In de vroegere katoenspinnerij zitten nu galerleljes, werkplaatsen, restaurantjes en een bioscoop - e Leipzigers zijn rustige mensen, hadden ze gezegd. Bedachtzaam, eenvoudig, niet van dat schreeuwerige, gewoon, normaal, Oost-Duits. Maar niet op deze dinsdag avond in de Leipzig Arena. Op de sport- tribune komt de ware mens naar boven. In dit geval de ware mens die zich diep had verscholen in mevrouw Grabowski. Ze zat voor de wedstrijd nogal nors op haar te krappe stoeltje, rij R, nummer 18, duidelijk geïrriteerd door de buren, die net iets te dicht tegen haar aan zaten. Maar nu, als haar handballers van SC DHfK Leipzig in het Spiel des Jahres ruim vóór staan tegen TSV Hannover, gaat mevrouw Grabowski helemaal los. Ze gilt, ze juicht, ze stompt haar buren, die inderdaad net iets te dicht tegen haar aan zitten. Leipzig wint uiteindelijk met 28-24 en haalt voor het eerst in de ge schiedenis de halve finale van de Duitse handbalbeker. „Meine Güte", stamelt mevrouw Grabowksi. „Allemachtig". Haar ogen vol tranen. Ze waren het niet gewend in de stad, dit soort succes. Maar het is nog veel mooier dan dit. Naast deze Arena staat een andere Arena, die van RB Leipzig. De voetbalclub die het zo onverwacht goed doet in de hoogste Duitse competitie. Elke thuiswedstrijd drommen meer dan veertigduizend mensen door de straten naar het vernieuwde oude volks stadion; het zoemt, het zingt, het zit elke keer helemaal vol. Kaartjes zijn moeilijk te krijgen, maar die moeite is het wel waard, ook voor het handballen (al is dat iets makkelijker én goedkoper). Dit is het nieuwe gezicht van een stad die het gewicht van de laatste decennia als een loden bal achter zich aan sleepte. Een kwartiertje lopen van de beide Arena's, aan de Dittrichring, ligt de Runde Ecke, het oude gezicht van Leipzig. Tij dens de jaren van de DDR durfden gewone burgers alleen maar vanuit hun ooghoeken naar dit gebouw te kijken. Hier zat het hoofdkwartier van de Stasi, de beruchte Oost-Duitse geheime dienst. Nu is het een museum, maar niet zomaar eentje, het is een plek om rillingen van te krijgen. Neem de tijd en kijk eens goed naar het alledaagse kantoortje van een ambtenaar, naar het plastic koffieappa raat en de suffe bloempot. Lees de ge schiedenis van Johannes Herklotz, een scholier die in een opstel de DDR durfde te bekritiseren en vervolgens verhoord werd door zijn leraar, de directeur én iemand van de geheime dienst. Of maak gewoon een praatje met de mevrouw die het mu seum beheert en hoor haar vertellen over de camera met die lange, smalle lens die speci- Goed toeven Terrassen bieden uitzicht op de Thomaskirch in het centrum, waar de stoffelijke res ten van Johann Sebastian Bach zijn 481 zaterdag 10juni 2017

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 171