Moord na dreigementen II 4 INTERVIEW JO CRUCQ Jo Crucq verloor zijn vrouw door een gruwelijk misdrijf. Hij probeert nu anderen te helpen door zijn ervaringen te delen. „Ik heb zelf ondervonden dat praten helpt." Politie zoekt getuigen van mishandeling aandacht voor de daders en wei nig voor de nabestaanden en de slachtoffers", zegt Crucq. „Het gaat om de nazorg. Die was in mijn geval minimaal. Gelukkig is dat dankzij lotgenotengroepen veel beter geworden. Je krijgt nu iemand naast je die helpt en die blijft tot je zelf zegt dat het niet meer nodig is. Dat is van groot belang." Crucq zet zich actief in voor lotgenoten en probeert de hel pende hand te bieden. Zeker in Zeeland merkt hij dat nabestaan den vaak verzanden in zwijg zaamheid. „Ik heb zelf ervaren dat praten helpt. Als je je verdriet deelt, dan vermindert het. Dat is een zwaar proces van jaren. Je moet de diepte in om weer op te kunnen klauteren." Hoewel hij de moordenaar van zijn vrouw niet meer heeft gezien, heeft Crucq besloten hem zijn daad te vergeven. „Ik heb grote voorbeelden. Hank Heijn, de we duwe van Gerrit Jan Heijn, is de belangrijkste. Zij zei: 'Zolang je boos bent, kun je niet vergeven en als je niet vergeeft, kun je niet herstellen'. Gelukkig heb ik daar navolging aan kunnen geven. Je moet dat offer willen brengen. Dan kan het lijden betekenis heb ben." GESCHIEDENIS In samenwerking met Gevan- genenzorg Nederland praat hij re gelmatig met gedetineerden. „Het doel is gevangenen inzicht te ge- Inzicht leidt tot berouw. Dan wordt een moordenaar ook een mens ven in hun daden, duidelijk te maken dat alleen zij er verant woordelijk voor zijn. Het zijn steeds acht sessies. Dat geeft hun tijd om na te denken. Als ze tot inzicht komen, zie je mooie din gen gebeuren. Inzicht leidt uit eindelijk tot berouw. Dan wordt een moordenaar ook een mens." Crucq prijst zich gelukkig dat hij zo een bijdrage kan leveren aan wat hij 'geweldsbestrijding' noemt. „Ik vind het bijzonder dat ik ervoor word gevraagd. Op deze manier kan ik zinvol bezig zijn. Dat geeft me een goed gevoel. Ook al ben ik wat ouder en heb ik man kementen, ik beteken nog iets." 112 NIEUWS Drie tips over beroving Duo gepakt voor overval Het is inmiddels 23 jaar geleden, maar het im mense verdriet is nog altijd voelbaar. „Je le ven verandert in één klap", zegt Jo Crucq (85). „Het gaat nooit meer over. Probeer daar maar eens je weg in te vinden. Je móet hulp hebben. Over het alge meen komt de beste hulpverle ning van lotgenoten. Die begrij pen het, die hebben het zelf on dervonden." Marie Crucq-Blok, moeder van negen kinderen, werd op 31 mei 1994 bij Nieuw- en Sint Joosland opzettelijk aangereden door de buurman. Ze was op slag dood. Pas na een diepe crisis in 2005 vond Jo Crucq de weg naar aan vaarding, naar herstel, naar verge ving zelfs. Over zijn ervaringen schreef hij het boek 'Rust in de polder. Ver zoening met de moordenaar' (2012). Zijn relaas staat nu ook in de tweedelige boekenserie 'Echte misdaad', die vandaag ver schijnt. „Het wonder van de pen. Ik schreef en voelde de pijn ver dwijnen. Schrijven bleek een wonder baarlijke therapie." „Er is vaak veel donderdag 8 juni 2017 Zolang je boos bent, kun je niet vergeven 'S-GRAVENPOLDER De po litie is op zoek naar getui gen van de mishandeling van een 