EUWS 11 FRANKRIJK VERKIEZINGEN Boeren, bankiers en een kapper. De nieuwe president Macron wil bij de parlementsverkiezingen zondag scoren met 'gewone' Fransen. „Andere politici zijn het contact met de mensen kwijt." Meer politie, minder ambtenaren MAUBORGnc A mal Amélia Lakrafi is een succesvol onder neemster. Ze heeft een bedrijf gespeciali seerd in cybersecu- rity. Of eigenlijk: dat had ze, lijkt het wel. Tot zo'n vier weken geleden. Op ïr mei presenteerde de Franse presi dent Emmanuel Macron zijn lijst met kandidaten voor de parlements verkiezingen, en tot haar verrassing staat Lakrafi (39) op die lijst. „Ik had nog nooit aan politiek gedaan. Ik her kende me niet in politici. Tot Emma nuel Macron. Hij is pragmatisch, en niet ideologisch. Hij is vóór het be drijfsleven. Dat spreekt mij allemaal aan als onderneemster. En hij sprak zich expliciet uit voor gelijke kansen voor vrouwen. Dat gaf voor mij de doorslag." Lakrafi meldde zich in maart als parlementskandidaat voor de lijst van La République En Marche! van president Macron. „Ik dacht: dat wordt niks. Ik heb geen netwerk van politieke kennissen of zo. Maar de avond vóór de rrde mei kreeg ik een telefoontje: 'We hebben je op de lijst gezet!' Dat zegt toch wel iets? Dat ze mij kiezen, zonder netwerk en zon der ervaring!" Haar leven stond in één klap op z'n kop. Ze werd de parlementskandi daat voor een speciaal kiesdistrict van Fransen in het buitenland. Om precies te zijn: Franse kiezers die wo nen in Oost-Afrika en het Midden- Oosten. „Ik moest campagne gaan voeren in 49 landen! Van Zuid- Afrika tot Syrië..." Ze leende geld van vrienden en vloog naar Qatar, de dag erna naar Abu Dhabi en de dag daarna naar Dubai. „Overal ontmoette ik Fransen die daar wonen. Ik sprak ze op scho len, in zalen, bij bedrijven. En ik ver telde wat ik wil doen als parlements lid. De dagen erna vloog ik naar Mau ritius, Madagaskar en Libanon." Overal waar ze kwam, kreeg ze hetzelfde te horen: 'Jij spreekt ten minste de taal van gewone mensen'. De onderneemster moet er zelf om lachen. „Ik ben spontaan, ik zeg wat ik denk. En alle kiezers die ik heb ontmoet, zeiden tegen me: 'Blijf zo als je bent'. De Fransen willen dat er weer gewone mensen in de politiek komen, waar ze zich in herkennen. Eén meneer zei zelfs: 'Als je gekozen wordt, ga dan alsjeblieft niet op al die andere politici lijken!'." Lakrafi vertelt het lachend in een café in Nanterre, ten westen van Pa rijs, waar ze woont. Ze heeft een uurtje de tijd om te praten en te lun chen, en stapt straks weer in het vliegtuig. „Ik slaap nu gemiddeld drie of vier uur per nacht maar het is geweldig!" De Franse parlementsverkiezingen spelen zich afin 577 kiesdistricten: in elk district wordt één lid van de As- semblée gekozen. De partij van Emmanuel Macron bestaat nog maar een jaar, maar is erin geslaagd in meer dan 500 kiesdistricten een kan didaat voor te dragen. De helft van die kandidaten heeft geen of nauwe lijks politieke ervaring. Het zijn boe ren of bankiers, ondernemers en on- MACRON derwijzers. Ook twee brandweer mensen en een kapper hebben zich kandidaat gesteld. „Jullie zijn het symbool van een historische verandering in de Franse politiek", zei Macron tegen zijn ver zamelde parlementskandidaten, half mei in Parijs. Hij vroeg ze zelfs expli ciet om géén beroepspolitici te wor den. „Let erop dat jullie niet ver knocht