SGP heeft moeite met zondagse poetsbeurt Dorpsvereniging Sint Laurens weet zich geen raad met gift --- - 7 MUSEUM NIEUWE INRICHTING De titel MuZEEum geeft al aan dat in het Vlissingse maritiem museum geen droge kost is te vinden. Met een nieuwe inrichting wil het MuZEEum meer gezinnen trekken. Hét icoon van Vlissin gen is Michiel de Ruy- ter. Het ligt dan ook voor de hand om de beroemdste zeeheld van Nederland tot uithangbord van het Zeeuws maritiem Mu ZEEum te maken. En dat gaat het MuZEEum ook doen, meldt con servator Pol Verbeeck, belast met de collectie en de coördinatie van activiteiten in het maritiem mu seum. Rondleiding „De Ruyter is natuurlijk al in onze collectie vertegenwoordigd, maar we willen hem een grotere rol geven en ons echt profileren als Michiel de Ruytermuseum. De Ruyter is een icoon van Vlissingen en kan ook kinderen aanspreken. Dat willen we graag, want we ho pen de komende jaren uit te groeien tot een top-gezinsuitje", betoogt Verbeeck. De wisselexpo sitie van dit jaar, gewijd aan De Ruyters glorieuze 'tocht naar Cha- tham', precies 350 jaar geleden, leent zich prima om de twee doel stellingen met elkaar te verenigen. Op de bescheiden tentoonstel ling in de Pakhuizen zijn toepas selijke (reproducties van) schilde rijen te zien van Willem Schel links over de tocht naar Chatham en van Jan de Quelery van allerlei zeeslagen. Ook zijn er schaalmo dellen van de schepen De Zeven Provinciën (admiraalsschip van De Ruyter) en De Walcheren (het enige Zeeuwse schip dat deelnam aan de tocht naar Chatham). Om kinderen de geschiedenis in te sleuren, is een animatiefilmpje ge leend van het Rijksmuseum. In dik drie minuten wordt de historie daarin beeldend uit de doeken ge daan. Het karakteristieke handschrift van De Ruyter zal de meeste kin deren worst wezen. Maar een kwartetspel en een speciale versie van het spel 'Wie is het?' moet hun belangstelling wekken, hoopt en verwacht Verbeeck. Beide spelen zijn ook voor volwassenen leuk om te doen. Al is het maar om de 'echte hoofdrolspelers' van de tocht naar Chatham te leren ken nen. Want Michiel de Ruyter is met de pluimen gaan strijken, maar lag destijds ziek te bed op De Zeven Provinciën. Hij droeg het bevel over aan Willem van Ghent, maar ook die admiraal liet de kastanjes uit het vuur halen door lagere officiers. Zo werd de ketting in de rivier de Medway kapotgevaren door het onder bevel van Jan van Brakel staande schip De Vrede dan wel door een van De Vrede afkomstige brander. Spijkeren kinderen en volwasse nen hun historische kennis over zeehelden en zeeslagen al kwar tettend en radend een beetje bij. En krijgen ze spelenderwijs lol in het MuZEEum. En daar is het Pol Verbeeck en de zijnen nou net om te doen. De Middelburgse SGP-fractie heeft er moeite mee dat de reinigings dienst van de gemeente er op zon dagochtend erop uit trekt om troep in de binnenstad op te ruimen. Niet alleen omdat dat in strijd is met de zondagsrust. Maar ook omdat de overheid nu financieel opdraait voor troep die anderen veroorza ken, zo blijkt uit vragen van fractie voorzitter Paul Moens. De komende drie maanden wordt bij wijze van proef ook zon dags in een deel van het Middel burgse centrum de troep opge ruimd. Dat gebeurt mede op ver zoek van de ondernemersvereni ging VOM die vindt dat de stad er ook op die dag piekfijn bij moet lig gen. Moens vraagt aan het dagelijks bestuur van de gemeente wie ver antwoordelijk is voor de troep die zondags ligt in het kernwinkelge bied en het uitgaansgebied. Ook wil hij weten hoeveel bekeuringen er door de politie zijn gegeven aan mensen die die troep veroorzaken. En ook hoe vak BOA's in actie zijn gekomen tegen die mensen. Daar naast wil hij weten of ook onderne mers zijn aangesproken die verdie nen aan de vervuilers. Nadat de straatprijs van de Post code Loterij vorig jaar in de Van Cittersstraat viel, kreeg de dorps vereniging 3.000 euro aangeboden van het Oranjefonds. Bedoeld voor een project waar iedereen in Sint Laurens wat aan heeft. „Een doekje voor het bloeden voor alle bewoners die naast de prijzen had den gegrepen, denk ik", grapt De Pagter. Al gauw werd gedacht aan een 'social sofa'; een betonnen bank in de openbare ruimte die is bezet met mozaïek. „Maar het blijkt las tig om het project te realiseren", vertelt de voorzitster. „Er moet al lereerst een locatie zijn waar de bank gemaakt kan worden, dan moet iemand het ontwerp nog maken, iemand moet de mozaïek plakken en er moet een kraan zijn om de zware bank uiteindelijk te plaatsen op een plek waar de ge meente ook nog toestemming voor moet geven. Na een jaar pro beren, kunnen we concluderen dat het ons niet lukt om dat allemaal te regelen." Alternatieven heeft de dorps vereniging niet. „Alleen wat klei nere projecten, die we sowieso kunnen uitvoeren. Maar omdat het bedrag van het Oranjefonds daar niet voor is bedoeld, maken we waarschijnlijk geen gebruik van het aanbod. Als we later een groter, zinnig en uitvoerbaar pro ject bedenken, kunnen we hope lijk alsnog een beroep doen op een subsidie." donderdag 8 juni 2017 WA MuZEEum: echt een gezinsuitje -- -Vs—" - - René Hoonhorst Vlissingen De Ruyter-kenner Arthur Scheijde gaat zaterdag 17 en zondag 18 juni voor tijdens spe ciale rondleidingen in de Pakhui zen over de tentoonstelling 350 jaar Tocht naar Chatham. Scheijde werkte ook mee aan het onlangs verschenen strip boek, waarvoor hij een 'histo risch dossier' maakte, over de roemrijke tocht. De rondleidin gen, waar iedereen met een toe gangsbewijs voor het MuZEEum aan kan deelnemen, beginnen om 11.00,13.00 en 15.00 uur. Schilderij van Willem Schellink: Nederlandse vloot in de monding van de Medway. Het uit het Rijks museum afkomstige origineel van een ander schilderij van Schellink over de tocht naar Chatham komt in de nabije toekomst naar Vlissingen. Pol Verbeeck speelt het spel 'Wie is het?'. Op de achtergrond een zeeslag van Jan de Quelery. FOTO LEX DE MEESTER Emile Calon Middelburg Sint Laurens krijgt toch geen social sofa van de drieduizend euro die het Oranjefonds be schikbaar heeft gesteld aan de dorpsvereniging. Sterker nog. Voorzitter Anneke de Pagter zegt dat er zelfs helemaal geen geschikt project is voor het geld. Elodie Kint Sint Laurens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 35