moet een incident blijven' Ajax ziet in Marcel Keizer ideale passant 23 training als herintredend bondscoach Keizer een sprong in het diepe? Dat was destijds met Bosz ook zo niks. Toegegeven: hij erfde een ploeg die net derde van de wereld was geworden op het WK. Maar de lauwe, kabbelende start onder hem werd symptomatisch voor de rest van zijn regime. Basisplekken Dat zal Advocaat niet gebeuren. Dat heeft hij zich stellig voorgenomen. Sneijder speelt morgen, dus weten Davy Klaassen, Quincy Promes en Memphis dat zij normaal gespro ken met z'n drieën strijden om nog maar één plaats als rechtermidden velder. En ook op een paar andere posities is de strijd om de basis- plekken (weer) opengegooid. Pass- en trapoefeningen, korte felle partijtjes tussen teams met drie kleuren hesjes. Zo luidt het menu op de eerste training. Het waait stevig in de duinpan van Kat wijk. Ondertussen blazen de spe lers hun eigen energie ook nog eens met orkaankracht eruit. Gullit praat behalve met Janssen ook met Matthij s de Ligt. Een flash back naar zijn tijd als trainer bij Feyenoord. Gullit had in de Kuip destijds moeite met het totaalover zicht. Maar de jonge spitsen Dirk Kuyt en Salomon Kalou, die had den veel aan hem zodra hij indivi dueel met ze aan de slag ging, op het al lang verdwenen trainingsveld voor het Maasgebouw. Een jaar of veertien later moet blijken hoezeer nieuwe ogen zullen dwingen bij de talenten van nu. En ook of het allemaal wel zo veel ver schil gaat maken, deze tussentijdse switch in de Oranje-dugout. Onder bondscoach Danny Blind haalde het Oranje óók een aantal goede re sultaten in oefenduels, zoals die van afgelopen week tegen Marokko (2-1) en Ivoorkust (5-0). En waren Zweden-uit (1-1) en Wit-Rusland- thuis (4-1) prima kwalificatieduels. Maar dat kon een mispeer in Bulga rije (2-0) niet voorkomen. Hup, daar blaast Advocaat weer driftig op zijn fluitje. Jeremain Lens krijgt ervan langs. Na de training slaat ook Advocaat een arm om een speler heen. Hij lacht en dolt met Memphis. Daarna gaat iedereen naar binnen en vertrekt de bus. „Het was een goed jaar met Roma. Tweede achter Juventus in de Serie A, recordaantal punten in de histo rie van de club, rechtstreeks ge plaatst voor de Champions League. En persoonlijk een mooi, nieuw contract getekend tot 2022. Het wordt om meerdere redenen zo een vakantie die rustiger zal worden dan die van vorig jaar. Maar nu de laatste wedstrijd hier goed afsluiten tegen Luxemburg." „Je ziet het vaker, zulke beslissin gen van een nieuwe coach. Voor Wesley is het lekker, niemand heeft het meer over invalbeurten voor vijf minuten en zo. Daar ben je vanaf. Maar ook los daarvan: Wesley kan altijd het verschil ma ken met zijn passing in kleine ruimtes." De 48-jarige Keizer maakte het af gelopen seizoen als trainer van Jong Ajax al een goede indruk. Het lag in de lijn der verwachtingen dat hij in de nieuwe voetbaljaar- gang zou aansluiten bij de techni sche staf van het eerste elftal. Ook Bosz, de man die met zijn snelle vertrek naar Borussia Dortmund een plek als hoofdtrainer in Am sterdam liet openvallen, erkende de kwaliteiten van Keizer. Met de beloften eindigde Keizer als de nummer 2 van de eerste di visie. Hij deed dat met aantrekke lijk, aanvallend voetbal en er kon den veel spelers uitblinken. Zo werd Abdelhak Nouri uitgeroepen tot de beste speler van de Jupiler League. Frenkie de Jong kreeg de eretitel talent van het jaar. Veel van de spelers van het be- loftenteam zal Keizer, die ooit de gradeerde met Cambuur en bij Telstar in de kelder van het be taalde voetbal werkte, weer tegen komen als hij hoofdtrainer wordt bij het eerste elftal. In zijn voor deel spreken ook de positieve rap porten van assistent-trainer John Heitinga, die directeuren Mare Overmars en Edwin van der Sar informeerde. Dezelfde toon is te vinden bij jeugdtrainer Richard Witschge en Bosz' voorganger Frank de Boer raakte al eens onder de indruk van een gesprek met Keizer, terwijl zijn broer Ronald op tv bij FOX een lans brak voor de speler met wie hij nog samen in de jeugdopleiding had gespeeld. Guardiola Ronald de Boer erkent dat Ajax met het eventueel aanstellen van Keizer een sprong in het diepe zou wagen. „Maar dat was met de keuze van Ajax destijds met Peter Bosz ook zo." Hij ziet wel iets in de vergelijking met de inmiddels overleden Tito Vilanova, die als betrekkelijke nobody de succes volle Pep Guardiola moest opvol gen bij FC Barcelona. „Vergeet niet dat ook Frank en Louis uit de ei gen jeugd doorstroomden." Als Keizer als eigen man door stroomt, dan is dat beslist niet de eerste keer in de historie van de club. Zo klommen ook de relatief onbekende jeugd- en assistent trainers Leo Beenhakker, Aad de Mos en Louis van Gaal ooit op tot het hoogste trainersambt, in een tijd dat de grote namen niet voor het oprapen lagen. Jan Wouters en Frank de Boer volgden dezelfde, snelle weg. Zij hadden alleen wel een grote carrière als voetballer achter de rug. Anonimiteit Dat heeft Keizer niet. Hij was in de jeugdelftallen van Ajax wel ploeg genoot van de broertjes De Boer en Dennis Bergkamp. Doorbreken in het eerste elftal lukte de neef van de overleden clublegende Piet Keizer niet. De trainerscarrière van Keizer ontwikkelde zich tot vorig seizoen ook in betrekkelijke anonimiteit, zoals bij Telstar. Het kan niet anders of de opvol ger van Bosz moet meegaand zijn in de omgang met het groepje cul tuurbewakers, dat bij Ajax het Technisch Hart heet. De gedachte om de lijn van Cruijff te volgen is een nobele, maar het vergt veel van een trainer die het liefst zelf de baas wil spelen. De hoofdtrai ner is bij een Ajax vooral een pas sant, niet iemand die geacht wordt zijn eigen stempel te drukken. Wat dat betreft is een trainer uit de jeugdopleiding ideaal. Keizer is goed met Bergkamp van het Tech nisch Hart. Hij past, kortom, per fect in het profiel. donderdag 8 juni 2017 minder chagrijn WK-kwalificatie: Nederland - Luxemburg. Morgen: 20.45 uur. TV: NPO 1. Welk gevoel neem je uit je eigen clubseizoen mee naar Oranje? Kevin Strootman op de trai ning bij Oranje, foto pim ras Verrast dat de nieuwe bonds coach een signaal afgaf dat één speler, Wesley Sneijder in dat geval, al zeker start in die wed strijd? Het zou voor velen een verras sende keuze zijn. Maar Marcel Keizer, nu trainer van Jong Ajax, is voor de Amsterdam mers toch echt een serieuze kandidaat om de vertrokken trainer Peter Bosz op te vol gen. Nik Kok Amsterdam —Ronald de Boer Marcel Keizer bij Jong Ajax met Frenkie de Jong. fotovi images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 23