Porte schittert in aanloop naar de Tour Servische vechtjas hijst tegen Thiem al na eerste set witte vlag 25 Van de oude Novak Djokovic had je pas gewonnen als de umpire 'game, set and match' had gezegd. De Novak Djokovic van 2017 gaf het tegen Dominic Thiem al na één set op. Als een groot kampioen een pijn lijke nederlaag lijdt, ligt het ge vaar op de loer de winnaar te weinig credits te geven. Die kwa men Dominic Thiem echter wel toe. De Oostenrijker was tot gis teren een rijzende ster die één ding nog niet had gedaan: stun ten tegen een topspeler op een grand slam. Met zijn zege op Novak Djoko vic (7-5,6-3,6-0) liet hij zien dat alle beloftevolle woorden over hem terecht zijn. Thiem, 24 jaar, wordt een grote tennisser. Of hij het morgen in de halve finale tegen Rafael Nadal nu wel of niet redt. Maar het verhaal van de kwartfinale lag toch bij Djokovic. De karakter man uit Belgrado, de tennisser die talloze partijen vanuit een achter stand wist om te buigen, mentaal één van de grootste spelers ooit. Die Djokovic gaf het gisteren goed be schouwd al na één verloren set op. En liet daarmee zien zijn crisis nog lang niet te boven te zijn. In de derde set kreeg hij een 'ba- gel' om de oren, 6-0. Djokovic gaf aan dat op dat moment bij hem niets meer lukte en bij Thiem juist alles. Het echte verhaal was dat hij zich al lang had neergelegd bij de nederlaag. In de gamepauzes stond hij na 20 tellen alweer op, alsof hij nog een vliegtuig moest halen. De achteloosheid waarmee hij de pun ten speelde, de holle blik in de ogen. Hij wist dat hij geen antwoord ging vinden op het spel van zijn tegen stander en in plaats van in ieder ge val te blijven vechten, hees hij de witte vlag. Zo zagen we Djokovic zelden. „De wedstrijd werd beslist in de eerste set", gaf hij na afloop toe. „Het zat er voor mij niet in van daag. Ik ben niet in de buurt van mijn beste niveau." Nadat Djokovic vorig jaar Roland Garros won, de enige omissie op zijn palmares, was het zoeken naar een volgend doel. Zijn passie en motivatie zakten weg en daarmee ook zijn vorm. Voor Djokovic het sein eerst coach Boris Becker te ont slaan en vervolgens de rest van de staf waarmee hij al jaren werkte. Pal voor Roland Garros leek zijn finaleplaats in Rome (6-1,6-0 in de halve finale tegen Thiem) een sig naal te zijn dat hij de boel weer enigszins op de rit had. Dat bleek een te voorbarige con clusie. Zijn eerste vier rondes kost ten al te veel tijd en energie, giste ren legde Thiem hem op het hak blok. Ook hij zal verrast zijn ge weest hoe soepel het na de eerste set, waarin Djokovic twee setpun- ten miste, ging. In de eerste week werd Djokovic bijgestaan door Andre Agassi, ie mand die qua vormcrises en mo tivatieproblemen veruit zijn meerdere is. Door eerder ge maakte afspraken was de Ameri kaan afgelopen dagen niet meer in Parijs. „Maar deze nederlaag ligt daar niet aan, die lag volledig aan mij", zei de Serviër, die zijn tweede plaats op de wereldrang lijst verliest. „Ik heb zeven dagen gewerkt met Andre, het was erg spannend, maar we leren elkaar nog kennen. We gaan proberen richting Wimbledon opnieuw samen te werken." Break Djokovic gaf aan een break te overwegen, maar zich ook schat plichtig te voelen richting zijn sport. „Alle grote spelers zijn hier op enig moment doorheen ge gaan. Ik probeer alles, werk kei hard, maar het helpt nu even niet. Ik heb alles bereikt in deze