Wawrinka zet hersens in 'winnende modus' en verslaat Murray 31 Vos breekt sleutelbeen 'La Décima' moet kroon op het werk van Rafael Nadal worden Nog één zege scheidt Rafael Nadal van een tiende titel op Roland Garros. Oom Toni geniet mee. Portugal prooi voor Oranje Badloe toont suprematie UITSLAGEN Het is al jaren een zeer vertrouwd beeld tijdens de wedstrijden van Rafael Nadal: oom Toni, zoals de bijnaam van Toni Na dal (56, kleine foto) al jarenlang luidt, in de spelersbox. Vaak luidkeels 'vamos' roepend. En altijd een strakke blik, een donkere zonnebril en dat witte, gespon sorde petje op zijn hoofd. Morgen zal Toni zijn neef voor het laatst bijstaan op hun favoriete toernooi. Hij gaat meer aandacht besteden aan het gezin én de Rafa Nadal Academy op Mal- lorca. In navolging van zijn concullega's pre senteerde Nadal half december vorig jaar een voormalige wereldtopper als zijn nieuwe coach. Niet verrassend werd dat eilandgenoot Carlos Moya, die de ont wikkeling van Nadal van dichtbij mee maakte en zich altijd om hem heeft be kommerd. Een halfjaar na de start van hun samenwerking is de invloed van Moya, die Roland Garros in 1998 won, zichtbaar; Nadal domineert de wedstrij den weer als in zijn beste dagen. KRAKER „We proberen vooral korter te trai nen", bekende Moya in Parijs. „Soms lukt dat alleen niet omdat hij trainen zo leuk vindt en gewend is aan lange trainingen. Maar ik geef de voorkeur aan kortere, specifieke trainingen met een hoge intensiteit. Soms is het be langrijker wat je naast de baan doet. Rust is deel van de training." Fris Rust kreeg de 31-jarige Nadal, die na Roland Garros Novak Djokovic uit de top 3 stoot, eind 2016 genoeg. Vorig seizoen zette hij begin oktober al een punt achter zijn seizoen, om begin ja nuari helemaal fris aan de start te ver schijnen. Die beslissing heeft zijn vruchten afgeworpen: de blessurege- voelige Nadal speelde dit seizoen al 48 wedstrijden, waarvan hij er 42 won. „Het is waarschijnlijk het langste pre-season dat hij ooit heeft gehad en dat is een van de verklaringen voor dit succes. Toen ik hem half december zag, was hij hongerig", aldus Moya. Op tennissites wordt inmiddels druk gediscussieerd over de vraag of t Morgen zal oom Toni zijn neef voor het laatst bijstaan op hun favoriete toernooi de Nadal met de lange lokken en de mouwloze shirts het zou winnen van de huidige Nadal. Kenners zullen kleine accenten in het spel van Nadal zijn opgevallen. „De backhand is veel beter dan voorheen en ik heb hem vanaf het begin verteld dat zijn service moest verbeteren", aldus de 40-jarige Moya, die ook aangaf dat het racket van Nadal in de top wat zwaarder is gemaakt voor meer power. „We heb ben hem de tweede service wat harder laten slaan en de plaatsing wat veran derd." Geen antwoord De 23-jarige Dominic Thiem, die hem drie weken geleden in Rome nog ver sloeg, had gisteravond geen antwoord op die tactiek en ook in zijn zesde duel werd Nadal niet getest: hij heeft pas 29 games afgestaan tijdens zijn dertiende deelname aan Roland Garros. Ter illu stratie: in 2008 stond Nadal op weg naar de titel in Parijs de minste games af: 41. Het zal hem niet bezighouden, maar het vormt wel de bevestiging dat Na dal, die de jaarranglijst aanvoert voor Roger Federer, zijn niveau uit vorig decennium terug heeft. Toni kan met een gerust hart met pensioen. zaterdag 10 juni 2017 WIELRENNEN Marianne Vos (30, foto) heeft een gebroken sleutelbeen over gehouden aan haar val, gis teren in de Women's Tour door Groot-Brittannië. De veelvoudig wereld- en olympisch kampioene was kort voor de finish van de derde etappe betrokken bij een flinke valpartij. Vos reed de etappe wel uit, maar na afloop bleek haar rechtersleutelbeen gebro ken. Onduidelijk is nog wat de gevolgen van de breuk zijn voor het programma van Vos. Ze zou deze maand onder meer het NK en de Giro d'ltalia gaan rijden. VOLLEYBAL De Neder landse volleyballers zijn goed begonnen aan het tweede speelweekeinde in de World League (groep 2). Oranje versloeg Portugal gisteren in Tsjechië met 3-1. De ploeg van bondscoach Gido Vermeulen speelt vandaag in Ceske Budejo- vice tegen Tsjechië en morgen tegen Egypte. Om de Final Four te berei ken, moet Oranje, nu vijfde, in de top drie eindigen. WINDSURFEN Kiran Bad loe blijft verbazen bij de wereldbekerfinale voor de Spaanse kust van Santan der. De 22-jarige Nederlan der won gisteren opnieuw drie races op een rij. Dank zij zijn nieuwe zegereeks verstevigde Badloe zijn lei dende positie in het klasse ment. Hij verdedigt van daag in de afsluitende me- dalrace een dikke voor sprong van zestien punten. TENNIS Roland Garros Mannen, halve finale: Wawrinka (Zwi/3) - A. Murray (Gbr/1) 6-7(6) 6-3 5-7 7-6(3) 6-1, Nadal (Spa/4) - Thiem (Oos/6) 6-3 6-4 6-0. Programma Vandaag vanaf 15.00 uur. Vrouwen, finale: Halep (Roe/3) - Ostapenko (Let) Mannendubbel, finale: Harrison/Venus (VS/NZL) - Gonza- lez/Young (Mex/VS) Morgen vanaf 15.00 uur. Mannen, finale: Nadal (Spa/4) - Wawrinka (Zwi/3). Rafael Nadal is herboren. Hij liet gisteren geen spaan heel van Dominic Thiem en de tiende titel op Roland Garros gloort, fotoafp Tim Colijn Parijs PARIJS Eindelijk werd het pu bliek in Parijs dan getrakteerd op een kraker, met Stan Wawrinka als winnaar na een zinderend ge vecht tegen Andy Murray. De Zwitser verzekerde zich voor de tweede keer van een finale plaats op Roland Garros. De kam pioen van 2015 versloeg de num mer één van de wereld in een vijf setter van ruim vierenhalf uur: 6-7 (6) 6-3 5-7 7-6 (3) 6-1. Na al dat hoogwaardige tennis eindigde de wedstrijd toch met een kleine anticlimax. Eerst wis selde het momentum veelvuldig stijlen - het aanvallende van Wa wrinka tegenover het counterten- nis van Murray - leverde mis schien wel de wedstrijd van het toernooi op. „Als je tegen Andy speelt, weet je dat je de games kan domineren, maar dat hij er al tijd staat. En hij speelt zijn beste tennis op de belangrijke momen ten", aldus Wawrinka, die nog nooit een Grand Slam-finale ver loor in zijn loopbaan. „Als ik in een grote wedstrijd zit, dan schakel ik alles in mijn lichaam uit. Behalve mijn hersenen. Die zet ik in de winnende modus." en vier sets lang kon het alle kan ten op. Maar toen nam Wawrinka in de beslissende set binnen twintig minuten een 5-0 voor sprong. Na een kortstondige inzinking maakte hij het op de service van Murray af met zijn karakteris tieke backhand langs de lijn. „Misschien heeft het gebrek aan wedstrijdritme mij een beetje op gebroken in de vijfde set. Het was een wedstrijd met een hoge in- tensiteit en veel lange punten. En dat ga je voelen", zei Murray. „Al met al mag ik trots zijn. Ik ging met twijfels het toernooi in en was een tiebreak af van de finale." De botsing van speel-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 105