h A Hiswa zit bovenop verkoop jachthaven Zierikzee i- II w>*l Het verhaal gaat door 7 RESTAURATIE KANON Even schoonschuren? Echt niet. Metaal restaurator Langeveld poetst het oude kanon bij het Zierikzeese Stadhuis museum met wattenschijfjes schoon. .7-rr^--r*ri Kroonluchters knapt hij op. Maar ook ta felzilver, juwelen en buitenbeelden. En, op dit moment, een eeuwenoud Zierikzees kanon. Twee dagen lang neemt metaal restaurator Michiel Langeveld uit Almere op de binnenplaats van het Stadhuismuseum in Zierik zee een bronzen kanon uit 1552 onder handen. Hij heeft geen voorkeur voor het ene of het an dere object. „Het zijn allemaal waardevolle stukken. In finan ciële, historische of emotionele zin." Het mooie aan dat 800 kilo we gende bronzen kanon, waarop pontificaal het Zierikzeese stads wapen prijkt, is volgens Lange veld de binding die het specifiek met Zierikzee heeft. „En er zit een heel verhaal aan vast. Dat is mooi." Ook al is er vooralsnog maar een flintertje van de ge schiedenis van het kanon be kend. Zeker is dat de Mechelse gieter Remigy de Halut het ding in 1552 voor de stad Zierikzee goot. Zeker is ook dat het kanon ergens tussen toen en nu eeu wenlang op de zeebodem door bracht. En nog een vaststaand gegeven: het geschut dook uit eindelijk - bij een huiszoeking - weer op in de tuin van een En gelse schatduiker. Het kanon is in een heel goede conditie Opmerkelijk onaangetast. „Het kanon is in een heel goede condi tie. De versieringen zijn nog heel scherp en goed leesbaar", wijst Langeveld onder meer op het Zierikzeese stadswapen dat de herkomst onthult. Het was bij dat soort stukken in die tijd niet ongebruikelijk om te dateren en te signeren. „De grootste waarde van het kanon zat in het materi aal, arbeid was toen heel goed koop. En je was er als stad trots op dat je je eigen kanonnen kon laten gieten." Aan Langeveld de taak het wa pen minutieus te onderzoeken, schoon te poetsen en met een speciale was te behandelen waar door het geschut beschermd is tegen corrosie. Elke ontdekking en elke ingreep wordt door hem zorgvuldig gedocumenteerd. Van rigoureus schuren is trou wens geen sprake. In de zestien jaar tijd dat Langeveld dit werk nu doet, is hij steeds minder gaan ingrijpen. „Twintig jaar ge leden was het nog gebruikelijk om de boel helemaal te strippen, maar het wordt steeds meer ge accepteerd om de historie van objecten te laten zien." Op het Zierikzeese kanon zit aan de ach terkant van de schietbuis een mengelmoesje van aangekoekt slik, zand en corrosie. „Je eerste gedachte is: weghalen. Maar zo'n afzetting vertelt ook een verhaal en dan is het soms juist zinvoller om het gewoon te laten zitten." l,;; t, Belangenvereniging Hiswa van de watersportsector wil van de ge meente weten hoeveel zij krijgt voor haar steigers, loopbrug en meerpalen en of dat een markcon- forme prijs is. De Hiswa vreest dat de watersportvereniging Zierikzee wordt bevoordeeld ten opzichte van een eventuele commerciële ex ploitant. Eerder spande de Hiswa een procedure aan over de verkoop van de jachthaven Scharendijke. Volgens wethouder Jacqueline van Burg wacht de gemeente nog steeds op de uitspraak van het Eu ropees Hof in die zaak. De gemeente doet de jachthaven bij de Zierikzeese keersluis voor 385.000 euro over aan de water sportvereniging. Het water blijft de club huren van de gemeente. Omdat er dan minder huur bin nenkomt en de koopsom in termij nen wordt betaald, moet de ge meente tegenover het eenmalig voordeel van 385.000 euro een be drag van 16.600 euro aan jaarlijks nadeel zetten. Maar er wordt ook bijna 21.000 euro bespaard omdat bijvoorbeeld klein onderhoud en schoonmaak niet meer voor reke ning van de gemeente zijn. Schouwen ziet de exploitatie van jachthavens niet meer als haar taak. Ze is daarom ook in onderhande ling met de KRZV De Maas uit Rot terdam, die de steigers bij 't Luitje huurt. De verkoop wordt maandag 12 juni besproken in de commissie openbare ruimte. Donderdag 29 juni besluit de gemeenteraad. donderdag 8 juni 2017 SD Strippen van kanon is er niet bij Esme Soesman Zierikzee - Michiel Langeveld Wie een kijkje wil nemen bij het werk van metaalrestaurator Michiel Langeveld kan vandaag nog tussen 11.00 en 17.00 uur (gratis) terecht op de binnen plaats van het Stadhuismuseum in Zierikzee. y ■- A k Metaalrestaurator Michiel Langeveld neemt op de binnenplaats van het Stadhuismuseum het kanon onder handen, foto dirk-jan gjeltema Een Britse delegatie leverde het kanon eind 2015 per marineschip in Zierikzee af. archieffoto dirk-jan gjeltema Hoe bijzonder is het dat een kanon dat eeuwen gele den op de Zierik zeese stadswallen stond, terug is in de stad waar-ie ooit werd gebruikt? Heel bijzonder na tuurlijk, al is het verhaal van het Zierikzeese kanon er vooralsnog één van mysteriën. En daar wil het Stadhuismuseum wat aan doen. Want waarom ver trok het kanon ooit uit Zierikzee? En hoe (en wanneer en waar precies) belandde het op de zeebodem? Eén van de mogelijke scenario's is dat de stad Zierikzee het kanon aan de Ad miraliteit van Zee land gaf, bij wijze van bijdrage aan deze organisatie achter de oorlogs vloot. „We probe ren van de zomer het precieze ver haal te ontdekken", zegt museumdirec teur Albert Schef- fers. En het blijft niet bij het uitpluizen van de archieven al leen. Bij de Stads en Commerciewerf van de Museumha ven Zeeland wordt een affuit gemaakt; een onderstel voor het kanon. De be doeling is in okto ber het schoonge maakte en gecon serveerde kanon op een passend onderstel en met het échte verhaal aan museumbezoe kers te kunnen pre senteren. De gemeente verkoopt een stuk van de jachthaven Zierikzee aan de lokale watersportvereniging. Branchevereniging Hiswa ziet toe op concurrentieverstoring. Ton van den Nouweland Zierikzee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 54