raken aan het pluche!" Proteststemmers Op de markt van Lorgues, in de Pro vence in het zuiden van Frankrijk, loopt Sereine Mauborgne met ver kiezingsfolders tussen platanen en schilderachtige huisjes. „Ik heb een maand vakantie genomen van mijn werk, om campagne te kunnen voe ren", vertelt Mauborgne (45). Ze werkt in haar normale leven als wijkverpleegster, maar nu is ze dus ook politica. In dit gebied van de Pro vence, ten noorden van Saint-Tro- pez, is ze de kandidaat van La Répu blique En Marche!. „Heel goed, nieuwe gezichten in de politiek!" zegt een oude man als Mauborgne hem tussen de markt stalletjes een verkiezingsfolder geeft. „Je ziet altijd dezelfde mensen in de politiek. En allemaal doen ze de zelfde beloftes. En niemand houdt zich eraan!" Een mevrouw naast hem bemoeit zich ermee. „Wie kan je nou nog vertrouwen? Politici denken alleen aan hun eigen portemonnee of ze geven baantjes aan hun kinderen. Het is goed om nu eens op een kandi daat te kunnen stem men die hier uit de buurt komt, op ie mand die je kent, die geen vuile handen heeft." De man en de vrouw geven het toe: ze zijn protest- De Fransen willen politici in wie ze zich kunnen herkennen stemmers. En nu zelfs het extreem rechtse Front National wordt ge plaagd door schandalen, is de 'nieuwe' partij van Emmanuel Macron hun hoop. Een mevrouw komt op Mauborgne aflopen en vertelt dat ze gepensio neerd en invalide is. „Ik kan de eind jes niet aan elkaar knopen. Elke maand eindigt bij ons in tranen." Ze wil weten wat Mauborgne en Ma cron haar te bieden hebben. „Als u onder een bepaald niveau zit met uw inkomen, geven wij een extraatje van too euro per maand." Even later, wandelend en folders uitdelend op de markt, zegt Mau borgne: „Ik heb door mijn werk als verpleegster elke dag contact met mensen die het moeilijk hebben, mensen die hun vertrouwen in de politiek kwijt zijn. Andere politici zijn het contact met die mensen kwijt. Dat is het goede van ons, van Macrons nieuwe kandidaten: wij we ten wat er leeft." vrijdag 9 juni 2017 'Wij weten wat er leeft' Frank Renout Nanterre Lorgues Sereine Mauborgne op een ver kiezingsposter met Macron. De links-liberale Em manuel Macron werd een maand geleden gekozen als president van Frankrijk. Inmid dels heeft hij een rege ring gevormd en zijn prioriteiten bekendge maakt. De komende tijd wil hij zijn eerste hervormingsplannen gaan doorvoeren. Macron is naar eigen zeggen 'niet links, noch rechts'. Hij wil de arbeidsmarkt liberali seren, maar ook méér mensen een werkloos heidsuitkering geven. Er gaat meer geld naar politie en veiligheid, maar er wordt ook be zuinigd op de gezond heidszorg en de amb tenaren. Hij is pro-Eu ropa, maar wil ook dat Brussel meer gaat in vesteren, zodat men sen resultaten zien. Om die plannen te realiseren, heeft hij steun van het parle ment nodig. Op 11 en 18 juni kiezen de Fran sen een nieuw parle ment. Volgens peilin gen haalt de partij van Macron, La République En Marche!, daarbij een absolute meerder heid. Dat zou een enorme afrekening zijn met de twee grote partijen die tot nu toe de Franse politiek domineerden, de Socialisten en Les Républicains. De helft van alle kandidaten van Macron is nieuw: het zijn gewone bur gers, ze hebben geen of nauwelijks ervaring in de politiek. Supptèj* Mikaél VERTES Amal Amélia Lakrafi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 11