0 Harmonie Voivod is altijd een verrassing 'V A 5 Orkest van fanfares Feest met dj Peer ker. Die benaming is bijna een ver menging van werkelijkheid en fictie op zich. Zelfs het eerste artikel over deze aandoening refereerde aan fic tie. Daarom begon ik me erin te ver diepen: waar gaat dit over, die men sen die de noodzaak voelen om bloed te drinken?" „In de geschiedenis van de misdaad vind je seriemoordenaars die als kli nisch vampirist zijn gediagnosti ceerd, al is het een controversiële diagnose en zullen niet alle psychia ters onderschrijven dat vampirisme überhaupt bestaat. In mijn boeken maak ik niet per se gebruik van true crime om criminelen te beschrijven. Het vampirisme staat eerder symbool voor menselijke ge voelens. Het is een metafoor voor een monster. Zoals de film ]auts ook niet zozeer over de haai gaat; die is eigen lijk het minst interessante personage. Het draait om het feit dat de andere personages in het boek het hiertegen moeten opnemen. De emoties die het bij Harry blootlegt, zijn belang rijker dan de vampirist op zich." „Dat is geestelijk heel uitputtend en eist z'n tol, dus daarom moet ik er af en toe echt even uit weg. Het is geen wereld waarin ik graag ben, al is er blijkbaar een reden dat ik er wél steeds naar terugkeer: om de aard van het Kwaad te onderzoeken. Ik besef trouwens heel goed dat schrijven daarover volledig in het niet valt bij ermee moeten dealen in de realiteit, zoals een psychiater, gevangenisbe waarder of politieagent doen. Als ik de deur van die kamer achter me dichttrek, is die wereld even weg. Mensen die in het dagelijks leven écht met zulke zaken te maken krij gen, hebben die luxe niet." „Dat is inderdaad een terugkerend thema in mijn boeken. In De zoon wist ik van tevoren dat de vader- zoonrelatie de kern van dat boek zou gaan vormen, maar bij de Harry Hole-serie duikt het steeds weer op zonder dat ik eigenlijk precies weet waarom. Ik had zelf een hechte rela tie met mijn vader. Hij stierf toen ik 34 was, voor mijn gevoel nog veel te vroeg. Dus misschien schrijf ik over getroebleerde vader-zoonrelaties om uiting te geven aan dat verlies? Ja, wellicht is dat waar mijn werk écht over gaat: over het verlangen naar een vader." Metal Dj oor wie ons niet kent: wij zijn Voivod en we spelen muziek. Het is metal, maar geen doorsnee metal. We zijn een creatieve, ruimden kende band." Samen met drum mer Michel Langevin (Away), gita rist Dan Mongrain (Chewy) en bassist Dominique Laroche (Rocky) vormt zanger Denis Bé- langer de huidige line-up van Voi vod. Opvallend is dat drummer Langevin de enige is die doorlo pend lid is geweest van de band. „Hij is de veteraan van de groep", aldus Bélanger. Zelf nam hij tussen Ik dacht: fuck it, ik ben artiest. Ik kon Voivod niet loslaten en ben teruggekeerd 1994 en 2000 een pauze. „Ik dacht destijds dat ik toe was aan iets an ders. Toen ik was gestopt, kwamen er echter allerlei ideeën naar bo ven; ik voelde de fysieke drang om muziek te creëren. Mijn leven zou anders maar saai zijn. Ik ben toen aan de slag gegaan met kleine mu- ziekprojectjes, maar op den duur dacht ik: 'fuck it, ik ben een artiest'. Ik kon Voivod niet loslaten en ben teruggekeerd." Legende De inmiddels 52-jarige Bélanger werd op zijn achttiende benaderd door Michel Langevin, die mensen zocht voor zijn band. Jean-Yves Thériault (Blacky) zou bassist wor den van de band en Denis D'Amour (Piggy) gitarist. „Piggy was destijds echt een legende in onze omgeving", verklaart Bélan ger. Hoewel Bélanger zelf niets met muziek deed, werd hij toch benaderd. „Ik volgde theaterlessen en Michel, die drumt, zat