Enorme verschillen in eigen bijdrage voor 2 boortoestellen €490 €180 li 'Ik eet nu meer biologisch' 'Ik koop nooit een kiloknaller' 'Ik koop gewoon waar ik zin in heb' E 17 minimaal De Italiaan was daarbij niet te zuinig. Hij kocht en kocht en kocht, een tijdlang voor liefst 8o miljard euro per maand, nu voor 6o miljard. De balansen van de centrale banken in de euro zone hebben bij elkaar opgeteld inmiddels een omvang van ruim 4.000 miljard euro, ongeveer drie keer zo veel als voor de crisis. 4.000.000.000.000 euro. Een vier met twaalf nullen. Het is niet alleen een enorm be drag. Het is langzaam maar zeker ook een molensteen om Draghi's nek. „De ECB heeft twee instru menten: de rente en de balans", zegt Bert Smid van het Centraal Planbureau. „De rente is zo laag dat hij daar niet meer aan kan sleutelen." En dat tweede instrument, de balans van de banken? Die is zo omvangrijk dat het de vraag is hoeveel er nog bij kan. De noor delijke lidstaten moesten al tan denknarsend toezien hoe Draghi steeds meer leningen opkocht. Het draagvlak om nog eens een paar duizend miljard euro in de markt te pompen is er niet. Bo vendien: ooit moet het ook weer verkocht worden, en het wordt al een hele krachtproef om de hui dige balans leeg te laten lopen. In een gisteren verschenen rap port laat het CPB zien hoe dat zou kunnen gaan. Het is sowieso on bekend terrein, met tal van potentiële landmijnen. Wat in feite gebeurt, als Draghi eenmaal besluit dat het genoeg geweest is, is dat de ECB geld uit de econo mie gaat pompen. Precies het omgekeerde van wat de centrale bank de afgelopen jaren deed. De ECB zal geen obligaties meer bijkopen, en daarna bestaande obligatieleningen laten aflopen. De overheid of het bedrijf dat de obligatie uitgaf, moet Draghi het aankoopbedrag dan teruggeven. Dat geld ver dwijnt dus uit de economie. Het gaat zoals gezegd om enorme bedragen. Het balanstotaal van 4.000 miljard euro staat gelijk aan 40 procent van de economie van de eurozone. Stel nou eens dat de ECB de helft van dat bedrag uit de markt gaat halen - niet zo'n heel gekke inschatting, aldus Smid. Dan ver dwijnt er dus een bedrag ter waarde van zo'n 20 procent van de economie. De ECB zal uitge- Alsde Europese Centrale Bank geen staatsobligaties meer koopt, gaat de rente omhoog breid de tijd nemen voor zo'n operatie, maar het afbouwen van de portefeuille kan niettemin schokken veroorzaken. Monetaire krapte, in jargon, drukt de econo mische groei. Hogere rente De overheid is een van de par tijen die dat op moet vangen. Smid: „Als de groei lager is, zijn ook de belastinginkomsten lager. Daarnaast zal de overheid meer rentelasten hebben. Als de ECB geen staatsobligaties meer koopt is daar namelijk minder belang stelling voor en wordt de rente hoger." Al met al zal het begro tingstekort dus toenemen. Normale Nederlanders zullen het ook merken, verwacht Smid, omdat de rente vermoedelijk zal stijgen als Frankfurt de teugels aantrekt. Hypotheken worden dus duurder, aan de andere kant renderen pensioenen en spaar rekeningen beter. Ooit. Want vooralsnog gaat Draghi door op het oude pad. De economie draait weliswaar beter dan hij in lange tijd deed, maar de inflatie doet nog steeds niet wat hij moet doen. De voorspellingen voor de komende tijd gingen zelfs weer iets omlaag. En dus blijft Draghi minstens tot het einde van het jaar voor 60 miljard euro aan obligaties per maand kopen. De grote hoop wordt nog wat groter. Bijvoorbeeld bij een Menzis basisverzekering hoortoestel categorie 3: Beter Horen Schoonenberg Specsavers Benieuwd hoeveel u kunt besparen? Kijk en vergelijk op specsavers.nl/vergelijker vrijdag 9 juni 2017 Barbera Miedema (59) graait in haar tas. „Kijk, dit heeft een Beter Leven keurmerk. Ik heb daar be wust voor gekozen. Je weet dat het gezonder is voor jou en vooral beter voor het dier. Dat vind ik belangrijk. We hebben een lange peri ode van massaproductie gehad, dus het lijkt me ver standig om dat te minderen. Om eerlijk te zijn let ik er niet altijd op dat het biolo gisch is: soms heb ik haast en kijk ik niet naar keurmer ken. Maar ik ben de laatste jaren wel een stuk meer biologisch eten gaan kopen. Vaker groente en fruit en soms ook groente burgers in plaats van nor maal vlees. En ik koop altijd scharreleieren." maar nu nog even niet -Bert Smid (CPB) €0 Specsavers vergoedt uw (resterende) eigen bijdrage t/m 31 augustus. Zie voorwaarden en meer informatie op specsavers.nl/vergelijker. Specsavers 2017. Specsavers en het Specsavers logo zijn merken van Specsavers. „Deze gehaktballetjes zijn biolo gisch." Annelies Kruik (49) wijst naar het vlees dat ze heeft ge kocht. „Ik kies bewust voor bio logisch vlees. Over het alge meen is het lekkerder van smaak en ook beter voor het dier. Althans, daar ga ik van uit. De smaak vind ik het belang rijkst. Ik zal nooit een kiloknaller kopen, daar zit veel water in en het smaakt helemaal niet lek ker. Ik eet een stuk minder vlees dan voorheen. Maar als ik vlees eet, dan vaak biologisch. Dat ben ik steeds meer gaan doen. Het aanbod van biolo gisch vlees is enorm uitge breid, dus er is keuze genoeg." Niet iedereen gaat mee met de biologi sche trend. Sec Yong (30) heeft worsten gehaald bij Albert Heijn. „Niet biologisch, volgens mij. Er staat alleen een barbecuekeur merk op. Als er iets in de aanbie ding is, koop ik wel biologisch voedsel. Maar verder ben ik er niet erg bewust mee bezig. Ik koop gewoon wat er op dat moment is en waar ik zin in heb. Om mij heen merk ik wel dat veel mensen bewust eten kopen. Het lijkt erop dat er vaker voor biologisch vlees wordt gekozen. Je kunt er in de schappen van de supermarkt ook nauwelijks meer omheen, er ligt steeds meer biologisch."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 17