Do erimineelste anderhalve kilometer van Duitsland blijkt gezellig en er is een streng toelatingsbeleid. Elke nieuwkomer moet bij ons passen. Dus wel een ovenbouwer, maar geen Starbucks." Leiptsisj, zoals ze het hier zelf zeggen, leert langzaam wat is het is om een grote stad te zijn. Gregor Hovemann woont er graag, ook al komt hij uit het veel levendiger Roergebied, vlakbij de Nederlandse grens. „Hier staan nooit files, heerlijk! Het is een mix van de oude DDR en de flair van Berlijn. Het al lermooiste zou zijn als Leipzig op de plaats van Bonn zou liggen, want hier in de buurt is echt niks te doen. Je moet 200 kilometer naar het westen rijden voordat er iets te beleven valt. En naar het oosten, meer migranten. Het blad Focus ging er op reportage en trof er 'de crimineelste anderhalve kilometer' van Duitsland. 'Dit is waar de misdaad woont.' Ook de politie noemt de straat 'een crimineel-geogra fisch zwaartepunt'. Toch is het er gezellig, hier ademt en beweegt de stad, veel meer dan in het oude centrum met zijn nette klinkerstraten en historische panden. Je kunt er van alles kopen - legaal en illegaal -, het wemelt er van de hoofd doeken en tatoeages en de hele wereld is er te ruiken. De Leipziger schrijver André Hermann woont er al jaren met veel plezier, en is eigenlijk maar voor één ding bang: toeris ten die weieens wat spannenders willen dan een verantwoord museum of Kaffee mit Kuchen. „Voor je het weet, staan we in een reisgids van Lonely Planet." II tsja, daar gebeurt pas weer iets als je in Japan aankomt. Aan de Eiscnbahnstrafte, op een kwar tiertje lopen van het enorme monumen tale station, ligt een stukje Leipzig dat er twintig jaar geleden echt nog niet was. Hier leven meer dan zeventig nationali teiten bij elkaar, de bewoners zijn jong - gemiddeld 36 jaar - veel studenten, nog Europa's hoogste monument magazine 51 Verfrissend DeMendebrun- nen is de grootste fontein van de stad en wordt als een van de mooi ste beschouwd. Rechts: Inde Red Buil Arena werd gevoetbald tijdens het WK voetbal van 2006. Het is liefst 91 meter hoog, nergens in Europa vind je een hoger monu ment. Als je er voor staat, voor de enorme bruingra- nieten blokken, dan kun je je alleen maar heel klein voelen. Op deze plek vond tussen 16 en 19 oktober 1813 de grootste slachting van die eeuw plaats. Een half miljoen doden vielen er hier, toen het leger van Napoleon Bonaparte verslagen werd door Pruisische, Russische en Oostenrijkse soldaten. Een deur onder de voeten van een enorme soldaat leidt je het monument in. Je kunt met een lift (bijna) naar boven, maar het loont de moeite om de vijfhon derd treden te beklimmen. Alleen zo voel je het grootse en tegelijk het beklemmende van dit Völkerschlachtdenkmal. En als je dan uiteindelijk zwetend op het hoogste plateau belandt, en onderweg de stenen sol daten en dodenmaskers hebt gezien, kun je alleen maar zwijgend van het uitzicht genieten. (StraBe des 18. Oktober 100. Entree 8 euro, kinde ren tot 6 jaar gratis. Metrolijn 15 richting Meus- dorf, acht haltes vanaf de Augustusplatz)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 174