3 'Greetje was weg van Doris Day' Poolse bestseller Zwoele zomeravond Vijftig tinten grijs Narcolepsie Programma ZeelandJazz Thriller II BONDA Muziek H DVD I-T Firn shvdfS. OF GREY m dègrev Thriller TERNEUZEN kaal gezin en kreeg in Zeeland ook geen muziekles. „Dat was in die tijd zo anders dan nu. Alles wat ik heb ge leerd, leerde ik in de praktijk. Pas la ter ging ik op zangles. Eigenlijk was dat meer stemtraining. Dat doe ik nog steeds elke dag: 's morgens een halfuurtje bij de piano." Telefoondienst Op haar vijftiende verhuisde Kauf feld weer naar Rotterdam. „Ik was toen nog geen zangeres, maar ik had geen zin meer om naar school te gaan. Ik dacht: 'Ik zoek wel een baan tje, ik word toch zangeres'. Een jaartje werkte ik bij een telefoon dienst. Toen verschenen in de krant advertenties van The Skymasters: ze zochten een zangeres. Mensen atten deerden me erop, dus ging ik op au ditie. Ik moest naar Hilversum voor een proefopname en werd meteen aangenomen. In die tijd hadden alle omroepen hun eigen orkesten. The Skymasters en The Ramblers waren het populairst. Twee keer per week kwamen we op de radio. Maar we gingen ook regelmatig op tournee naar het buitenland, vooral naar Duitsland." schrikkelijk veel soorten dingen ge daan. Het label jazz is veel te be perkt. Ik word geïnspireerd door een heleboel soorten muziek. Improvi satie vind ik ook niet het belangrijk ste. Ik kan bijvoorbeeld niet scatten. Bij veel jonge zangeressen zie je nu dat je er niet bijhoort als je niet scat. Het is heel mooi als je dat goed kunt, maar bij mij gaat het altijd om het verhaal dat ik wil vertellen. Daar kies ik mijn liedjes op uit. Er is een mooi verhaal over de saxofonist Stan Getz. Als hij een liedje speelde, wilde hij altijd ook de tekst kennen. In zijn muziek wilde hij dus ook dat verhaal vertellen. Dat vind ik wel frappant." Voorlopig denkt Kauffeld nog niet aan stoppen. „Zolang mijn stem goed blijft, ga ik door. Als ik er niet meer mee kan uitdrukken wat ik wil, dan stop ik. Niet eerder. Zingen en optreden horen bij mijn leven. Het is fantastisch om op het toneel te staan en te merken dat je een zaal meekrijgt. Dan krijg je vleugels." In 1961 kwam Kauffeld voor Neder land uit op het Eurovisie Songfesti val, met het liedje Wat een dag. Ze had toen al succes in Duitsland. „Dat kwam door het Festival de la Calzone in Venetië, waaraan ik deelnam. Ik was er met onder anderen Mieke Tel- kamp, Johnny Jordaan en Willy Al- berti. We traden op in een mooie, grote zaal aan het San Marcoplan en wonnen de Gouden Gondel. Een Duitse producent die daar rondliep, vroeg me opnamen te maken in Stuttgart. Zo begon het Duitse avon tuur en dat is nooit meer opgehou den. Ik heb er zelfs een jaar of acht gewoond." Haar repertoire beperkte zich nooit tot jazz. Met name in Duitsland zong ze ook schlagers. „Ik heb zo ver- MAR KUNST donderdag 8 juni 2017 pz Zin in iets nieuws? Het meisje uit het noorden is de eerste thriller van de Poolse Katarzyna Bonda die in het Nederlands verschijnt. De dood van een tienermeisje en die van haar broer wer den afgedaan als een ongelukkig toeval. Maar twintig jaar later worden de twee gelinkt recente misdaden. Onderzoekster Sasza Zaluska moet opheldering bieden. Verschenen bij Luitingh-Sijthoff, 19,99 euro. MEISJE NOORDEN KATARZV Je zou de stem van Greg Gonzalez, de frontman van de Ameri kaanse band Cigarettes After Sex, kunnen ver warren met die van een vrouw: laag, maar vol, dromerig en zoet gevooisd, zoals op de cover Keep on Lo ving You. Het debuutalbum Cigarettes After Sex sluit daar naadloos bij aan: warm, loom en ontspannend als een zwoele zomeravond. Verschijnt op 9 juni bij Partisan Records. Voor wie geen genoeg krijgt van Vijftig tinten grijs zijn de eerste twee films naar de erotische trilogie van E.L. James in een dvd-box uitge bracht. Literatuurstu dente Anastasia Steele raakt in de ban van de mysterieuze Chris tian Grey. Die blijkt van bzijondere seksu ele spelletjes te houden. Verschenen bij Universal Pictures, 24,99 euro. Kate, de hoofdpersoon in de vierde thriller Sche merzone van de Belgi sche Hilde Vandermee- ren, is verpleegkundige in een Londense privékli- niek. Ze heeft last van narcolepsie: onbedwing bare slaapaanvallen. Door een voorval in de kliniek krijgt ze niet alleen de pers achter zich aan, maar ook iemand met foute bedoelingen. Verschenen bij Q, 19,99 euro. Greetje Kauffeld: „Zolang mijn stem goed blijft, ga ik door." FOTO JURJEN DONKERS Vrijdag 9 juni ZeelandJazz Kids, Porgy en Bess in Ter- neuzen, 19.00 uur. Officiële opening met ZeelandJazz Festival Orkest, Porgy en Bess, 20.30 uur. Zaterdag 10 juni Streetparade in binnen stad Terneuzen, vanaf 14.00 uur. Montis, Goudsmit en Di rectie, Porgy en Bess, 20.00 uur. Shirma Rouse, Porgy en Bess, 22.30 uur. Zondag 11 juni Jazz Kerkdienst, Grote Kerk Terneuzen, 10.00 uur. Jazz in the city in bin nenstad Terneuzen, vanaf 13.00 uur. Lew Tabackin Trio, Porgy en Bess, 14.30 uur. Philip Catherine Kwartet met Remembering Toots, Porgy en Bess, 17.00 uur. Dinsdag 13 juni Lezing Boy Edgar in Zeeland, Kloveniersdoe len Middelburg, 20.00 uur. Woensdag 14 juni ZeelandJazzGuiz, Klo veniersdoelen, 20.00 uur. Voor het programma in Middelburg vanaf 15 juni, kijk op: Zeeland- jazz.nl An evening with Greetje Kauffeld, donderdag 15 juni, Kloveniersdoe len Middelburg, 20.00 uur. Mar Kunst zat met Greetje Kauffeld in The Raindrops en woont tegenwoordig in Aardenburg. Hij herinnert zich hoe om roepen als de KRO, de AVRO en de VARA in de blauwe zaal van het Schuttershof of de bo venzaal van de toen malige schouwburg in Middelburg radio-op- namen maakten met amateurmusici. „Mis schien heb ik Greetje bij zo'n sessie ont moet, ik weet het niet meer. Ook weet ik niet meer welke omroep wat deed." Wel herin nert hij zich dat Greetje bij hem thuis kwam, om met zijn draadrecorder haar zang op te nemen. „Dan kon ze zichzelf terughoren. Ze was een enthousiast ta lent." Zo moet ze bij The Raindrops zijn ge komen, waarin ook de latere radiomaker Ton- nie van Verre speelde en gitarist Joop Se- luta. „Greetje was weg van Doris Day en Sarah Vaughan. Die liedjes zong ze graag."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 41