ikJf'ÊÊ. Agenten schieten agressieve man in been EUWS 11 Pillen tegen taaislijmziekte Peperduur, oordeelt minister Schippers en dus krijgt een medicijn tegen taaislijmziekte geen plek in het basispakket. Onacceptabel, vindt een meerderheid in de Tweede Kamer. loning krijg", zei Van Nieuwkerk bijvoorbeeld in tv-blad Broadcast Magazine. Eerder sloeg hij wél een aanbod van RTL-baas Erland Galjaard af om 1 miljoen euro per jaar te gaan verdienen. Het aantal grootverdieners bij de publieke omroep dat boven de 181.000 euro per jaar verdient, gaat terug naar nul. Dat is vooral slecht nieuws voor de vijf cory feeën die nu nog boven het hui dige plafond van 201.000 euro zit ten, want uitzonderingen worden niet langer gemaakt. Naast Van Nieuwkerk, die met 580.000 euro verreweg het meeste binnen- harkt, zijn ook onder anderen Antoinette Hertsenberg en Giel Beelen veelverdieners binnen het publieke bestel. Beelen moest eerder al een deel van zijn loon inleveren toen hij zijn dagelijkse ochtendshow op 3FM inruilde voor een weekendprogramma. „Bij de besteding van publieke middelen hoort een sober belo ningsbeleid", lichtte NPO-baas Shula Rijxman gisteren haar be sluit toe. „Talent mag worden be loond en we willen talent graag voor de publieke omroep behou den, maar geld mag nooit de voornaamste drijfveer zijn om bij de publieke omroep te werken." De NPO heeft niet de bevoegd heid om lopende overeenkom sten tussen omroepen en presen tatoren open te breken, maar zal bij het aangaan van nieuwe con tracten een salaris boven de 181.000 euro niet langer goedkeu ren. Van Nieuwkerk zal dus een slordige vier ton moeten inleve ren als hij na afloop van zijn con tract bij BNN-VARA - over twee jaar - De Wereld Draait Door wil blijven maken. De talkshowhost liet afgelopen jaren meerdere keren weten dat hij er niet over peinst om voor tonnen minder aan de slag te gaan. „Dat zou betekenen dat ik straks voor hetzelfde werk elders een reusachtig veel zonniger be- Gelijke monniken BNN-VARA-directeur Gerard Timmer wenst niet in te gaan op individuele gevallen, maar laat via een woordvoerster weten met inachtneming van bestaande af spraken de beweging van de NPO te begrijpen. Timmer zegt dit ook als voorzitter van het overkoepe lende College van Omroepen. Jan Slagter van Omroep MAX juicht het besluit van de NPO toe. Hij leverde in 2013 al vrijwillig een deel van zijn salaris in. „Ge lijke monniken, gelijke kappen. Ik roep al jaren dat als je elders meer kan verdienen, daar het gat van de deur is. Je hoort vaak de kreet: 'Die publieke omroep met al die veelverdieners'. Dat is straks ein delijk afgelopen." Met de nieuwe maatregelen, die nog officieel moeten worden voorgelegd aan de staatssecretaris van Onderwijs, Cultuur en We tenschap, loopt de NPO vooruit op het wetsvoorstel dat minister Plasterk vorig jaar indiende voor een salarisplafond van 181.000 euro voor iedereen die in de (semi-)publieke sector werkt. Een ruime Kamermeer derheid van PVV, D66, GroenLinks, SP, Chris tenunie, CDA en soPlus wil dat minister Edith Schippers een ultieme poging doet om alsnog met de Amerikaanse fa brikant een deal te sluiten over het peperdure medicijn Orkambi, een behandeling voor een specifiek type van cystische fibrose. Fabrikant Vertex Pharmaceutic als berekent dat de behandelkosten per patiënt op zo'n 170.000 euro per jaar uitkomen. In Nederland gaat het om zo'n 750 patiënten, die het middel levenslang moeten slikken. Volgens patiëntenorganisaties hebben deze zieken hun hoop ge vestigd op het nieuwe middel. Zij zouden daardoor minder taai slijm aanmaken, waardoor ze meer lucht, krijgen, minder infecties oplopen en een betere conditie opbouwen. Minstens 84 miljoen Nederland en België probeerden re cent samen nog een lagere prijs te bedingen, omdat automatische ver goeding in ons land alleen al min stens 84 miljoen euro hogere zorg- kosten zou betekenen. Twee weken geleden meldde het ministerie