'Arafat was mijn held' en 'Een geest van terreur', uitgegeven door christelijke uitgeverij Gi deon. Tijdens de avond vertelt Tass Saada over zijn leven, zijn boeken en het werk van zijn stichting. De avond was belegd door de West- Zeeuws-Vlaamse stads- en dorps raden en de RMDO Sluis. Doel was om ervaringen uit te wisselen op het vlak van burgerinitiatieven. Goede weg Zo'n honderd bezoekers kregen uitleg van 'samenwerkingsdeskun- dige' Eddy de Serrano. Volgens hem zijn gemeenten over het algemeen bereidwillig en op de goede weg. „De relatie tussen burger en over heid kantelt. Gemeenten gaan steeds vaker in gesprek met bur gers. Ze geven zaken uit handen, bijvoorbeeld door wijkbudgetten beschikbaar te stellen aan dorpsra den." Ook fondsen schakelen overigens steeds vaker over naar het 'facilite- ren' van initiatieven in plaats van het klakkeloos beschikbaar stellen van geld. Vertrouwen Het vertrouwen om samen te wer ken met de gemeente Sluis verbe tert, concludeerden bezoekers aan het eind van de avond. Dat is winst. Daarnaast spraken de dorpsraden uit vaker samen te willen werken. IN DE REGIO WALCHEREN Pianoconcert Presentatie scootmobiel sponsorrit Keurhove haalt geld op voor Ride MIJN DORP, MIJN STAD Zaterdag Zondag zaterdag 10 juni 2017 Bieb Vlissingen hele zomer dicht Vlissingen en Oost-Souburg zit ten in juli en augustus zonder bi bliotheek. Door de overname en verhuizing naar Cinecity vindt ZB/Bibliotheek van Zeeland het niet 'handig' om open te blijven. Claudia Sondervan Vlissingen - Kees van Beveren, directeur In Middelburg worden ste wards aangesteld om toeristen en inwoners de weg te wijzen naar al het moois dat de stad te bieden heeft. Emile Calon Middelburg Aanvang van de bijeenkomst is om 20.00 uur, inloop vanaf 19.30 uur. De entree is gratis. Burgers die zelf initiatieven nemen en ontplooien, en ge meenten die meedenken. Het is, vergeleken met voorheen, de omgekeerde wereld. De weg naar een soepele uitvoering van 'burgerparticipatie' is lang, bleek donderdag tijdens een informa tiebijeenkomst in Oostburg. Cees van Kampen Oostburg FOTO RUBEN OREEL VEERE MuziekPodium Zee land houdt zondag een pianoconcert met duo Jan Ver meulen en Veerle Peeters in de Grote Kerk Veere. Het concert begint om 15.30 uur. VLISSINGEN Peter de Lijser geeft zaterdagmid dag een presentatie over zijn sponsorrit per scootmobiel in De Herberg in Vlis singen. De presentatie be gint om 14.30 uur. Tijdens de presen tatie vertelt hij over zijn reis van onge veer 1400 kilometer van Nieuwvliet naar Saint Pierre la Mer in Zuid-Frankrijk. Hij haalde op deze ma nier geld op voor zorgboerderij Jodi in Nieuwvliet. Toegang voor deze middag is gratis. MIDDELBURG Leerlingen van S.O. Keurhove hebben tijdens een spon sorloop 3000 euro opgehaald. Bijna honderd kinderen lieten zich sponso ren voor de stich ting Delta Ride tor the Roses. Het geld gaat naar KWF. HOOGELANDE Maartenskapel, 20.00 uur - Klave cimbelconcert Johan Brouwer KOUDEKERKE Wielemakersbaan 4,10.00-17.00 uur- Open 'Houtenhand- sche Hof MIDDELBURG Markt, vanaf 11.00 uur - Zeeuwse Ve- teranendag met di verse legervoertui gen; Abdijplein, vanaf 11.00 uur - Middelburgse Stadsfeesten met o.a. familiework shop 'Dierkens' maken en open luchtlezing door Midas Dekkers; Plein 1940,11.00- 17.00 uur - Optre dens van o.a. Buik dansschool Shari- fah Al Zahra en Middelburgs Muziek Korps; Lammeren- steeg en Nieuwe Burg, 12.00-17.00 uur - Diverse mu ziekuitvoeringen; Hof 't Seijs, 12.00 uur - Pokoefestival; Koorkerkstraat, 13.00-16.00 uur- Dansvoorstelling Dance Center Dazzle; Tuin Klove niersdoelen, 14.30- 16.30 uur - Muziek- middag; Doopsge zinde Kerk, 20.00 uur - Concert violis tes Jeanine Melis en Susannah Nieu- wenhuizen OOST-SOUBURG Rondom Histori sche Kerk, 10.00- 16.00 uur - Week van de Amateur kunst OOSTKAPELLE Saronkerk, 09.00- 15.30 uur - Rom mel- en verkoop- markt; Duinvlietweg 6,13.30-16.00 uur - Expeditie 'Ontdek de schatten van de sloof voor kinderen tussen 4 en 12 jaar VEERE Centrum, 08.00- 17.30 uur - Ringrij- den; Kaai, 10.00- 16.00 uur - Vis- en versmarkt; Markt en diverse locaties, 10.30 uur - Opening Beiaardfestival en Open Tuinenweek- end VLISSINGEN Falckstraat 4, vanaf 08.00 uur - Zomer- tocht over afstan den van 6 tot 42 ki lometer door Wan delsportvereniging Willen is Kunnen; Oude Markt, 11.00- 16.30 uur-Week van de Amateur kunst; Kop Lange Zelke/Walstraat, 12.00-16.00 uur- Culturele Markt; Scheldeplein, 14.00 uur - Openlucht concert Koninklijke Harmonie Ons Ge noegen; Stadhuis plein, 20.00 uur- Taptoe Vlissingen. MIDDELBURG Abdijplein, overdag - diverse kinderac tiviteiten i.v.m. Mid delburgse Stads feesten OOSTKAPELLE De Halve Maan, 16.00 uur-Sing-in Glorious VLISSINGEN De Piek, 14.30 uur - Theatergroep Pauze. LINTJES VOOR BRANDWEERMANNEN SEROOSKERKE Burgemeester Rob van der Zwaag heeft gisteravond in Serooskerke aan de heer W.P.H. Dijkers (links) uit Zoutelande en de heer H. de Waele uit Zoutelande een Koninklijke Onderscheiding uitgereikt. Beide heren zijn ruim 20 jaar lid van de vrijwillige brandweer, post Zoute lande. Ze werden benoemd tot Lid in de Orde van Oranje Nassau.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 191