^SopBfl LSUkS JMk fiBTS T&ov MOOI (Y\ET 0,B gI OB rhEV y-f? BNZO Jt V het druk, maar waarom was het zo moei lijk voor me om wat interesse voor hem op te brengen? Ik roerde door mijn koffie en vroeg me af: wat zou er gebeuren als ik eens écht wat aardiger in het leven zou staan? Proef op de som Een paar dagen later besluit ik de proef op de som te nemen. „Hé, hoe gaat het?" vraag ik glimlachend aan het kassameisje van de supermarkt waar ik dagelijks mijn boodschappen doe. Ik zie haar en haar collega's vaak, maar verder dan 'hallo' en 'dankjewel' gaat ons contact niet. Een blijk van interesse is best aardig, lijkt mij. Maar het meisje geeft geen sjoege en kijkt me bedenkelijk aan, alsof ik een strik vraag heb gesteld. „Goed hoor", ant woordt ze dan, op haar hoede. „Wil je de bon?" Misschien moet ik er even inko men, denk ik als ik weer naar huis loop. Al gauw blijkt dat de hoe-gaat-het- vraag aan veel mensen niet besteed is. De fietsenmaker, de assistente bij de tandarts, de receptionist bij de sport school - allemaal reageren ze eerder met verbazing en ongemak dan met enthou siasme. Alsof de vraag ze uit hun dage lijkse routine haalt. Volgens etiquettedeskundige Beatrijs Ritsema is het niet verwonderlijk dat wildvreemde mensen nogal verbaasd reageren als je aan hen vraagt hoe het met ze gaat. „Je dringt iemands persoonlijke ruimte binnen als je vraagt naar iemands gesteldheid. Het is dus eerder onbeleefd dan vriendelijk", vindt ze. En in Amerika dan? Daar hoefje maar een winkel in te lopen en het is how are you? voor how are you? na. Sommige men sen vinden dat misschien nep, maar ik heb het altijd vriendelijk gevonden. Rit sema: „Maar daar verwacht niemand dat je antwoordt: nou, eigenlijk niet zo goed, want mijn kat is zojuist overleden. Of het nu goed gaat of niet, de conventie is dat je antwoordt met: Fine, how are you?" Aardig zijn in het alledaagse leven zit hem volgens haar dan ook in heel andere dingen. Random acts of kindness, noemt ze dat. „Laat eens iemand voor in de rij bij de kassa. Of raap een omgevallen fiets op. En in gesprekken met vreemden kun je het hebben over iets wat zich in de omgeving afspeelt. Ga op zoek naar iets wat jullie gemeenschappelijk hebben. Praten over het weer is daarom altijd goed", zegt ze. Na het gesprek met Ritsema besluit ik de hoe-gaat-het-vraag maar te laten voor wat die is en me wat meer op mijn omgeving te richten. Dan valt ineens op hoeveel mogelijkheden zich dagelijks aandienen om iets aardigs te doen. Ik wijs twee mensen die zichtbaar verdwaald zijn de weg. Op een terras laten de ouders de knuffel van hun zoontje liggen. Ik trek een sprintje om 'm terug te geven. Ik maak een praatje met de straatkrant verkoper die ik normaal gesproken alleen gedag zeg. En ik help een vrouw die moeite heeft met haar fiets uit de stalling te halen. „Wat aardig van je", zegt ze. „Geen probleem hoor", zeg ik. Ik glunder een beetje. Empathische vreugde heet dat, weet Roos Vonk, hoogleraar sociale psycholo gie aan de Radboud Universiteit. „Het treedt op als je ziet dat jouw handelen iemand heeft geholpen. Je voelt dat deze vrouw blij is en als resultaat voel je zelf ook blijheid." Zuivere goedheid Zo bezien heeft aardig zijn dus ook een egoïstische kant: je gaat je er immers zélf ook goed door voelen. „Absoluut", be aamt Vonk. „Binnen de psychologie is het een klassieke discussie of er zoiets bestaat als 'onbaatzuchtig altruïsme': iemand helpen zonder dat je er zelf beter van wordt." Want behulpzaam zijn levert een mens natuurlijk ook wat op: als het door anderen wordt opgemerkt, is het goed voor je reputatie. En de persoon die jij uit de brand hebt geholpen, doet dat een vol gende keer misschien bij jou. „Zeker niet iedereen helpt anderen uit zuivere goed heid. Maar er zijn genoeg onderzoeken die laten zien dat het wel degelijk be staat." Wat in elk geval vaststaat, zegt Vonk, is dat altruïstische mensen geluk kiger zijn. „In tegenstelling tot wat je misschien zou verwachten, blijkt uit onderzoek dat de meeste mensen zich bijvoorbeeld beter voelen als ze een cadeautje kopen voor een ander dan voor zichzelf." Maar aardige dingen doen - vooral voor mensen die je niet kent - is voor veel mensen nog niet zo eenvoudig, zegt Vonk. Het vereist namelijk dat je toe nadering zoekt. „En in Nederland heerst magazine 21 WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 144