Tommy Wieringa Straks slaapt u als een vorst in Soestdijk 15 r €99, III I III I De vrouw keek op en zei: u en ik hebben iets gemeen Gehaast liep ik door Leiden en dat was jammer, want Lei den is een mooie stad. Ik moest nog eens terugkomen met minder haast, dacht ik - de sterrenwacht is een van de oudste van Europa, er komen mensen helemaal uit China en Japan om Leiden te zien. In een klinkerstraatje propte een vrouw een vuilniszak in een elektronisch gestuurde vuilnisbak. Ik vroeg haar de weg naar de Burgsteeg, waar ik een paar verhalen zou voorlezen voor een blank en welgesteld publiek. De vrouw keek op van haar wor steling met de vuilnisbak en zei: 'u en ik hebben iets gemeen'. Ten aanzien van kleine wonde ren heb ik mettertijd een hou ding van passieve bereidheid aangenomen, zodat ik zei: 'Ver tel'. 'Boeli van Leeuwen', zei de vrouw. 'Ik weet dat u een bewon deraar bent. Ik schreef een boek over Curasao waarin hij voor komt. Ik wilde het u al een tijdje toesturen.' Ik gaf blijk van verrassing en nieuwsgierigheid, maar moest nog altijd naar de Burgsteeg. Ze liep een eindje voor me uit en wees me waar het was. Ze zou het boek naar mijn uitgeverij stu ren, beloofde ze, het was echt iets voor mij. In Koetshuis De Burcht ont moette ik de andere auteurs van dienst, onder wie Frank Koene gracht, die ik al net zo bewonder als Boeli van Leeuwen. We dron ken witte wijn. Koenegracht ver telde verdrietige verhalen over zijn leven. Op het podium las hij gedichten waar je om moest hui len en lachen tegelijk. Een licht gedicht ging over Verschoor, het heette Heb je alles bij je. Verschoor duikt in het werk van Koenegracht een paar keer op. Nooit wordt uitgelegd wie hij is. Dat vond ik interessant. Een paar jaar geleden schreef ik een hand vol verhalen waarin Verschoor fi gureerde als een soort Elckerlyc. Tevergeefs heb ik andere schrij vers gevraagd om ook Verschoor- verhalen te schrijven, om zo een doorgeefpersonage te scheppen en de literatuurwetenschap over honderd jaar tot wanhoop te drij ven: 'Wie was in godsnaam die Verschoor?!' het publiek die Verschoor heet. Hij bestaat echt, De Door Zeelten Gevreesde, ik schud zijn warme hand. Verschoor kan smakelijk vertellen over geheime plekken waar magisch veel vis zit (spaar bekkens), en ook over Boeli van Leeuwen weet hij wel het een en ander. Zo'n avond was het, en het had me niet verbaasd als rond middernacht ook Huckleberry Finn of Josef K. nog hallo waren komen zeggen. Verkocht voor 1,7 miljoen euro: pa leis met gigantisch park en terrein, hotel of woningen toegestaan. Een koopje? Een walhalla voor elke pro- j ectontwikkelaar? Niet helemaal. De koper moet nog eens 100 miljoen euro ophoes ten voor renovatie en de verkoper heeft nogal wat noten op zijn zang als het gaat om duurzaamheid. Drie partijen doorstonden de ja ren durende selectie. Zij mochten van het Rijksvastgoedbedrijf bie den op het voormalige onderko men van koningin Juliana en prins Bernhard, paleis Soestdijk te Baarn. De één zette in op een innovatief platform voor ondernemend Ne derland. De ander beloofde een educatie- en opleidingsinstituut voor duurzame toepassingen. De derde kandidaat kwam door de toets met een tot in detail uitge werkt plan voor 'een natuurbeleve- nis'. En er moet ook geld verdiend worden. Alle indieners zoeken dat in horeca en woningbouw. Uiteindelijk ging het nog maar om één ding: de hoogte van het bod. „Ronduit frustrerend", zegt Anton Valk, van verliezer Stichting Eden Soestdijk, „Doe je zo je best met een mooie maatschappelijke invulling en uiteindelijk wordt het toch een centenkwestie. Wat is pa leis Soestdijk waard? Eén miljoen, twee miljoen? Je moet een getal noemen, maar als je zo veel kunt in vesteren, wil je niet dat het afhangt van een paar ton. Het bieden was een loterij, die wij helaas verloren." De winnaar is Made by Holland. De karakteristieke vleugels van het paleis worden presentatieruimtes voor bedrijven en organisaties. De