Misluk E Bondscoach Dick Advocaat geniet van Nederlands elftal verslaat zwak Luxemburg 26 OETBAL NEDERLAND-LUXEMBURG A S JOERD MOSSOU Het was de avond van de dertigers. Arjen Robben en Wesley Sneijder wezen het Nederlands elftal de weg tegen Luxemburg: 5-0. Maar Zweden won ook en dat was slikken.s Column Het was toch een beetje de week van de mi nuut stilte. Of beter: die van de mislukte minuut stilte, voorafgaand aan de WK- kwalificatiewedstrijd Australië - Saoedi-Arabië. U heeft het vast meegekregen, want Bert van Marwijk is bondscoach van de Saoedi's, dus ook hier werd het een soort nationale discussie, com pleet met woedende reacties. Lang verhaal kort: de Australiërs stonden keurig in het gelid om de slachtoffers van de aanslag in Londen te herdenken. De spelers van Saoedi-Ara bië deden maar wat. De ene stond beleefd met zijn handen op de rug, de andere stond half gedraaid, weer eentje stond aan zijn sokken te friemelen. Een minuut stilte kortom van lik mijn vestje. Dat was niet zo mooi voor Bert van Marwijk, want Bert wordt hier al een tijdje beschouwd als een zakkenvullende cynicus zonder principes, die thuis in Meerssen de oliedollars zit op te strijken van een duister regime. (Niet per se onte recht natuurlijk, al is hier wel sprake van nogal selectieve ver ontwaardiging.) Hoezeer Bert ook pro beerde uit te leggen dat het een misver stand was, de hoon daalde neer in onbe dwingbare golven. De spelers van Saoedi- Arabië wisten van niks, verklaarde Van Marwijk. Ze kennen het ritueel überhaupt niet: slachtoffers wor den in het Midden- Oosten herdacht door te bidden, niet door met zijn allen op een rijtje te gaan staan zwijgen. (Van Marwijk en zijn staf gin gen wél staan, zo bleek later op foto's, maar de re gie bracht dat niet in beeld.) Wat nu overblijft is de minuut stilte zelf. Het feno meen. Het ritueel. Iets wat we tot een jaar of dertig geleden niet of nauwelijks kenden, althans niet in voetbalstadions. De laatste jaren daarentegen word je - geen woordgrap - doodgegooid met minuten stilte. Overleden voorzitters, rampen, aanslagen. Met rouwband of juist zonder. Dat is niet omdat we nu zoveel meer respect hebben voor de doden dan vroeger, het is een teken van de tijd: rouwen dient collectief te gebeuren. Verdriet hebben doe je niet meer alleen en in de schaduw, dat doe je samen. Je zet op Twitter hoe erg je het allemaal wel niet vindt, plaatst een foto op Instagram - en anders ga je in het gelid staan bij een voetbalwedstrijd. Ik wil daar niet cynisch over doen. Iedereen moet rouwen zoals hij zelf wil, maar de vraag is in hoeverre je daar een morele verplichting van moet maken. Is het niet dragen van een rouwband met een 'een gebrek aan respect?' Wanneer mag je nog gewoon huilen in besloten kring, of ergens diep van binnen, hardop of juist in stilte? En waarom precies is een aanslag in Syrië of Iran géén minuut stilte waard, en in Londen wel? Ik heb de antwoorden ook niet gelijk. Iedereen mag Bert van Marwijk afbranden om zijn keuzes - en ik durf ook niet helemaal uit te sluiten dat die Saoedi's de boel bewust saboteerden. Maar misschien moeten we rouwen, medeleven - het uiten van verdriet - óók durven beschouwen als iets van jezelf, en iets minder als een protocol. En waarom precies is een aanslag in Syrië of Iran géén minuut stilte waard, en een aanslag in Londen wel? Voetbal Voetbal Wesley Sneijder brult het uit, na 34 minuten spelen, met twee vuisten gebald op de rand van het straf schopgebied, omringd door la chende ploeggenoten. Op zijn 33ste verjaardag bekroont de voetballer zijn veelbesproken record van 131 interlands, door vlammend raak te schieten tegen Luxemburg: 2-0. Het is zonder twijfel het moment van de avond, in een interland die verder weinig grote opwinding te weegbrengt, en waarin Oranje bo venal een acceptabele score neerzet, ook met het oog op het doelsaldo. De weg naar het WK in Rusland is niettemin nog lang en vol hinder nissen voor Nederland, ook onder de nieuwe bondscoach Dick Advo caat. Parijs Diens echte werk begint op 31 au gustus pas, met een loodzware mis sie in Parijs, op bezoek bij Frankrijk, en daarna thuis tegen Bulgarije. In terlands die werkelijk gaan bepalen of Oranje nog een kans heeft op het WK, en waarin méér wordt ver wacht dan een handvol bevliegin gen tegen Luxemburg. Bovenal zal deze wedstrijd herin nerd worden om Sneijder, de man om wie zo'n beetje alles draait in Rotterdam. Steeds opnieuw zoo men de camera's in op vrouw Yo- OPSTELLING lanthe en de twee kleine Sneijder- tjes, zwaaiend vanaf het balkon van de Kuip. Voortdurend komen er hoogtepunten voorbij op de beeld schermen