op de zelfde school als ik. Hij had mij een keer zien spelen en vertelde dat ze op zoek waren naar een zanger en dat ik ook een poging moest wa gen. Het leek me niets voor mij, maar toch heb ik auditie gedaan. Niet veel later werd ik gebeld dat ik het was geworden. Dat had ik niet verwacht." De band begon met het spelen van covers van Judas Priest, Mo- törhead en Venom. „We pakten de golf van heavy metal. Iets dat best opvallend was voor de omgeving waar wij vandaan kwamen (Jon- quière, Quebec, red.). Zes maan den later hadden we al een con tract te pakken." Oud-gitarist Piggy was al wat ouder dan de an dere bandleden en had een bredere kennis. „Hij was van een andere generatie en liet verschillende din gen en stijlen samenkomen in de band." Door de jaren heen evolueerde de Voivod. „Vroeger waren we jong en energiek en richtten we ons vooral op trashmetal. Vanaf het derde album zijn we meer pro gressief gaan spelen. Ieder album is weer anders en voor de fans is het altijd een verrassing wat we gaan doen. Zo was ons nieuwste album, Post Society, weer compleet anders en opnieuw een stap voorruit. Ik denk dat de fans daarom van ons zijn gaan houden; ze zijn iedere keer benieuwd waar we mee gaan komen. Wij doen altijd ons best om daar een goede verrassing van te maken. En geen slechte." In Goes is de Canadese metal band nog niet eerder geweest, dus dat zal ook voor hen een verrassing worden. Bélanger kijkt er in ieder geval al naar uit; „Nederland is een deel van Europa waar ik ontzet tend graag kom. De mensen zijn er ontzettend vriendelijk en ruim denkend en dat blijft me bij. Dat raakt me." donderdag 8 juni 2017 PZ Jo Nesbo: Harry heeft een veel dra mati scher leven dan ik." F0T0THR0N ULLBERG Bestaat vampirisme dan echt? Het verhaal is nogal gruwelijk. Wat doet het met je om langdurig in zo'n duistere wereld te verkeren? Naast de jacht op een seriemoor denaar draait het, zoals ook in veel van je eerdere boeken, om vader- zoonrelaties. Waarom houdt dat je zo bezig? In het kader van de Spannende Boekenweken is er van vandaag t/m zondag 25 juni een tentoonstelling op de begane grond van ZB Planbu reau en Bibliotheek in Middelburg. De Eilandelijke Mu ziekdag van Schou- wen-Duiveland be looft dit jaar een waar spektakel te worden; alle eilande lijke fanfares staan samen op het po dium en ook de har monieën vormen samen één orkest. Dit evenement op het Havenplein in Zierikzee wordt aan gevuld met optre dens van verschil lende onderdelen van de brassband uit Brouwershaven: de dweilbands, ma jorettes en slag werkgroepen. Zaterdag 10 juni, Havenplein in Zierik zee, vanaf 12.00 uur Het schuurfeest van jongeren vereniging PJZ Tholen Sint- Philipsland vindt dit jaar plaats op een nieuwe locatie. De familie van Leij- sen uit Poortvliet heeft na 22 jaar het stokje overge dragen. De nieuwe feestlocatie is het pand van Bouman aan Postweg 21 in Tholen. Met zijn muziek en lichtshow zet dj Peer de toon op het jongerenfeest in landelijke omge ving. Zaterdag 10 juni, vanaf Postweg 21 in Tholen, 20.30 uur Onervaren stapte Denis Bélan- ger (Snake) ruim 33 jaar geleden de muziekwereld in als zanger van de Canadese metalband Voi vod. Tegenwoordig heeft de band een vaste schare fans die volgens de zanger vooral ver liefd is op de onvoorspelbaar heid van de groep. Janneke Koster —zanger Denis Bélanger Voivod, met in het voorpro gramma de Middelburgse band Xenon, zondag 11 juni in 't Beest in Goes. Aanvang 16.00 uur. ▲De Canadese metalband Voivod probeert van elk optreden een verrassing te maken, fotogaelleberi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 43