'Er is al voorkennis, dus dal leesl een sluk makkelijker' SCHEMERZONE Ken menselijk lichaam beslaat voor zestig procent uit water, maar dat wil niet zeggen dat hel vanzelf blijft drijven. Watergraf, Simon Beckett schrijver leest kels." Voorheen hielden kin deren die niet graag lazen maar van één formule: weinig tekst, veel plaatjes. Dat is nu anders. „Zet een bekend, po pulair gezicht op een kaft van iemand die honderden vol gers heeft, en het werkt. Oók bij de niet-lezers." Hoe dat komt? „Dit soort boeken hoefje niet chronolo gisch te lezen", zegt Desirée van der Zander van Stichting Lezen. „Dat is het voordeel van non-fictie. Je hoeft geen verhaallijnen te onthouden, hoeft lite raire trucjes niet te begrijpen. Dat vinden kinderen die lezen moeilijk of saai vinden, fijn." Ander voordeel: het kind is vaak al nieuwsgierig naar het verhaal voordat het ook maar een letter uit het boek heeft gelezen. Ze kennen de schrijver al en hebben al een inkijkje gehad in zijn of haar leven. Er is dus al voorkennis. „Dat leest makkelijker", zegt Van der Zander. Er is een ruwe tweedeling, zegt Doesburg van boekhandel Paagman. Enerzijds zijn er de boeken die over reizen, lifestyle, mode en beauty gaan - daar houden vooral de meiden van. Denk Anna Nooshins On Life, maar ook Happy Love Life, over het leven van de Neder landse vlogster Mascha Feoktistova. En er zijn boeken van vloggers en bloggers die over gamen gaan, over programmeren, en over hoe je een hit wordt op Instagram. Toegegeven: ze zijn niet geschreven door een Roald Dahl of Jan Terlouw. „De boeken zijn vaak vluchtig, redelijk oppervlakkig. Maar we zeggen altijd: lezen is lezen", zegt Van der Zander. „Ik ben blij dat deze boeken er zijn. En in de smaak vallen. Als een kind zo'n boek leuk vindt, is de kans groter dat het ooit ook een literair jeugdboek leest. Dus ik zou zeggen: lekker laten lezen." 41 BESTE BOEKEN Ik lees nu... Als ik schrijf, lees ik... Wat ik altijd nog wil lezen is... magazine 17 DE NERGENSMAN Tweede thriller over Evan Smoak. Hij helpt mensen die nergens anders naartoe kunnen. (A.W. Bruna, €20) TREIN NAAR PAKISTAN Over xenofobie in een Indiaas platte landsdorp. Roman van Khuswant Singh. (Hollands Diep, €20) Verpleegkundige verzwijgt haar slaapziekte. Van gelauwerd thriller auteur Hilde Vander- meeren. (Q, €20) EERSTE ZIN lezen wil... Van Hans Münstermann verscheen zojuist Geraakt. Alle boeken op deze pagina's zijn te koop bij debesteboeken.nl. Zinkjongens van Svetlana Alexijevitsj. Meeslepende interviews met Russische moeders van Afghanistan- soldaten. Moeders die later de schrijfster ervan beschuldigden de natio nale eer te bezoedelen. alles dat mijn aandacht trekt, alles dat ik denk te kunnen gebruiken, van alles door elkaar, net zo lang tot ik in staat ben te begrijpen wat ik niet nodig heb en wat ik echt niet kan missen. een boek dat ongelezen en nog verpakt in mijn kast staat. Ik weet niet wat het is, of ik het zelf ooit gekocht heb of gekregen. Dat zal ik altijd achter de hand houden voor literaire noodsituaties.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 140