Zo blauw, zo blauw Op reis met Couperus Misbruik MIJN SOUVENIR De wereld van Hans Avontuur i We wis ten het al, voel den het al, en nu is het ook wetenschap pelijk bewezen: de zee is gezond. Onderzoek van de universiteit van Michigan wijst uit dat wonen met zicht op grote blauwe op pervlaktes, zoals de zee of een groot meer, zorgt voor minder stress. Hoe lang je aan zee moet ver blijven voor aantoonbaar effect is nog even de vraag, maar je kunt wel vast beginnen op een van deze vier plekken. 1 Great Blue Hole, Belize In het barrièrerif van Belize zit een 124 meter diep gat: the Great Blue Hole. De ronde opening met een doorsnede van ruim 300 meter oogt als de patrijspoort van moeder aarde, waar je even naar binnen mag gluren. Het is een stukje varen, maar perfect voor snorkelaars. 2Havasu Falls, Arizona (VS) Iets ten zuiden van de Grand Canyon dondert het water van de Colorado omlaag in een natuurlijk zwembad vol melkachtig blauw water. Wat een ietwat overdreven Disney- attractie zou kunnen zijn, is allemaal echt en de 12 kilometer lange hike dubbel en dwars waard. 3 fles Lavezzi, Sardinië/ Corsica Op deze eilandengroep, die deels bij Sardinië en deels bij Corsica hoort, groeit nauwelijks een boom. Maar dat water.zo blauw, zo helder, zo perfect dat het soms lijkt of je in een aquarium zwemt. Populair in het hoogseizoen, stil en idyllisch in voor- en najaar. 4Aitutaki, Stille Zuidzee Voor het ware Blue Lagoon-gevoel, trek je je spaarrekening leeg en reis je naar het atol Aitutaki in de Stille Oceaan. De 22 eilandjes claimen het beste zwemwater van de wereld te hebben en ontvangen hun gasten op een duurzame manier. Denk witte stranden, groene palmbomen, nauwelijks mensen en... blauwe zee. 41 magazine 45 reizen i Een handgemaakte rode roos van lege colablikjes. Gekocht op een markt in Zuid-Afrika. 1 H hans.avontuur@persgroep.nl Op mijn nachtkastje ligt Couperus in de Oriënt, een onderzoek naar de reis die de schrijver in 1921 maakte. Ik lees, blader en droom weg naar het Algerije en Tunesië van toen. Teletijd- machines bestaan niet, maar dit boek komt dicht in de buurt. Er staan schil derijen in afgedrukt, affiches met reclame voor hotels, tientallen oude foto's en passages uit reisdagboeken. Ik houd van Louis Couperus. Niet eens vanwege romans als Eline Vere en De stille kracht, maar vooral om zijn reis verhalen. Hij is een meester van de ob servatie en weet dat te verpakken in poëtische zinnen als 'een tederheid van stemmingen en licht vervloeit langs de rivier'. Couperus reisde zich een on geluk en schreef daar brieven, verhalen en boeken over. En wat in onze tijd van juichende reisblogs en virtueel face- bookgeluk zo fijn is aan zijn reis door Noord-Afrika: de schrijver twijfelt, wor stelt en moppert. Bijvoorbeeld over de kamelentocht, '...zoo zonder steun, zoo vreeselijk wijdbeens, zoo belachelijk verheven'. Iedere pop-up reisschrijver van vandaag zou ten minste één verhaal van Couperus moeten lezen, om daarna de conclusie op een nog lege plaats op het lichaam te tatoeë ren: de mooiste reizen zijn niet perfect! Onlangs kocht ik in een Spaans winkeltje een flesje water. Een halve liter voor 30 cent. Een soortgelijk flesje deed op de luchthaven bijna 3 euro. Een alternatief heb je daar niet, want een dorstlesser meenemen is verboden en in veel landen is kraanwater ondrinkbaar. Dan krijgt water van 3 euro toch een vies smaakje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 168