20-jarige vrouw, in de nacht van vrijdag op za terdag bij 's-Gravenpolder. De vrouw reed tussen 2.00 en 2.30 uur op de Goese- straatweg, toen zij door een man van haar fiets werd getrokken en zwaar mishandeld werd. Het slachtoffer reed daar voor over de Voorstad, strak de spoorlijn over naar de Kloetingsweg en sloeg daar linksaf om via de 's- Gravenpolderseweg rich ting 's-Gravenpolder te fiet sen. De politie zoekt getuigen of (bewakings)camerabeel- den die op deze route ge richt zijn. Jo Crucq: „Als je je verdriet deelt, dan vermindert het. Je moet de diepte in om weer op te kunnen klauteren." FOTO RUBEN OREEL De gebeurtenissen staan bij veel Zeeu wen in het geheugen gegrift. De 56-jarige Marie Crucq-Blok fietste op 31 mei 1994 op de Derde Weg bij Nieuw- en Sint Joos- land, toen zij opzette lijk werd aangereden door een tractor, be stuurd door de 38-ja- rige zoon van de buren. Het was het trieste dieptepunt van een jarenlange vete. De familie Crucq werd, zonder duidelijke aan leiding, geterroriseerd en gestalkt door de buurman. Er was sprake van ernstige dreigementen. Bij ge brek aan bewijs kon de politie niet ingrij pen. Er was feitelijk nog niets ernstigs ge beurd. De moord leidde tot veel commotie in de omgeving. Drie dagen later liepen honder den mensen mee in een stille tocht om hun afschuw te tonen. De dader werd in no vember 1994 veroor deeld tot vier jaar ge vangenisstraf en tbs met dwangverple ging. Hij werd sterk verminderd toereke ningsvatbaar ver klaard. In 2002 vond de rechtbank dat er geen reden was om hem nog langer in een tbs-kliniek te be handelen. Jo Crucq, echtgenoot van het slachtoffer, heeft er jarenlang voor geijverd dat poli tie en instanties eer der kunnen ingrijpen bij bedreigende situa ties zoals zijn gezin heeft meegemaakt. Dat leidde in 2000 tot de anti-stalkings- wet. - Jo Crucq Het relaas van Jo Crucq is opge nomen in de boekenserie 'Echte misdaad' (Uitgeverij Vuyk en CO), met veertig persoonlijke verhalen van rechercheurs, advocaten en slachtoffers/nabestaanden. Zie: exclusieveboeken.nl. Zeeuws contactpersoon Lande lijke Organisatie voor Nabestaan den Geweldslachtoffers: Maaike Paardekooper, m.paardekooper@ lovng.nl of 06-23002212. VLISSINGEN Twee man nen zijn gisterochtend rond 8.00 uur aangehouden op verdenking van geweldple ging. De twee zouden in december 2016 een bewo ner van de Hercules Seg- herslaan hebben overvallen in zijn woning. Twee mannen kwamen de woning binnen en sloegen de bewoner. Ze eisten geld. Er ontstond een worsteling en de twee daders vlucht ten de woning uit. De be woner liep onder meer een hoofdwond op en moest zijn verwondingen laten be handelen in het ziekenhuis. Onderzoek leidde tot aan houding van een 34-jarige Vlissinger en een 25-jarige Middelburger. Rolf Bosboom MIDDELBURG De politie heeft drie tips binnenge kregen over de beroving van een vrouw in Middel burg. Dat gebeurde na de uitzending van Opsporing Verzocht. In het pro gramma waren dinsdag avond beelden te zien van twee mannen die ervan verdacht worden een vrouw in een scootmobiel van haar handtas te heb ben beroofd. Dat gebeurde op woensdag 22 februari in de Langeviele. Een alerte winkelier ging achter het duo aan en haalde de tas terug. Lewedorp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 32