eerste week: 'Dit is een fantastische baan, hoor' 27 de Kuip te reizen, was het onzin geweest. „Ruud Gullit en ik star ten gewoon dinsdag", zegt Advo caat. „Zo is het afgesproken." Logisch En dus is Huis ter Duin afgeladen op dinsdag als Advocaat en Gullit naast perschef Bas Ticheler zitten om de pers toe te spreken. Advo caat is opvallend ontspannen, maar schakelt razendsnel in de voor hem zo kenmerkende 'felle modus' als hij daadwerkelijk zijn punt wil maken. „Het was ook lo gisch geweest als hier, op deze stoel, een jongere trainer had geze ten. Maar dat ik hier nu weer zit, moet je toch niet mij kwalijk ne men? Dat moet je bij de mensen die niet wilden of niet durfden zijn." En dan gaat opeens het vingertje weer omhoog als er wordt ge vraagd waarom hij zichzelf toch maar weer mooi heeft aangemeld in de Zeister bossen. „Nee, nee, hohoho", verheft Advocaat zijn stem. „Ik heb mezelf nooit aange meld. Dat heeft, denk ik, Rob Jan sen gedaan. En dat heeft weer te maken met een artikel in de krant waarin stond dat ik een kandidaat zou moeten zijn. Van dat artikel wist ik niets af, maar toen zijn ze in Zeist waarschijnlijk gaan na denken." Een dag later, tijdens zijn eerste training, gaan de armen met opge stroopte mouwen weer eens over elkaar. Puzzelen over de opstelling tegen Luxemburg is niet meer no dig, die heeft hij op zijn hotelka mer in het Wyndham Hotel in Istanboel al gemaakt. Tevreden ziet Advocaat hoe Gul lit het gesprek aan gaat met Mem phis, die zoveel in zijn mars heeft maar na al die jaren nog steeds re gelmatig verdrinkt in een voorstel ling met hakballetjes, voetje op de bal en andere nutteloze tierelan tijntjes. „Ruud kan wat teweeg brengen bij de spelers", zegt Advo caat. „Zoals destijds Willem van Hanegem dat ook geweldig deed bij Oranje." Tijdens de trainingsessie op donderdag, gevolgd door alweer een persconferentie, kijkt Advo caat toe wanneer Gullit spits Vin cent Janssen apart neemt. Ze zoe ken alleen nog een keeper. ,,'Fred, Fred', roept Advocaat tegen Fred Grim. „Jij bent vroeger toch keeper geweest?" Dode spelmomenten Even later haalt hij, inmiddels weer in Huis ter Duin, zijn schou ders op als hem wordt gevraagd waarom hij de dode spelmomen ten gewoon liet zien met pers en publiek op rij één. „Dat maakt me niets uit, we hebben wel meer va rianten", zegt hij. Maar dat wil niet zeggen dat hij overal eens lekker open over gaat zitten filosoferen. Vragen over de per t februari 2017 aangestelde prestatie- en in novatiemanager bijvoorbeeld, wimpelt hij enigszins bot af. Niet omdat het om Peter Blangé, waar hij wel degelijk veel respect voor heeft, gaat. „Ik ben hier alleen maar om alsnog de deur te openen naar het WK", zegt Advocaat later. „Verder niet." Voor het duel met Luxemburg begint, schudt hij in de Kuip zijn assistenten stevig de hand. Op de eerste winst van de vijf opdrach ten richting het gewenste ticket voor de play-offs. „Want die gaan we halen. Nu gaan we ons richten op Frankrijk uit, een heel ander verhaal dan Luxemburg. Ja, het is goed om terug te zijn. Dit is echt een fantastische baan, hoor. En ik kan het weten." interceptie van verdediger Wesley Hoedt. Een klein kwartier later is daar het moment voor Sneijder. De spel maker zet zelf de aanval op, zoekt op tijd de diepte, krijgt de bal terug van Memphis - en schiet zonder ook maar een spoortje van twijfel raak, hard en zuiver: 2-0. Brullend viert de Kuip op, zich meteen be wust van de historische waarde, op een avond waar meteen ook de druk vanaf is. Onbegrijpelijk Keeper Jasper Cillessen redt zich zelf nog even, vlak voor rust na een onbegrijpelijke doeltrap, recht in de voeten van Stefano Bensi. Maar de spanning zit hem nog vooral in de tussenstanden vanuit Solna, waar concurrent Zweden maar beter van Frankrijk kan verliezen, om de WK-kansen voor Oranje enigszins perspectiefrijk te houden. Oranje probeert na rust vooral door te gaan met waar het gebleven was. Georginio Wijnaldum schiet na ruim een uur raak - en het is Sneijder die meteen de bal uit het doel pakt, in het besef dat elke goal van waarde kan blijken in deze kwalificatiereeks. Invaller Quincy Promes bouwt de score verder uit met een prima kopbal bij de tweede paal, Vincent Janssen bepaalt de eindstand uit een strafschop, maar de ontnuchte ring komt even later vanuit Zwe den, waar Frankrijk verliest van Zweden (2-1) en Oranje zo onder maximale druk zet in de resterende vier wedstrijden. WK-KWALIFICATIE GroepA Stand zaterdag 10 juni 2017 maar WK is niet dichterbij De jarige Wesley Sneijder (33) viert zijn doelpunt dat Oranje op 2-0 brengt. Memphis en Arjen Robben juichen mee. FOTO PIM RAS Inzet: Ola Toivonen, ex-PSV, schiet Zweden in de 93ste mi nuut langs Frankrijk (2-1) en aan kop in groep A. FOTOEPA Uitslagen Nederland - Luxemburg 5-0 Zweden - Frankrijk 2-1 Wit-Rusland - Bulgarije Programma Donderdag 31 augustus 2-1 20.45 uur Frankrijk - Nederland 20.45 uur Bulgarije - Zweden 20.45 uur Luxemburg - Wit-Rusland gespeeld 1. Zweden w g v 6 4 1 Pt 1 13 (v-t) (12-4) 2. Frankrijk 6 4 1 1 13 (11-5) 3. Nederland 6 3 1 2 10 (13-6) 4. Bulgarije 6 3 0 3 9 (9-12) 5. Wit-Rusland 6 1 2 3 5 (4-11) 6. Luxemburg 6 0 15 1 (6-17) De nummers 1 plaatsen zich direct voor het WK in Rus land. De beste 8 nummers 2 van de 9 spelen play-offs.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 101