Van y.oiif naai' zool ualor Nijvere dieren Tien jaar depressie in cijfers in de drie maanden belde de behandelaar op om te vragen hoe het met ze ging. Groep drie had naast de huisartsen zorg en de terugvalpreventie training ook een gesprek met een psychiater, die eventuele medicatie tegen het licht hield. De laatste groep kreeg naast de huisartsenzorg en de terugvalpreventie tien sessies cognitieve gedragstherapie (zie kader 'Jezelf beter den ken'), waarbij de patiënt leert om negatieve denkpatronen te herkennen en doorbreken. Tien jaar na aanvang van de therapie wisten de onderzoe kers een representatief deel van de patiëntengroep op nieuw op te sporen. In inter- Ondanks hel grimmige plaatje beter had geholpen dan de gebruikelijke huisartsenzorg. Aanknopingspunten Ondanks dat grimmige plaatje heeft de psycholoog hoop. „De groep die cognitieve gedragstherapie had ontvan gen, leek iets beter af te zijn dan de andere groepen. Dat beeld komt ook naar voren uit eerdere studies naar de effec tiviteit op de langere termijn van die therapie, dus dat biedt aanknopingspunten." De meeste mensen die een depressie doormaken, krijgen antidepressiva voorgeschre ven. i,i miljoen Nederlanders slikken ze, de helft langer dan twee jaar. Maar de werking van de pillen is te vergelij- heeft de psycholoog loeh hoop ken met die van tandpasta. Het beschermt zo lang je het gebruikt, maar kan ook bij gebruik niet altijd voorkomen dat je toch weer een nieuwe depressie ontwikkelt. En het helpt al helemaal niet nadat je stopt met slikken. Conradi: „Therapie werkt anders, dan leer je iets dat je kunt blijven toepassen na de behande ling. Het heeft daarom de potentie om mensen op de lange termijn te helpen." Dat ze daar tien jaar later weinig van terugzagen, heeft met de dosis te maken, denkt hij. „Misschien is er meer tijd voor nodig om destructieve denkpatronen duurzaam te doorbreken en moet je daar niet tien, maar twintig sessies voor uittrekken. Dat is een in vestering, maar als het helpt, bespaar je op lange termijn kosten van arbeidsverzuim en zorggebruik." 41 views vertelden 166 patiënten over het ziekteverloop in de voorbije zeven jaar. Van de eerste drie jaar na de therapie hadden Conradi en zijn colle ga's de uitkomsten al eerder in kaart gebracht. Inzicht in het tienjarig ziek teverloop maakt duidelijk hoeveel last patiënten op de lange termijn blijven houden van hun klachten. Ook kwa men de onderzoekers tot de ontnuchterende conclusie dat geen van de experimentele behandelingen aanmerkelijk Jezelf beter denken magazine 25 Amerikaanse ingenieurs hebben een manier ontdekt om water met een hoge zoutgraad bijna volledig om te zetten in zoet water. Ze hopen dat het mechanisme in de toekomst waterschaarste in droge gebieden kan tegengaan. Mensen zijn niet de enige diersoort met een sterke werkethiek. Amerikaanse onderzoekers namen zo'n 4000 dierstudies onder de loep en concluderen dat ook dieren - van insecten tot vogels - doorzettingsvermogen, vastberadenheid, ijver en discipline laten zien, bijvoorbeeld bij het bouwen of schoonhouden van hun nest. In de tien jaar nadat patiënten zich bij de huisarts meldden met een depressie, maakte 75 procent na herstel nog minstens één an dere depressie mee. 80 Zo'n 80 procent van de patiënten slikte ruim drie jaar lang antidepressiva. 6 Daarnaast ervoeren mensen nog 6 jaar enkele depressieve symptomen. Ze had den bijvoorbeeld slaapproblemen of voelden zich waarde loos, maar hadden niet zo veel verschil lende symptomen dat ze de diagnose depressie kregen. Bron: The ten-year course of depression in Journal of Affective Disorders. Cognitieve gedrags therapie is een popu laire therapievorm waarbij de psycho loog een patiënt helpt negatieve denkpatronen te doorbreken. „Veel de pressieve mensen zijn geneigd zwart-wit te denken", zegt Conradi. „Een patiënt denkt bij voorbeeld: 'Ik ben hele maal niets waard als vriend', nadat hij een verjaardag is vergeten. Als therapeut nodig je hem uit de situatie nog eens goed te beschou wen. Klopt die conclu sie? Of zijn er andere gedachten mogelijk, die meer nuance bie den? Bijvoorbeeld: 'Ik ben weliswaar niet at tent met verjaardagen, maar als vriend sta ik er als het echt nodig is.' Zo'n gedachte doet meer recht aan de realiteit en geeft de patiënt meer gevoel van eigenwaarde." WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 148