van Volksgezondheid dat deze gesprek ken waren stukgelopen. Onacceptabel, aldus D66-Kamer- lid Vera Bergkamp. „Kijk wat er mogelijk is in het belang van pa tiënten, die baat hebben bij dit me dicijn en in bepaalde gevallen een nieuw leven krijgen." Patiënten mogen van de SP niet 'de dupe worden van de absurd hoge medicijnprijzen' en moeten kunnen rekenen op goede en be taalbare zorg, zegt SP-Kamerlid Nine Kooiman. Volgens de PVV is Schippers het 'aan haar stand ver plicht' om een oplossing te vinden. Ook de Christenunie roept de minister op nog een poging te wa gen. „De machtspositie van medi cijnfabrikanten móet een keer doorbroken worden, dus laten we waar dat kan met andere Europese landen optrekken." De VVD vindt juist dat de fabri kant 'moet en kan bewegen'. Ka merlid Arno Rutte: „We mogen onszelf niet laten gijzelen in het be lang van huidige en toekomstige patiënten." Bij minister Schippers staat de deur volgens een woordvoerder wagenwijd open, maar dan moet Vertex zelf bereid zijn een prijs te bieden die maatschappelijk aan vaardbaar is. Waar die grens ligt, wil de zegsman niet zeggen. Volgende week komen patiëntorganisaties op het ministerie praten over de im passe. Overigens adviseerde het Zorgin- stituut, de belangrijkste pakketad viseur van Schippers, de minister afgelopen december om Orkambi niet te vergoeden zonder fikse on derhandelingen over de prijs, die 82 procent moet zakken. Daarnaast zou het middel volgens de experts beperkt effectief zijn en lang niet bij iedereen werken. Kijk naar wat mogelijk is in het belang van de patiënten, die zo een nieuw leven krijgen Duitsland wist het middel uitein delijk te krijgen voor 133.000 euro per patiënt per jaar, 22 procent min der dan de catalogusprijs. Ook in Denemarken, Amerika, Luxem burg, Oostenrijk, Ierland en Frank rijk is het medicijn beschikbaar voor patiënten die daar baat bij heb ben. Het is onduidelijk wat die lan den betalen. Zwaar teleurgesteld Vertex laat aan deze krant weten 'zwaar teleurgesteld' te zijn dat de gesprekken met Nederland en Bel gië zijn gestrand. „We zijn bereid om onze discussie voort te zetten om tot een definitieve oplossing te komen. We dringen er bij beide mi nisteries op aan om zo snel moge lijk weer plaats te nemen aan de on derhandelingstafel." Het Amerikaanse Vertex Phar maceuticals is al jaren verlieslatend. De beurswaarde op de Nasdaq schommelt rond de 32 miljard dol lar en eind vorig jaar zat er 1,4 mil jard dollar in kas. De topman, Jef frey Leiden, verdiende in 2016 in to taal 17,4 miljoen dollar. WINTERSWIJK Agenten heb ben gistermiddag in Winters wijk (Gelderland) een agres sieve man in zijn been gescho ten. Een poging hem uit te scha kelen met pepperspray mislukte volgens de politie door de 'ex treme wind'. De politiemensen hadden de man aangesproken, omdat hij eerder dreigde iemand te gaan neersteken. Hij bedreigde de agenten daarop met een mes. „Na enkele waarschuwings schoten en gerichte schoten gooide de man het mes weg, om vervolgens een ander mes te trekken", meldt de politie. „Uit eindelijk werd de man met een schot in het been uitgescha keld." De man, een bekende van de politie, raakte lichtgewond. Het is nog onduidelijk waarom hij door het lint ging. donderdag 8 juni 2017 Kamer wil snel deal over duur medicijn Matthijs van Nieuwkerk verdient zonder meer het meeste bij de publieke omroep, fotoanp Definitief einde aan topsalaris Verkast Matthijs van Nieuwkerk binnenkort naar een commerci ële zender? De best betaalde presentator van de publieke omroep moet straks vier ton van zijn jaarsalaris inleveren. De NPO maakte gisteren be kend definitief een einde te maken aan topsalarissen. Gudo Tienhooven Hilversum is volgens een wetsvoorstel het maximum in de publieke sector. Van Nieuwkerk verdient nu maar liefst 580.000 per jaar. Edwin van der Aa Den Haag - D66 Kamerlid Vera Bergkamp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 11