sport en juist dat geeft me het vertrouwen dat ik dat nog een keer kan. Het wordt een enorme uitdaging, maar ik ben er klaar voor." Geen onderkoelde vreugde bij Ri chie Porte na zijn winst in de tijdrit van La Tour-du-Pin naar Bourgion- Jalieu. Breeduit lachend stond hij op het podium. „Het is altijd mooi om te winnen. Het is lang geleden dat ik zo'n goede tijdrit reed." Dat hij viervoudig wereldkampi oen tijdrijden Tony Martin van het podium verdreef -12 seconden ver schil - was een prestatie van formaat. En hij schoof op naar plek twee in het klas sement, maar wat Porte vooral tevreden stemde waren de tijdsverschil len met de andere klassementsrenners. Alejandro Valverde wist de schade te be perken tot 24 seconden, Alberto Contador en Chris Froome gaven tien tellen meer toe. Fa- bio Aru verloor ruim één minuut en Ro- main Bardet bijna twee. Favorieten Vandaar de blijd schap bij Porte. En niet alleen met het oog op de eind- winst in deze Dau phiné, die zondag beslist wordt met een berg etappe naar Plateau de Solaison. Maar een maand voor de start van de Tour was Porte de enige van alle favo rieten die in de tijdrit liet zien al over absolute topvorm te beschik ken. „Ik had niet verwacht de etappe te winnen en zo veel tijd te pakken. Ik ben blij dat ik al zo goed ben zo kort voor de Tour. Met iets meer ge luk hoop ik dit jaar eens een goede Ronde van Frankrijk te rijden. Ik heb een goed team achter me en ga in fantastische vorm naar de Tour." Eervolle vermeldingen waren er voor de Nederlanders Stef Clement (Lotto-Jumbo) en Sam Oomen (Sunweb). Clement werd vierde in de daguitslag en staat op dezelfde plek in het algemeen klassement. Oomen (Sunweb) finishte als twaalfde en staat nu negende in het klassement. Hij start morgen in de witte trui van beste jongere. UITSLAGEN donderdag 8 juni 2017 Djokovic is zichzelf niet Rik Spekenbrink Parijs Illllllll -O Novak Djokovic verloor voor het eerst sinds de US Open van 2005 een set met 6-0 op een grandslamtoernooi. A Novak Djokovic zoals je hem zelden ziet: dolend. „Alle grote spelers zijn hier op enig moment doorheen gegaan." FOTO'S PHOTO NEWS/EPA De tijdrit op dag 4 van Critérium du Dauphiné was de eerste grote test voor de klassements renners. Conclusie: Richie Porte was de veruit de snelste en is een kleine maand voor de Tour de France in absolute topvorm. Daan Hakkenberg Bourgion-Jalieu Richie Porte verbaast vriend en vijand met topvorm in tijdrit in Dauphiné. FOTO COR VOS TENNIS Parijs (Fra). Roland Garros. Mannen, kwartfinales: Wawrinka (Zwi/3) - Cilic (Kro/7) 6-3 6-3 6-1, Nadal (Spa/4) - Carreno (Spa/20) 6-2 2-0 Opg, Thiem (Oos/6) - Djo kovic (Ser/2) 7-6(5) 6-3 6-0, Murray (GBr/1) - Nishikori (Jap/8) 2-6 6-1 7- 6 6-1. Vrouwen, kwartfinales: Halep (Roe/3) - Svitolina (Oek/5) 3-6 7- 6(6) 6-0, Ka. Pliskova (Tsj/2) - Gar cia (Fra/28) 7-6 (3) 6-4. WIELRENNEN Bourgoin-Jallieu (Fra). Critérium du Dauphiné. Vierde etappe, tijd rit: 1. Porte (Aus) 23,5 km in 28.07, 2. Martin (Dui) op 0.12,3. Valverde (Spa) op 0.24,4. Clement op 0.28, 7. Contador (Spa) op 0.42, 8. Froome (GBr) op 0.44, 9. De Gendt (Bel) op 0.48,12. Oomen op 0.50, 31. Hofstede op 1.32. Algemeen klassement: 1. De Gendt (Bel) 13.05,53,2. Porte (Aus) op 0,27,3. Valverde (Spa) op 0.51,4. Clement op 0.55, 5. Contador (Spa) op 1.02, 6. Froome (GBr) op 1.04, 9. Oomen op 1.17.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 25