IJzersterke schaduw Cocktailshaker vol as Lees mee met cle boekenredactie OP HET NACHTKASTJE recensies Ze was in de ogen van haar tijdgenoten vooral de charmante echtge note van Winston Chur chill - niet een first lady a la Eleanor Roosevelt, de activistische wederhelft van de Amerikaanse pre sident Roosevelt. Maar in Clementine, een leven met Winston Churchill (Kar mijn, €34,95) onthult Sonia Purnell dat Cle mentine Churchill - 'Clemmie' voor intimi - juist een enorme invloed had op de grote Britse staatsman. Misschien niet zozeer in militair-strategische be slissingen, al voorzag ze ook op dat toen nog zeer masculiene terrein haar man ongevraagd van ad vies, maar vooral waar het ging om het welzijn van Winston, die al dik in de 60 was toen hij in 1940 aantrad als prime minister. Ze waren smoorverliefd op elkaar en het is niet overdreven te stellen dat Clementine haar norse, vaak neerslachtige en soms fatalistische Winston erdoorheen sleepte met haar honder den brieven en haar aan wezigheid op momenten dat hij haar écht nodig had. Ook 'bewerkte' ze geregeld voor- en tegen standers van de onbere kenbare Churchill om hen mild ten opzichte van diens beleid te stemmen. En werkte ze, soms op de voorgrond, maar vaker in de coulissen, onvermoei baar om het moreel van haar man hoog te houden. Een prachtig boek over een ijzersterke vrouw, die veel meer was dan de in nemende schaduw van de grootste Engelsman aller tijden. —Arno Gelder Flip (Atlas Contact, €15) is een roman over twee be vriende plattelands weduwen op leeftijd. De een, Rika, is uitgerouwd en jaagt opnieuw de liefde na. Terwijl de ander, Duifje, niet kan loslaten: zij sleept de as van haar overleden echtgenoot in een cocktailshaker overal mee naartoe. Ook als zij met de nieuwe vriend van Rika haar woning ruilt en tijdelijk naar Amsterdam verhuist. Marjan Berk ba seerde het tragikomische Flip grotendeels op haar eigen leven. Ze stipt de heftige, herkenbare kan ten van verlies en ouder worden aan, maar serveert deze thema's voorzien van een prettige dosis relativering. Dat maakt het uit het leven gegrepen Flip licht verteerbaar. Annemart van Rhee Geef een kind de keuze YouTube of een goed boek en het kiest zeer waarschijnlijk voor de eerste optie. Maar een boek van een bekende vlogger, dat gaat er vaak wel in als koek. Rijen dik stond het laatst bij boek winkel Paagman in Den Haag, al uren voor de signeersessie begon. Wat was er aan de hand? Zat er een popster? Nee: de schrijver van Hoe word je een GameMeneer, een boek over de gelijknamige YouTube-ster, deelde er hand tekeningen uit. „De Justin Bieber onder de schrijvers", zegt Sanne Doesburg, van Paag man. „En ja, het was extreem druk." Die drukte laat wat zien, zegt Doesburg. Vloggers, bloggers en YouTube-sterren zijn de nieuwe Carry Slees. Zo zag ook Bol.com Hoe word je een GameMeneer over de digitale toonbank vliegen, net als My Way van Monica Geuze, waarin de 22-jarige vlogster vertelt over haar weg naar succes. Ook immens popu lair: On Life van modeblog- ger Anna Nooshin (30) en het boek van Britt Dekker en Esra de Ruiter Paarden- praat, naar hun gelijknamige YouTube-kanaal. Allemaal jonge mensen die het online hebben gemaakt, en daarna een boek uitbrengen. „Kinderen zien hen als voor beeld", zegt Doesburg. „Ze heb ben succes in een wereld die dicht bij de kinderen aansluit: op Instagram, YouTube, Facebook. Zo'n vlogger als Enzo Knol, die ook een boek uitbracht, komen ze dagelijks tegen als ze op hun smartphone scrollen." Voorkennis Doesburg ziet steeds meer kinderen die eigenlijk niet van lezen houden naar dit soort boeken grijpen. „Kinde ren en ouders vragen er ook specifiek naar in onze win- lezen Ruud Roodhorst: 4321 van Paul Auster- Sterk staaltje: één hoofdpersoon, vier levens Ellen den Hollander: De Jagers van James Salter-Knisperend proza; mooi hoe Salter de psyche van een gevechtsvlieger vangt Clementine, een leven met Winston Biografie Flip Roman Voor wie niet Tekst LISANNE VAN SADELHOFF 11 lustratio JOOST HOVING, NATAS JA DE VRIES 161 zaterdag 10 juni 2017

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 139