publieke functie is verzekerd met tentoonstellingen. De bovenste etage, waar de koninklijke familie haar privévertrekken had, wordt waarschijnlijk ingericht als hotel. Die bovenste etage is bij rondlei dingen altijd gesloten gebleven voor het publiek. „En dat is niet voor niets", zegt de Baarnse wet houder Erwin Jansma, „Die ruim tes zien er niet uit. Echt, heel erg verwaarloosd." Wat er nog rest van de inrichting wordt niet mee ver kocht. Volgens Jansma levert het rijk het paleis leeg op. Zo wordt de laatste fysieke herinnering aan de Oranjes weggepoetst. Gemeente aan zet Baarn stond aan de zijlijn bij de ver koop, maar krijgt nu het laatste woord. „Er moeten vergunningen komen en een bestemmingsplan", zegt Jansma. „Het plan voor de wo ningen zal door ons getoetst wor den. Het is dus niet gezegd dat alles wat de koper wil ook daadwerkelijk gaat gebeuren. Ik ga ervan uit dat Made by Holland flexibel met dit gegeven kan omgaan." De winnaar ontwikkelde eerder het terrein van de Westergasfabriek in Amsterdam. „We weten waar we aan beginnen", zegt woordvoerder Maya Meijer-Bergmans, „van de Westergasfabriek hebben we een plek gemaakt waar veel verschil lende mensen zich thuis voelen." Exclusieve Lezersreis Vanaf 159,- 3-daags arrangement, Westerbork, Drenthe €99 Drenthe doet wat met je! Boek nu deze reis op reiskatern.nl/pzc/GV1743 Q reiskatern.nl vrijdag 9 juni 2017 PC Verschoo Vissen met Verschoor is rustig en goed. 'Niet denken', is zijn advies. 'Denken vermindert de kans op vis.' De Door Zeelten Gevreesde hangt vol stoeltjes, kussentjes, mesjes en twinkelende schaartjes. 'Hm', zegt hij, turend naar de sterren in de Deense zomernacht, 'reken maar dat daar een hoop vis zit'. Na het optreden stelt Koene gracht me voor aan een man in Hotelgasten in de privévertrek- ken van de Oranjes. Na jaren van plannen maken is gisteren dan toch een knoop doorgehakt over de toekomst van paleis en land goed Soestdijk. Eric van der Velden Soestdijk A Soestdijk, straks een paleis van een hotel, foto rijksvastgoedbedrijf voor vertrek: tot 22 december 2017 Prachtig gelegen in hartje Drenthe Aan de rand van gezellig dorp Gratis WiFi parkeren Prachtig fietsen en wandelen Dit sfeervolle 4-sterren hotel is omgeven door schitterende natuurge bieden met uitgestrekte wandel- en fietspaden, levendige dorpen en vele bezienswaardigheden. Tip: bezoek Kamp Westerbork, Wildlands Adventure Zoo en het hunebedinformatiecentrum in Borger. Want een bezoek aan Drenthe betekent ook een bezoek aan de Hunebedden! Inbegrepen: 2 x overnachting in een luxe kamer 2 x uitgebreid ontbijtbuffet 2 x heerlijk 3-gangen keuzediner Regioplattegrond met fietsknooppunten en wandelroutes Gratis WiFi parkeren Extra informatie: Bij aankomst op vrijdag en zaterdag geldt een toeslag van 10,00 p.p. Jun t/m sep: vanaf 109,00 p.p. Okt t/m dec: vanaf 99,00 p.p. Prijzen zijn exclusief verblijfsbelasting 2,20 p.p.p.n. en per boeking 7,50 reserveringskosten. Kijk voor de voor waarden op www.goedverblijf.nl/GV1743 HoteL Restaurant Ruyghe Venne beschikt over 34 hotelkamers. De luxe ingerichte kamers op de le etage zijn allen voorzien van een Frans balkon, een bad en douche, tv, telefoon, gratis WiFi, schrijftafel en kluis. De kamers op de begane grond hebben een privéterras (toeslag: 10,- p.p.) Daarnaast beschikt het hotel over een sfeervol ingerichte lounge met fraai gelegen terras, een gezellige bar en een stijlvol restau rant waar heerlijk gedineerd kan worden. Kortom: genieten van luxe en rust op een prachtige plek! Het hotel is gelegen in hartje Drenthe, in een landelijke omgeving aan de rand van een bos en heide veld en net buiten het gezellig dorp Westerbork. Veel fiets- en wandel routes starten direct vanaf het hotel. /Oi13 V2itlI3 Meer informatie en boeken: Ga naar onze website reiskatern.nl/pzc/GV1743 of bel met Goedverblijf.nl 085-4899019 o.v.v. reisnummer GV1743 Goedverblijf.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 15