'May had mijn stem, nu weet ik het niet meer' 9 Nationale veiligheid is altijd de achilleshiel geweest van Corbyn UKIP stemden grotendeels overlopen naar de Conservatieven, nu UKIP op zijn gat ligt. En de oudere kiezer, die traditioneel massaal gaat stemmen, heeft een voorkeur voor de Conser vatieven. Daarnaast zijn er twijfels of de jonge kiezers, die grotendeels ach ter Labour staan, morgen naar de stembus komen. Maar de verwachte monsterover winning, die lijkt er niet te komen. De Conservatieven hoopten op een meerderheid van meer dan honderd zetels in het parlement, dat lijkt niet meer waarschijnlijk. Haalt ze een meerderheid die kleiner is dan vijf tig, dan heeft May de verkiezingen ei genlijk verloren. Dan is de Conservatieve Partij te rug bij af, met een kleine meerder heid in het parlement. Maar Mays persoonlijke positie is verzwakt: na de mislukte campagne is haar imago zwaar beschadigd, de twijfels over haar leiderschap zijn toegenomen. Sterk en stabiel zijn niet langer de termen waar het Britse volk May mee identificeert. Druppels zweet pare len langs zijn wan gen als Gary Collins omslachtig aangeeft zijn stem aan The resa May te geven. Hij voelt zich een verrader. „Mijn vader, een textielarbeider, zou zich in zijn graf omdraaien", zegt hij in Waterhouse Street, in het hart van Halifax. „Maar ik laat La bour niet in de steek. De partij heeft mij verlaten. Al doet het me heel veel pijn." De nervositeit bij Collins (48) komt niet alleen voort uit zijn beslissing om May te steunen. Hij stemde bij de laatste verkie zingen op het rechts-populisti- sche UKIP, de drijfveer achter de brexit. „In geen honderd jaar dacht ik me bij hen aan te slui ten", stelt hij. „In Bradford, waar ik werk, ben ik vaak het enige blanke gezicht op straat. Ik ben geen racist, maar wil immigra tie inperken. Straks zijn wij in de minderheid. UKIP begreep dat, May voert het straks uit." De Conservatieve Partij mikt op mensen als Collins, zeker in Halifax. Bij de vorige verkiezin gen behaalde Labour een flin terdunne winst. Het gat tussen de socialisten en de Tories be droeg slechts 428 stemmen. UKIP, inmiddels verdampt, kreeg er 5.621. Die laatste groep vormt de voornaamste prooi van May. Haar belofte om na de brexit de grenzen te sluiten, moet hen haar kant op lokken. Arbeidersklasse May koos niet voor niets de voormalige industriestad in West Yorkshire uit om haar campagne te beginnen. In Dean Clough Mill, ooit de grootste tapijtfabrikant ter wereld, vroeg ze op 18 mei haar toehoorders om haar als leider te kiezen. Zij zou van de brexit een succes maken en beloofde zich sterk te maken voor de arbeidersklasse. Met een enorme voorsprong in de peilingen leek haar speech het begin van een zegetocht. Halifax oogt niet als een ver lopen textielstad. Het stadhuis, de overdekte Borough Market, de nauwe straatjes rond de stok oude kerk (Minster) en Piece Hall kunnen zo op een ansicht kaart. De scholen behoren tot de beste in het land. Hoewel La bour hier sinds 1987 won, kon de Conservatieve Partij altijd op de aanzienlijke middenklasse rekenen. May heeft in de laatste weken veel krediet verspeeld, mede door de nasleep van de aansla gen in Londen en Manchester. „Ze had mijn stem", geeft John Rodgers (53) aan. Over de schouder van de brexiteer bun gelt een sporttas. „Nu weet ik het niet meer. Ik dacht dat May wat betreft daadkracht op Mar- W Maysspeech in Halifax leek het begin van een zegetocht garet Thatcher leek. Ze is geen schim van de Iron Lady. Gaat zij ons behoeden voor terrorisme? Ik overweeg weer op Labour te stemmen. Corbyn vind ik ook niets, maar hij komt sterk over en staat achter de brexit." In de Pakistaanse gemeen schap kruist het merendeel straks op gezag van geestelijken en familieoudsten Labour aan. „Geen twijfel over moge lijk", grijnst Mohammed Ilyas- Kashmiry. De bebaarde zestiger legt zijn krant in de centrale bi bliotheek neer. „Labour is altijd goed voor ons geweest. May heeft het niet zo op Pakistanen. Imams vliegen zelfs in vanuit Islamabad. Ze trekken door het land om de gelovigen te zeggen dat ze op Labour moeten stem men. Jongeren Kiezers in de leeftijd tussen 18 en 24 jaar lieten het bij het EU- referendum en de verkiezingen in 2015 afweten. In aanloop naar de stembusgang van morgen is sprake van een kentering. Tien duizenden jongeren schreven zich in. Hun voorkeur zou uit gaan naar Labour. „We vechten voor onze toe komst", zegt Amy (24). „Bij mij en vele anderen leeft het gevoel heel sterk dat we nu iets moeten doen. May noch Corbyn raakt ons. Die zijn te oud om te be grijpen wat onze generatie drijft. Maar Labour is geen keuze, maar noodzaak. Als het erop aankomt, keren mensen terug naar hun working class- roots. Die liggen bij Corbyn." woensdag 7 juni 2017 GO FOTO'S AP, AFP, EPA, GETTY REUTERS May toch nog dwars De Britse premier Theresa May wil morgen de verkiezin gen winnen door zetels weg te kapen in (voormalige) indu striegebieden waar Labour de grip op de traditionele aan hang verliest. Zoals Halifax. Geert Langendorff Halifax

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 9