Samenwerking ziekenhuizen stokt Ad Tramper schreef een boek over 50-jarig Apollo „De waarheid bestaat Jo Crucq wil moordenaars inzicht geven Commissie: Hoe toekomstvast is verstandshuwelijk tussen ADRZ en ZorgSaam? Alleen als het echt moet, werken de Zeeuwse ziekenhuizen samen. Verontrustend, vindt de voorzitter van de Commissie Toekomstige Zorg Zeeland. Weduwnaar van vermoorde Nieuw en Sint Jooslandse zet zich in voor nabestaanden én gedetineerden. Het is verontrustend dat de samen werking tussen de Zeeuwse zie kenhuizen stokt. Als het echt nodig is dan regelen ze zaken samen, maar verder dan dat gaat het voor lopig niet. „Het is een verstandshu welijk. Zolang ze goede afspraken maken, hoeft dat niet erg te zijn, maar hoe toekomstvast dat is weet ik niet." Dat zegt voorzitter Eeke van der Veen van de Commissie Toekomstige Zorg Zeeland. Die commissie brengt voor de zomer rapport uit aan demissionair-mi- nister Edith Schippers (VVD, Volksgezondheid) Begin 2015 werd de noodklok ge luid: de Zeeuwse zorg is ziek. Als er niet snel iets gebeurt verdwijnt op termijn zorg uit Zeeland en moeten patiënten voor allerlei behandelin gen verder reizen. Een van de aan gewezen oorzaken: zorginstellin gen werkten nauwelijks samen. Mi nister Schippers greep in en onder leiding van zorgverzekeraar CZ werden alle zorgaanbieders om de tafel gezet. Er verscheen een toe komstplan en de Commissie Toe komstige Zorg werkt nu bijna twee jaar aan de uitvoering. In die tijd is veel gebeurd en ver anderd. Waar de Zeeuwse zieken huizen een paar jaar geleden nog op het randje van faillissement ston den, zijn ze financieel nu meer ge zond. „De kwetsbaarheid is afgeno men", zegt Van der Veen. „En de kwaliteit van de zorg is redelijk op orde." Ook van onderlinge strijd en con currentie is geen sprake meer. Ster ker: ze werken meer samen. Maar alleen als dat strikt noodzakelijk is; verder gaat het voorlopig niet. Aan vankelijk wilden het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis (ADRZ) en ZorgSaam nog meer de handen in een slaan om te voorkomen dat spe cialismen uit Zeeland verdwijnen. Ze zouden afspraken tekenen om de banden op het gebied van acute zorg, cardiologie, orthopedie en be paalde chirurgie aan te halen. Maar dat is nooit gebeurd. „De samenwerking tussen de ziekenhuizen gaat stroef', stelt Van der Veen vast. „De eerste vraag is of dat nadelig is voor patiënten. Dat gevoel heb ik nog niet. Maar hoe toekomstvast het verstandshuwe lijk is, weet ik niet. En dus zal de ko mende jaren de vinger aan de pols gehouden moeten worden." En dus zal de komende jaren de vinger aan de pols gehouden moeten worden Het is een onoplosbare puzzel, reageert ADRZ-directeur Claudia Brandenburg. „Er zijn heel veel za ken die ADRZ en ZorgSaam sa mendoen. Maar voor patiënten in Zeeuws-Vlaanderen is het logisch om voor specialistische zorg naar België te gaan en voor mensen bo ven de Westerschelde naar Eras mus MC in Rotterdam. Bestuurders kunnen die patronen willen ver breken, maar dat gebeurt niet zo lang zorgverzekeraars de zorg in België vergoeden. Het gaat om de patiënt; niet om de politiek. Ver dere samenwerking zit er voorlopig even niet in. Alleen als het voor de patiënt baat heeft en we kunnen dat in Zeeland regelen dan doen we dat samen met ZorgSaam." ZorgSaam-directeur René Smit is teleurgesteld dat verdere samen werking er nu niet in zit. Hij vreest dat als de ziekenhuizen niet verder de handen ineenslaan mensen in de toekomst voor meer zorg naar Gent, Antwerpen of Rotterdam moeten. It donderdag 8 juni 2017 pzc.nl e-mail: redactie.terneuzen@pzc.nl niet." ZEELAND13 ZEELAND 4 TERNEUZEN Een week lang waren de voetballers van de Terneu- zense Irisschool in de veronderstelling dat ze naar de districtsfina les in Zwijndrecht zouden gaan. Ze waren vorige maand immers kampioen van Zeeland bij de zeventallen geworden. Pas dagen later bleek dat er alleen finales voor elftallen gespeeld werden. De al be stelde bus moest weer worden afgezegd. Dat was wel even een tegenvaller voor Rico, Tycho, Rubin, Luuk, Viggo, Thibeau en Max. Klasgenoten Wout en Laila konden al dat verdriet niet aanzien en besloten - in het geheim - iets voor de voet ballers te doen. Na een brief aan de burgemeester was dat snel ge regeld: de winnende voetballers werden gistermiddag gehuldigd op het stadhuis. Natuurlijk inclusief een echte balkonscene, èn een swingende wethouder Jack Begijn. Jeffrey Kutterink Vlissingen -Eeke van der Veen, Commissie Toekomstige Zorg Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 63