van het stadion - en zelfs de muziek is afgestemd op het per soonlijke feestje van de Utrechter, van oude WK-liedjes tot André Ha- zes, zijn favoriete zanger. Maar geen moment legt het een deken over het spel van de midden velder zelf. Integendeel: vanaf de af trap begint Sneijder in de hoogste versnelling, strooiend met steek ballen en crosspasses, elke bal opei send die in zijn buurt komt. Samen met generatiegenoot Robben neemt de routinier het Ne derlands elftal nadrukkelijk bij de hand, ten teken dat Oranje nog al tijd voor een groot deel drijft op de oude garde. Niet meer met de zoge noemde 'Grote Vier' van weleer, meer als duo; de laatste twee over gebleven internationals van een gouden generatie. Sneijder en Robben zijn zeker voor rust haast allesbepalend, ne men beurtelings de vrije trappen, trachten steeds verbeten het tempo op te voeren. Robben opent na 2t minuten zelf de score, na een goede interceptie van verdediger Wesley Hoedt. Spelmaker Een klein kwartier later is daar het moment voor Sneijder. De spelma ker zet zelf de aanval op, zoekt op tijd de diepte, krijgt de bal terug van Memphis - en schiet zonder ook maar een spoortje van twijfel raak, hard en zuiver: 2-0. Brullend viert de Kuip op, zich meteen be wust van de historische waarde, op een avond waar meteen ook de druk vanaf is. Keeper Jasper Cillessen redt zich zelf nog even, vlak voor rust na een onbegrijpelijke doeltrap, recht in de voeten van Stefano Bensi. Maar de spanning zit hem nog vooral in de tussenstanden vanuit Solna, waar concurrent Zweden maar beter van Frankrijk kan verliezen, om de WK-kansen voor Oranje enigszins perspectiefrijk te houden. Oranje probeert na rust vooral door te gaan met waar het gebleven Het was vooraf eigenlijk wel uit te tekenen. De ogenschijnlijk geë motioneerde blik tijdens het Wil helmus, het bloedfanatieke coa chen langs de zijlijn, de zichtbare woede bij verkeerde keuzes van zijn spelers en de blijdschap bij de Nederlandse doelpunten. Dick Advocaat werd deze week tijdens een persconferentie in Noordwijk een beetje provocerend vergeleken met een oude opa, maar aan fana tisme lijkt de 69-jarige Hagenaar nog altijd helemaal niets te heb ben ingeleverd. „Maar ik merk wel dat het een lang seizoen was hoor", zei de bonds coach. „De vakantie is nu welkom, maar in augustus gaan we weer volle bak. Dit was wel een drukke week." De week die begon op zaterdag avond in Adana, een grote stad in het zuiden van Türkije. Fener- bahqe heeft net de plaatselijke trots Adanaspor met 1-3 opzij ge zet en plek drie in de Turkse Süper Lig is veiliggesteld. De Turkse top club is rechtstreeks geplaatst voor de Europa League en belangrijker: de ploeg is in de eindrangschik king één positie boven aartsrivaal Galatasaray gefinisht. Maar sporen van vreugde zijn op de gezichten van de technische staf Advocaat en zijn rechterhand Cor Pot niet af te lezen. Een dag later landt hij dan op Schiphol. De oefeninterland van Oranje tegen Ivoorkust ziet hij thuis voor de televisie. Als het al mogelijk was geweest om meteen na de landing in Nederland naar zaterdag 10 juni 2017 0 @sjoerd mossou Voetbal Newcastle Uni ted neemt Vur- non Anita (28) niet mee naar de Premier League. Het contract van de oud-speler van Ajax wordt niet verlengd. De middenvel der speelde sinds zijn transfer in 2012 155 duels voor de club. Mark-Jan Fled- derus (foto) stopt na 320 duels (32 goals) met voetballen. De 34-jarige spe ler was onder meer actief voor Telstar, FC Groningen, Roda JC en Heracles. Achilles '29 speelt komend seizoen definitief in de Tweede Divisie. De club uit Groesbeek ging tevergeefs in beroep tegen degrada tie uit de Jupi- ler League. O a 0) Oranje wint wel, Nederland Luxemburg Sjoerd Mossou Rotterdam Nederland - Luxemburg 5-0 (2-0). 21. Robben 1-0, 34. Sneijder 2-0, 62. Wijnaldum 3-0, 70. De Vrij 4-0, 84. Jans sen 5-0 (strafschop). Scheidsrechter: Frankowski (Pol). Toeschouwers: 41.300. Gele kaart: De Vrije (Neder land) Jans, V. Thill, Malget, Martins Pereira (Luxemburg). Nederland: Cillessen, Velt- man, De Vrij, Hoedt, Blind, Wij naldum, Sneijder (82. Aké, Strootman, Robben (73. Lens), Janssen, Depay (66. Promes). Luxemburg: Schon, Jans, Chanot (26. Delgado), Mahmutovic, Malget, S. Thill, V. Thill (54. Gerson), Martins Pereira, Rodrigues (85. Bohnert), Turpel, Bensi. Met interland nummer 56 als bondscoach gaat Dick Advocaat de zomer in. De winst tegen Luxemburg moet in augustus een vervolg krijgen met een re sultaat in Parijs tegen Frankrijk. Mikos Gouka Rotterdam Dick Advocaat terug bij Oranje, foto pim ras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 100