10 Het NOS Radio 1 Journaal heeft sinds anderhalf jaar een ander geluid. Anchor Jurgen van den Berg schuwt de schwung niet, maar: „Het moet geen cabaretshow zijn." Bij mij is niets gescript, het gaat altijd op gevoel en echte slaper is Jurgen van den Berg (52) niet. Begin 2016 nam hij de microfoon over van Frederique de Jong en Marcel Oosten. Het doel: de vroege ochtend op NPO Radio 1 wat I toegankelijker maken, en als het I even kan, mag er best eens gelachen worden. Een show tussen 06.00 uur en 09.30 uur in de ochtend betekent dat Van den Berg elke dag om 04.00 uur naast zijn bed staat. Vanaf het begin ligt het vernieuwde Radio 1 Jour naal onder een vergrootglas: al in de tweede week klaagde de Volkskrant over een gebrek aan diepgang en een kinderachtige toon. Van den Berg reageerde met een open brief. „Dat zou ik nu niet meer zo snel doen. Ik ben ook wel klaar met dat stukje. Dat was anderhalfjaar geleden, het zijn ouwe koeien. Waar het in het algemeen om draait: iedereen mag kritiek hebben op het Radio 1 Journaal, maar het moet niet kwaad bedoeld zijn. Een ander afzeiken is erg makkelijk, zeker als een programma nog in de opbouwfase zit." Naast de kritiek was er ook al snel lof voor de los sere stijl die Van den Berg hanteert. Bovendien ziet het programma zich inmiddels gesteund door de groeiende luistercijfers. „Ik zeg niet dat we er al zijn, maar het eerste jaar is gewoon goed geweest. In het begin moesten luis teraars - en overduidelijk ook de critici - wennen aan de nieuwe toon die mijn manier van presente ren met zich meebrengt. Ik zoek soms de grenzen op, flap er af en toe wat uit. Dat houdt het mense lijk. De negatieve reacties zijn wel verstomd." „Daar heeft de NOS ook zijn nek voor uitgestoken. Ik vind het belangrijk dat je met een eigen team werkt, ook al moet je achter de schermen soms als een evangelist de uitgangspunten benadrukken. Het is de enige manier om een gedeelde verant woordelijkheid te creëren bij de makers. Gio Lip pens voor sport, Joost Vullings voor politiek Den Haag, Nik Wouters voor economisch nieuws. Met het vaste team pakken we de luisteraars goed beet, denk ik. Het gaat steeds beter; nu moeten we naar een volgende fase." „Dat we nóg meer de toon van de dag bepalen. Rond de verkiezingen zonden we twee weken uit vanuit Den Haag, alle lijsttrekkers kwamen bij ons aan tafel. Rutte als laatste. Hij kwam binnen en zei: 'Meneer Van den Berg, ik sta elke ochtend met u op.' Rutte zegt zoiets tegen iedereen, maar daarna vertelde hij inhoudelijk over het programma en zei hij dat zijn wekkerradio elke ochtend afgaat om half 7, als ik mijn eigen liedje draai. Dat confron teerde me wel even met het feit dat ze allemaal naar ons luisteren." „Dat streven is misschien een beetje verkeerd geïnterpreteerd. Het moet geen cabaretshow zijn. Ik probeer gewoon dicht bij mezelf te blijven. Als ik een plaatje draai, wil ik daar een anekdote over kunnen vertellen. Maar als het over zoiets als de aanslag in Manchester gaat, ga ik natuurlijk niet lollig zitten doen. Bij mij is niets gescript, het gaat altijd op gevoel." „Ja, dat bedacht ik in de laatste dertig seconden van het plaatje dat vóór dat gesprek opstond. Ik vond het wel geëigend, omdat het ook de manier is waarop hij zo'n gesprek zou beginnen. Als ik Plas- terk had gebeld, had ik dat natuurlijk niet gedaan. Het punt is: het gebeurde spontaan en ik wil dat toelaten. Ik ben geen robot." „Eigenlijk sta ik de hele dag aan. Als er iets voorbij komt, stuur ik het naar de redactie. Mensen vragen vaak naar het vroege opstaan, maar dat valt mee. Ik ga best laat naar bed, meestal na Nieuwsuur of Pauw, maar ik slaap overdag nog twee tot drie uurtjes." „Ja, dat is onzinnig. Ik kom blijkbaar niet van het beeld van vrouwenverslinder af. Iemand heeft die vergelijking met Jeroen een keer de wereld in ge slingerd. Als iemand erover begint, vraag ik of hij/zij het over mijn interviewkwaliteiten heeft." „Laatst ging het weer over de salarissen van colle ga's bij de publieke omroep. Bij Radio 1 word ik ge woon netjes volgens de cao betaald. Ik klaag ner- gens over, maar als je kijkt wat wij ervoor doen, is dat te vergelijken met een actualiteitenprogramma op tv. Toch wordt er anders naar gekeken." „Laat me niet zo'n Calimero zijn die dat roept, maar het gaat in Hilversum vooral over tv natuur lijk. Het is altijd heisa: De Wereld Draait Door is al weer op zomerreces. Alle respect en hulde voor Matthijs van Nieuwkerk - want elke avond daar zitten onder die druk is niet niks. Maar het Radio 1 Journaal is elke dag 3,5 uur live, 5 dagen per week, 52 weken per jaar. Daar wordt ook scherp geïnter viewd, daar wordt ook verwacht dat je mensen meeneemt in een gesprek, daar zijn ook veel luiste raars. Als ik iemand interview die een boek heeft geschreven, wil ik dat boek ook minimaal voor een groot deel gelezen hebben." „Niet echt, los van mijn hobbyprogramma op KX Radio. Wie weet beland ik wel bij Radio 5 als ik echt oud ben. Ik denk daar weieens over na, de laatste tijd. Die hardheid van mensen, zeker op so ciale media, ik kan daar niet aan wennen. We zijn vooral gewend elkaar af te zeiken. Ik houd daar niet van, moet ik dan niet gewoon iets heel anders gaan doen?" „Ik heb met de NOS in eerste instantie een af spraak voor drie jaar gemaakt. Daarna zien we wel weer verder, ik ben niet zo'n planner. Eén ding is zeker: nog vijftien jaar zo vroeg opstaan houd ik niet vol. Ik voel me nooit vermoeid, heb altijd wel energie, maar ik geloof niet dat het gezond is. Dat idee van Willem Ruis, die op vakantie ging en een hartaanval kreeg, is toch een schrikbeeld." vrijdag 9 juni 2017 'Die hardheid van mensen, ik kan daar niet aan wennen' Joep School Hilversum Bent u tevreden met het Radio 1 Journaal zoals het nu te horen is? U stelde als voorwaarde dat er een vast team kwam bij het programma. Wat wordt de volgende fase? Wordt er al meer gelachen? H De dag na het Oekraïnereferendum vroeg u Jan Roos, die namens het Nee-kamp zegevierde, of hij wakker was geworden met een erectie. Staat uw leven in het teken van de dagelijkse uitzending? In een interview met het AD werd u de Jeroen Pauw van de radio genoemd. In hoeverre verschillen uw werkzaamheden van die van iemand als Jeroen Pauw? Jurgen van den Berg is sinds ander half jaar de anchor van het Radio 1 Jour naal. FOTO MERLIJN DOOMERNIK Radio wordt ondergewaardeerd? U zei onlangs dat het Radio 1 Journaal geen eindstation is. Ziet u zichzelf weer 'gewoon' plaatjes draaien bij een andere radiozender? Beantwoord het zelf maar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 10