Kees haalflr de ladiës bannen Leonie Ton laat zich verrassen op het WK Trail Zeeland Seaports moet meebetalen aan sanering Thermphos Marjon van Iwaarden leert kinderen zingen ZEELAND 7 De provincie stemt niet in met een fusie tussen de Zeeuwse havens en Gent als Zeeland Seaports geen geld steekt in de sanering van Thermphos. Maar liefst vier Zeeuwen aan de start in Italië zeeland22 - De havenbedrijven Zeeland Sea ports en Gent zien geen blokkades voor een fusie, maar het provincie bestuur van Zeeland wel. Want als Zeeland Seaports (ZSP) niet flink meebetaalt aan de sanering van Thermphos, kan het havenbedrijf de fusie vergeten. Met pijn in de buik hebben Pro vinciale Staten gisteren 4,5 miljoen euro uitgetrokken om ervoor te zorgen dat het Thermphos-terrein tot en met oktober veilig wordt be heerd. Het geld wordt onder meer gebruikt om te zorgen dat het ui terst brandbare fosforslib op het terrein geen vlam vat. Onvermijde lijk, verwoordde CDA-Statenlid Hannie Kool-Blokland gisteroch tend het algehele gevoelen van de Staten om opnieuw geld op tafel te leggen. Maar het chagrijn bij Pro vinciale Staten om steeds weer op nieuw geld in de sanering te stop pen is groot en het geduld is op. Ze zijn er klaar mee dat Zeeland Seaports geen cent bijdraagt, ter wijl het straks wel verdient aan de uitgifte van de schoongemaakte grond. Het CDA gaf dan ook als eerste een 'fusiewaarschuwing'. „We wil len pas over een fusie met de haven van Gent praten als Zeeland Sea ports een oplossing heeft gezocht voor de sanering van Thermphos", dreigde Kool-Blokland. Bijna alle partijen sloten zich daarbij aan. „Het blijft wrang dat Zeeuwse inwoners de dupe zijn van Thermphos", zei SGP'er Harold van de Velde. „De rol van Zeeland Seaports in de discussie wekt irrita tie op. Weinig actie en altijd maar naar de provincie kijken." Willem Willemse (50PLUS) sprak van 'een debacle dat inmid dels is uitgegroeid tot een ramp'. De PVV wil dan ook dat de eurocom missaris van handel Cecilia Malm- ström in de Staten tekst en uitleg komt geven. De partij wil van haar horen waarom Brussel destijds geen paal en perk heeft gesteld aan de dumping van goedkope fosfor op de Europese markt. Daardoor is Thermphos failliet gegaan. Een op roep om haar direct uit te nodigen werd niet gesteund. Hoe haar wel uit te nodigen is nu achter de scher men onderwerp van gesprek. Ook het geduld van gedepu teerde Carla Schönknecht is op. Ze is het met de Staten eens. „Er moet een oplossing komen voor Therm phos voordat Zeeland Seaports kan fuseren met Gent", reageerde ze. Opmerkelijk was dat nog geen De rol van Zeeland Seaports in de discussie wekt irritatie op twee uur nadat de Staten zo hard uithaalden naar het havenbedrijf, Zeeland Seaports en de haven van Gent een persbericht de wereld in sturen. Niets staat een fusie in de weg, luidt de boodschap. In november kondigden de ha vens aan een fusie te willen verken nen. Die verkenning is nu klaar. Conclusie: een gelijkwaardige fusie is mogelijk en er zijn oplossingen voorhanden voor alle vraagstukken (strategie, governance, juridisch en fiscaal). De twee huidige CEO's Daan Schalck (Gent) en Jan Lagasse (ZSP) zullen samen de leiding voe ren over het nieuwe bedrijf. Maar in het persbericht wordt geen melding gemaakt van de pro blemen rond de voormalige fosfor- fabriek Thermphos. De schoon maak van het fabrieksterrein gaat tussen de 126 en 170 miljoen euro kosten. Een woordvoerder van Zeeland Seaports laat weten dat in het pro tocol dat aan de aandeelhouders is aangeboden ook is opgenomen dat een oplossing voor Thermphos voorwaarde is voor het doorgaan van de fusie. Maar meer commen taar geven beide havens niet. It zaterdag 10juni2017 pzc.nl Be-mail: redactie@pzc.nl Bekende Volendammer Kees Tol verwel komde gisteravond in Goes de arrive rende dames die meededen aan de derde editie van de LadiesNightRide. Honderden sportieve vrouwen vertrokken vanaf de Grote Markt in Goes voor een fietstocht van 15 of 30 kilometer. Jolanda, Bianca, Maaike, Arjon, Ingeborg en Monique speel den een thuiswedstrijd en wilden graag even met Tol poseren. Vooraf hadden zich ruim 400 vrouwen aangemeld. De Ladies NightRide is de proloog van het Delta Ride for the Roses-weekend. Vandaag zijn de Zeelandhallen in Goes het traditionele ver trekpunt. Morgen is er voor het eerst ook een editie in Zeeuws-Vlaanderen, met start en finish op de Markt in Terneuzen. Er zijn beide dagen routes over 25,50, 80 en 120 kilometer. In totaal worden zo'n 5.000 deelnemers verwacht. FOTO JOH AN VAN DER HEIJDEN Provincie waarschuwt havens Jeffrey Kutterink Middelburg -Harold van de Velde, SGP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 188